Windows 10: ponuka Štart dostane nový vzhľad, živé dlaždice nekončia

Microsoft chce, aby Windows 10 pôsobil ako moderný operačný systém, preto sa púšťa do postupnej úpravy jeho celkového vzhľadu. Zatiaľ sa pustil do úpravy základných prvkov ako sú ikony a ponuka Štart.

Tieto zmeny na seba dokonca nadväzujú. Najskôr sa modernizovali ikony, potom nastala potreba upraviť Štart, aby medzi novinkami vznikla synergia. Prezentovaný bol zatiaľ len interný koncept novej podoby ponuky Štart, no ten aspoň naznačuje smer, ktorým sa bude vzhľad uberať.

Nejde pritom o žiadne dramatické zmeny, celkový motív zostáva zachovaný a nekončia ani “živé dlaždice”. V porovnaní so súčasnou podobou je okrem nasadenia nových ikon najväčšou pozorovateľnou zmenou farebné zjednotenie celej ponuky.

Terajšia podoba ponuky Štart s novými ikonami.

Kým teraz môžu mať jednotlivé aplikácie vlastnú farbu dlaždice, po novom by všetky mali byť priehľadné, čím vznikne unifikovaný vzhľad. Farbu dlaždíc bude v praxi zjavne určovať aktuálne nastavený farebný režim naprieč celým systémom – na obrázkoch je demonštrovaný svetlý a tmavý režim.

Smer, ktorým sa vzhľad ponuky Štart uberá – priehľadné ikony

Dlhú dobu sa šepkalo o nadchádzajúcom konci takzvaných “živých dlaždíc”, no ako prezradili zástupcovia z radu vývojárov, tie v systéme ešte nejaký čas zostanú. V rámci zverejneného konceptu sú síce vypnuté, no nemáme za tým hľadať nič viac než to, že používateľ sa naďalej bude môcť rozhodnúť o ich vypnutí, či zapnutí.

Microsoft sa rozhodol ponechať možnosť voľby. V konečnom dôsledku si každý používateľ môže zvoliť, či živé dlaždice v jeho systéme majú miesto alebo nie. Aspoň nateraz, časom môže skutočne dôjsť k ich odstráneniu.

Konečné rozhodnutie v tomto smere ešte nepadlo, upozorňuje portál TheVerge s odvolaním sa na svoje zdroje, hodne ukáže odozva od používateľov pripravovanej verzie Windows 10X, kde živé dlaždice už nedostávajú priestor.

Vývojári súčasne pripomínajú, že prezentovaný bol len základný smer, ktorým sa chcú vydať, preto môže dôjsť k ďalším/iným zmenám.

Doplnené 6.4.2020

Portál WindowsLatest upozornil, že Microsoft zverejnil ďalšie materiály, ktoré zachytávajú novú podobu ponuky Štart. Tieto snímky pripomínajú, že živé dlaždice budú súčasťou Windows 10 aj v blízkej budúcnosti.

Práve ich interaktívna zložka vytvára moderný nádych pripravovanej podoby ponuky Štart. K tomu sa pripájajú nové ikony a celkový dojem je tak skutočne príjemný. Dlaždíc je síce menej, no stále sa nimi počíta, najmä pre aplikácie ako Počasie, Fotografie a Správy.

Treba zdôrazniť, že stále sa hýbeme vo svete pracovných konceptov, preto ešte pred uvoľnením finálnej verzie môže dôjsť k výrazným zmenám. Kedy presne by sa mala nová ponuka dostať k používateľom momentálne nie je známe.

Stará vs nová podoba
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať