Tieto klávesové skratky pre virtuálne pracovné plochy by ste mali poznať

Virtuálne obrazovky sú štandardnou súčasťou operačného systému Windows 10, no medzi bežnými používateľmi sa zatiaľ netešia príliš veľkej obľube.

Napriek tomu ide o užitočný nástroj. Tí, ktorí si používanie virtuálnej pracovnej plochy vyskúšali naplno vedia, že to má svoje prednosti.

Na druhú stranu je nutné povedať, že táto funkcia nebude pasovať úplne každému. Značnej časti používateľov bude omnoho lepšie a prirodzenejšie vyhovovať používanie viacerých monitorov.

Ak patríte k časti, ktorá na svojom počítači používa virtuálne pracovné plochy, cez ktoré si uľahčujete prácu, vhod by vám mohli prísť klávesové skratky. Pomocou nich dokážete celú tú efektivitu práce posunúť ešte o kúsok ďalej.

Klávesové skratky pre virtuálne pracovné plochy pritom nie sú vôbec komplikované. Samozrejme, že tak ako pri klávesových skratkách pre Windows 10, Word či webové prehliadače, aj v tomto prípade si ich treba vyskúšať a dostať ich do krvi. Až potom to celé dostane tej správny nádych.

Klávesové skratky pre virtuálne pracovné plochy

Základné klávesové skratky, ktoré potrebujete vedieť, sú nasledovné:

 • Win + Tab – otvorenie rozhrania s virtuálnymi pracovnými plochami a aktuálne používanými aplikáciami
 • Esc – otvorenie rozhrania s virtuálnymi pracovnými plochami a aktuálne používanými aplikáciami
 • Win + Ctrl + D – vytvorenie novej virtuálnej pracovnej plochy
 • Win + Ctrl + F4 – zatvorenie/zrušenie virtuálnej pracovnej plochy
 • Win + Ctrl + Šípka doľava – prechod na ďalšiu virtuálnu pracovnú plochu
 • Win + Ctrl + Šípka doprava – návrat na predošlú virtuálnu pracovnú plochu

Kombinácia Windows + Tab – Otvorenie rozhrania Zobrazenie úloh

Základná klávesová skratka, cez ktorú sa dostanete k prehľadu virtuálnych pracovných plôch. Z tohto zobrazenia môžete vytvárať nové plochy, zatvárať tie existujúce či prepínať medzi nimi. Používať na to môžete myš alebo ďalšie klávesové skratky.

Ak na okno virtuálnej pracovnej plochy kliknete pravým tlačidlom myši, dostanete sa k ponuke “Premenovať”. Vďaka tomu môžete jednotlivým pracovným plochám prideliť názov podľa ktorého ich lepšie rozoznáte.

Okrem toho v ponuke “Zobrazenie úloh” sa tu nachádza aj prehľad aplikácií aktuálne otvorených pre aktívnu pracovnú plochu.

Windows + Ctrl + D – Vytvorenie virtuálnej pracovnej plochy

Ak v rozhraní “Zobrazenie úloh” nechcete nové pracovné plochy vytvárať klikaním myšou, tak môžete použiť túto praktickú klávesovú skratku. Celý proces sa to o trochu zrýchli.

Windows + Ctrl + Šípka doľava/doprava – Rýchly prechod medzi obrazovkami

Medzi aktívnymi pracovnými plochami je cez rozhranie “Zobrazenie úloh” možné prechádzať prostým kliknutím myšou na požadovanú plochu, prípadne sa dá použiť spomínaná klávesová skratka. Šípka doprava slúži pre prechod na ďalšiu plochu, šípka doľava zase na návrat o jednu späť.

Windows + Ctrl + F4 – Zatvorenie aktívnej pracovnej plochy

Virtuálnu pracovnú plochu je možné zatvoriť tak, že v rozhraní “Zobrazenie úloh” kliknete na symbol X. Prípadne môžete použiť klávesovú skratku Windows + Ctrl + F4.

Dobré je vedieť, že aplikácie, ktoré sú spustené v momente zrušenia virtuálnej pracovnej plochy budú presunuté na predošlú plochu. To znamená, že ak máte na virtuálnej ploche 3 otvorený webový prehliadač a danú plochu zatvoríte, otvorená aplikácia bude presunutá na virtuálnu plochu číslo 2.

Ak je aktívna len jedna virtuálna pracovná plocha, tak otvorené aplikácie budú presunuté na klasickú pracovnú plochu Windows 10. Tento proces je úplne automatický a stará sa o to, aby používateľ pri náhodnom zrušení plochy neprišiel o dáta a obsah v aplikáciách.

Ako preniesť otvorenú aplikáciu z jednej pracovnej plochy na druhú?

Tento úkon sa pri používaní viacerých pracovných plôch môže hodiť. Momentálne na to neexistuje žiadna klávesová skratka, takže to musíte spraviť pekne ručne.

 • Klávesovou skratkou Win + Tab si otvorte prehľad pracovných plôch a aplikácií.
 • Zvoľte plochu z ktorej chcete aplikáciu presunúť.
 • Opäť použite skratku Win + Tab.
 • V prehľade myšou uchopte okno aplikácie, ktorú chcete presunúť na inú plochu.
 • Plynulým pohybom dané okno posuňte na pracovnú plochu kam ho chcete presunúť.
 • Hotovo.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať