Kazma radí ako zbohatnúť alebo podvod so zvláštnym načasovaním

Približne v polovici februára 2024 sa na Facebooku vo väčšom rozsahu začali šíriť príspevky, ktoré pútavými nadpismi a fotkou známej osoby lákajú na kliknutie. Po kliknutí na príspevok sa človek dostáva k podvrhnutej webovej stránke, ktorá sa tvári ako článok na portáli Sme.sk, kde sa vo falošnom rozhovore akási platforma “Immediate Matrix” snaží z ľudí vytiahnuť peniaze.

Už podľa základného opisu diania to vyzerá na ďalší klasický finančný podvod. Vidieť sme ich mohli už desiatky. Bohužiaľ… V tomto konkrétnom prípade s platformou Immediate Matrix je zneužívaný Kamil Bartošek známy skôr pod pseudonymom Kazma Kazmitch. A keďže tu máme falošný rozhovor, tak ako druhá zneužívaná známa tvár je do toho zatiahnutý Ján Kraus.

Falošná webová stránka portálu Sme.sk, na ktorú sa dostanete po kliknutí na príspevok, sa totiž snaží navodiť dojem, že medzi spomínanou dvojicou Kazma a Kraus skutočne prebehol nejaký rozhovor. Teda, ten reálne prebehol akurát v ňom nedošlo k takým veciam ako tvrdia podvodné príspevky na Facebooku a falošný rozhovor.

Tie nesú šokujúce nadpisy ako “Drtivé odhalenie kariéry”, “Škandál Kazma Kuzmitch eskaluje” a dokonca aj to, že “Slovenská národná banka žaluje Kazmu Kazmitcha za to, že povedal pravdu…”. K príspevkom, ktoré zdieľajú ľudia v skupinách na Facebooku je pridaný aj text, ktorý tomu dodáva šmrnc a poukazuje na to, že pikantné odhalenie je vlastne o peniazoch.

Zaujali ma dve veci. Tou prvou je načasovanie tohto podvodu, ktoré mi príliš nedáva zmysel. Zneužívaný “Kazma” je relatívne dobre známy, no nie je to postava, ktorou by médiá alebo ľudia vo všeobecnosti takpovediac žili počas celého roka. Po dlhej odmlke sa opätovne na mediálne výslnie dostal v auguste 2023 v súvislosti so svojim filmom. Odvtedy sa kde-tu objavila nejaká tá správa, no celkovo sa znova záujem vytráca.

Preto by dávalo omnoho väčší zmysel, keby sa podvodníci, ktorí sa snažia obete nalákať na investovanie cez platformu “Immediate Matrix”, zamerali na šírenie podvodu v čase, kedy spomínaný “Kazma” priťahoval najväčšiu pozornosť. To znamená v mesiacoch august až október, kedy prebiehal marketing na nový film, následne prichádzali recenzie a potom sa diali ešte nejaké tie malé mediálne dohry… Vo februári 2024 to už ale proste nemá až taký veľký potenciál ako predtým.

Druhou vecou, ktorá ma zaujala, je to, že podvodný rozhovor je pripravený dosť lajdácky. Vyzerá to tak, že podvodníci jednoducho zobrali to, čo mali predtým nachystané na obete v Českej republike a chytro sa to snažili upraviť tak, aby to mohlo fungovať aj na Slovákov.

Aby ste lepšie chápali o čom hovorím, tak vysvetlím. Falošný rozhovor písaný v kombinácii češtiny a slovenčiny. Vidno to už hneď na titulku “Slovenská národní banka žaluje Kazmu Kazmitcha za to, že v priamom prenose povedal pravdu. Mali by ste o tom vedieť!”.

Aj v texte je raz odpoveď po česky, inokedy je po slovensky. To isté platí aj k poznámkam o tom, že po registrácii do platformy vám zavolá akýsi manažér a pomôže s aktiváciou účtu. Raz táto poznámka slovensky, druhýkrát po česky… V každom prípade, podvod je to tak či tak.

To, že pôvodne bol falošný rozhovor ušitý na mieru pre české obete vidno aj na to, že v úvode využíva logo, farmy aj grafickú podobu SME.sk, no akonáhle sa dostanete na spodok rozhovoru, tak tam je už logo a štýl portálu iDNES.cz.

Okrem toho, že je to takýto “mačko-pes” zložený z dvoch spravodajských portálov si môžete všimnúť aj to, že nefungujú žiadne odkazy na iné články či sekcie. Rovnaké je to aj pri na konci pripnutých komentároch. Tie investičnú metódu chvália do nebies a tvária sa ako bežní ľudia z Facebooku. Interagovať s nimi sa však nedá.

Toto je len jedna konkrétna podoba podvodnej ponuky. Podobné veci nanešťastie prichádzajú v rôznych prevedeniach. Preto vždy upozorňujem, aby ste si poriadne premysleli, či to celé dáva vôbec zmysel. Či sedí webová adresa, čo za spoločnosť sa snaží získať vaše peniaze a či nie sú ponúkané úplne nezmyselné zisky.

Pomerne novou taktikou je z môjho pohľadu to, že podvodná stránka od vás nebude hneď žiadať aby ste niečo zaplatili alebo previedli peniaze. Namiesto toho zatiaľ žiada len osobné a kontaktné údaje.

Následne vás bude telefonicky kontaktovať osoba, ktorá sa vydáva za manažéra služby a ten už vás nejakým spôsobom bude presviedčať k tomu, aby ste peniaze poslali. Veď ste to chceli a on vám len pomáha… Predpokladám, že to bude celkom skúsený človek. Taký, ktorý vie ako ľuďom brnknúť na struhu a vytiahnuť z nich čo najviac peňazí.

Tento podvodný rozhovor sa dá celkom dobre odhaliť aj podľa jeho štruktúry a toho, že takto rozhovory na SME.sk jednoducho nevyzerajú. Graficky ani obsahovo. Už z princípu by jednoducho neboli prepchaté rôznymi tlačidlami na registráciu do konkrétnej platformy a určite by nelákali na podivné investovanie do kryptomien s garantovaným výnosom vďaka umelej inteligencii či podobne.

Zneužívané mená a tváre sa menia. Menia sa aj platformy, no základné princípy zostávajú rovnaké a akonáhle vás niekto nabáda k tomu, aby ste peniaze vložili do revolučnej metódy na zbohatnutie, tak to by ste okamžite mali spozornieť… O to viac ak je to verejne známa osoba.

Slovenský variant s Majkom Spiritom

Po pár týždňoch od toho, čo som písal o podvode s Kazmom som narazil aj na slovenský variant. Respektíve na variant toho istého podvodu, ktorý je už na mieru zameraný na Slovákov. Ústrednou postavou je v tomto prípade Majk Spirit. Inak je to prakticky to isté cez kopírak.

Podvod sa šíri cez status so šokujúcim titulkom: “Škandál s Majkom Spiritom! Je to koniec jeho kariéry?”. Príspevok na Facebooku je okoreneným textom: “Hlúpe celebrity zarábajú veľa peňazí a my musíme pracovať…”. Na obrázku je okrem tváre Majka Spirita vložený aj bitcoin, aby to bolo ešte trochu lákavejšie.

Potom je to už skutočne rovnaké. Kliknutie na tento status vás presmeruje na stránku, ktorá sa po vizuálnej stránke tvári článok na SME.sk, ktorý informuje o tom, že “Slovenská banka žaluje Majka Spirita…”.

Text potom spomína, že veľké tajomstvo ako zarobiť bolo prezradené počas rozhovoru v šou Jána Krausa. Aj v tomto prípade ide o podvodnú snahu ľudí nalákať na investície do kryptomien na platforme “Immediate Matrix”, ktorá prináša až priam neuveriteľné zisky. Prečo asi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať