Najlepšie gamepady: Ovládače pre konzoly, počítače aj smartfóny | 2021

Gamepady dnes už nie sú len ovládacím prvkom pre herné konzoly. Svoje pevné miesto si našli aj pri hraní na počítačoch, ako aj na smartfónoch.

Počítačom pomohol príchod Windows 10 s natívnou podporou pre gamepady, no o určitú osvetu sa zaslúžil aj Steam. Mobilnému hraniu zas najnovšie do kariet hrá služba pre cloudové hranie Xbox hier, ktoré je súčasťou predplatného Xbox Game Pass Ultimate.

Každý z nás preferuje niečo iné. Niekto nedá dopustiť na klávesnicu a myš, iným vyhovuje občasná zmena, a tak radi siahnu aj po gamepade. No a potom sú tu herné žánre, ktoré sa aj na počítači hrajú omnoho pohodlnejšie s použitím gamepadu. Ide napríklad o skákačky, športové hry typu FIFA alebo rôzne série závodných hier.

V praxi to funguje tak, že gamepad stačí k počítaču alebo smartfónu pripojiť a môžeme sa pustiť do hrania. Veľké množstvo moderných hier si automaticky poradí s týmto typom ovládania, veď hodne z nich vychádza aj pre konzoly, takže to nie je nič neobvyklé. Netreba nič zložiť nastavovať či hľadať špeciálne aplikácie.

Väčšina z nových gamepadov je úplne bezproblémovo podporovaná vo Windows 10, ako aj v mobilnom operačnom systéme Android. Pri niektorých starších, prípadne veľmi lacných, modeloch môžete naraziť na problémy, preto sa im oplatí vyhnúť. Aj v tomto prípade ale existujú nejaké tie výnimky.

Ak aktuálne hľadáte gamepad pre svoje herné dobrodružstva, tak nižšie vybraným modelom by ste mali venovať svoju pozornosť. Ide o kvalitné kúsky, ktoré fungujú veľmi dobre. V podstate ide o najlepšie gamepady, ktoré sa aktuálne dajú kúpiť na našom trhu.

Výber je to celkom pestrý. Nachádzajú sa tu prémiové modely ako Microsoft Xbox One Wireless Elite 2, rozumný stred zastúpený tradičným modelom Microsoft Xbox Wireless Controller, ako aj cenovo dostupný iPega 9090. Každý z nich má niečo do seba, no pri rozhodovaní budú zohrávať práve predajná cena, ako aj celkové očakávania.

Najlepšie gamepady pre rok 2021

Microsoft Xbox One Wireless Elite 2

Pravdepodobne najlepšia voľba pre tých najnáročnejších hráčov, ktorí hrajú dlho, hrajú intenzívne a hrajú s cieľom vyhrať. Kvalitná konštrukcia, excelentný dizajn, rozsiahle možností pre prispôsobenie ovládania. To všetko v sebe spája model Microsoft Xbox One Wireless Elite 2.

Je to druhá generácia gamepadu pre náročných hráčoch vylepšená v každom kľúčovom ohľade. Jedinou nevýhodou tohto modelu je vyššia cena, no treba povedať, že z dlhodobého hľadiska to stojí za to. Navyše, ak chcete o niečo lacnejší variant, tak je tu klasický Microsoft Xbox Wireless Controller.

Razer Wolverine V2

Tento kúsok patrí medzi najlepšie káblové gamepady, ktoré sa aktuálne dajú zohnať na našom trhu. Kábel má našťastie dĺžku až 3 metre, s čím sa už dá celkom pohodlne pracovať a bez väčších problémov by mal dosiahnuť aj na gauč.

Mohutnejšie rozmery sa podpisujú na tom, že tento gamepad celkom dobre zapadne do väčších rúk, hoci čiastočne znižuje celkovú ergonómiu. V tomto smere má navrch Microsoft Xbox One Wireless Elite 2, ktorý je aj bezdrôtový.

Medzi prednosti patrí skvelé spracovania a používanie tlačidiel a ovládacích prvkov všeobecne, na čele s vynikajúcou odozvou. Pridáva sa k tomu skvelá aplikácia pre správu vlastností.

Microsoft Xbox Wireless Controller

Nová generácia tradičného gamepadu, ktorý prichádza s konzolami Xbox Series. Ide o univerzálny kúsok vhodný pre hranie na počítači, konzolách Xbox, ako aj pre hranie na smartfóne. Microsoft Xbox Wireless Controller predstavuje zlatú strednú cestu. Nesklame a veľmi dobre poslúži, pričom svojou cenou nezruinuje rozpočet. Zohnať sa dajú aj balenia s adaptérom pre pripojenie k stolným počítačom, kde chýba Bluetooth.

Thrustmaster eSwap X Pro Controller

Opäť ide o gamepad s káblovým pripojením. Okrem skvelej ergonómie a spracovaniu, ktoré pohodlne zapadne do rúk, osloví hlavne svojím modulárnym vyhotovením. To v praxi znamená, že jednotlivé ovládacie prvky sa dajú upravovať výmenou – naznačuje to aj samotný názov eSwap.

Zvoliť si môžete napríklad to, či chcete mať dvojicu joystickov umiestnenú vedľa seba alebo či ľavý joystick presuniete do ľavého horného rohu a podobne. Celkovo sa s tým dá pekne vyhrať a každý si môže vyskúšať viacero rozložení, aby našiel to, čo mu aktuálne sedí najviac.

Tento gamepad je primárne vytvorený pre PlayStation, no používať sa dá aj s počítačom. Vtedy ale, bohužiaľ, nevyužijete dotykovú plochu pre ovládanie.

iPega 9090

Cenovo dostupný model, ktorý je zaujímavý hlavne svojim pomerom cena/výkon. Okrem príjemnej ceny poteší aj svojou univerzálnosťou, nakoľko sa cez Bluetooth dá pripojiť aj k smartfónom. Vzhľadom na cenu treba počítač s tým, že používanie nebude až také ergonomické či celkovo efektívne ako pri drahších modeloch, no základnú prácu odvedie dobre.

Stoja za zmienku

iPega má kopu zaujímavých ovládačov pripravených špeciálne pre hranie na smartfónoch. Ak teda hľadáte kúsok špecificky pre cloudové hranie Xbox hier cez Xbox Game Pass, tak sa mrknite na tieto kúsky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať