internet do auta

Internet do auta: Takto vyzerajú aktuálne riešenia

  • Ak chcete internet do auta na aktívnejšie využívanie, potrebujete router a dáta.
  • Dnešná ponuka je dostatočne široká a pokrýva všetky cenové kategórie.
  • Okrem kúpy zariadenia ale budete musieť riešiť aj otázku dátového objemu.

Internet do auta môže byť skvelou vecou. Vďaka nemu môžete využívať navigáciu s aktuálnymi dátami o prevádzke, môžete počúvať hudbu z obľúbenej platformy typu Spotify, prípadne ho môžete zdieľať s ostatnými pasažiermi a trochu ich tak zabaviť počas dlhšej cesty.

Niekedy na to postačí dátový balík, ktorý už máte v mobile vhodne skombinovaný s hotspotom. Inokedy je to trochu komplikovanejšie a v aute si chcete rovno osadiť Wi-Fi router. Dnešný trh je na to plne pripravený a dostupná je celá škála zariadení, ktoré vám pomôžu zriadiť internet v aute aj bez vášho smartfónu.

Aká je dnešná ponuka? Cenovo dostupné, ale aj prémiové riešenia

To, čo hľadáme je vlastne prenosný Wi-Fi router na SIM kartu. Ideálne so zabudovanou batériou, aby sme získali aj možnosť pre ďalšie využitie, napríklad na chate či na stanovačke alebo výlete.

Väčšina Wi-Fi routerov do auta je riešená práve tým spôsobom, že má zabudovanú batériu. Čo sa týka výdrže na jedno nabitie, tá sa pri strednej triede pohybuje niekde na úrovni 10 hodín. Nie je to úplne najviac, no bohužiaľ, ide o daň za mobilitu.

Ja som sa pozrel na tie kúsky, ktoré sú v súvislosti s internetom do auta pochvaľované. Samozrejme, máme tu zástupcov cenovo dostupnej kategórie, strednú triedu, ale aj prémiovku pre náročných používateľov. Začíname okolo 50€ a končíme až na 400€…

Ponuka je dnes už celkom rozsiahla a zaujímavá, takže budete mať z čoho vyberať aj v prípade, že sa vám tunajšia päťka nebude z nejakého dôvodu pozdávať.

Toto je základné riešenia za celkom rozumné peniaze. TP-LINK M7200 podporuje pripojenie až 10 zariadení súčasne, čo do auta bohato stačí, ibaže by ste mali autobus… Zabudovaná batéria má kapacitu 2000 mAh, čo sa má pretaviť do 10 hodinovej výdrže.

Nastavuje sa jednoducho cez mobilnú aplikáciu a podporuje prenosy do 150Mb/s. Cez sprievodnú aplikáciu je v prípade potreby možné nastaviť limity objemu prenášaných dát.

TP-LINK M7200

Toto je už trochu pokročilejší brat predošlého zariadenia. Prenosný router TP-LINK M7350 sa stále používa veľmi jednoducho, stačí vložiť SIM kartu a podľa potreby nastaviť veci cez mobilnú aplikáciu.

Podporuje súčasné pripojenie až 15 zariadení, prenosové rýchlosti do 150 Mb/s, pásma 2,4 GHz aj 5 GHz a vďaka zabudovanej batérii vydrží až 10 hodín. Veľkou prednosťou je už displej, ktorý zobrazuje aktuálne informácie o dátovej spotrebe, signály či stave batérie.

TP-LINK M7350

Zyxel LTE-A Portable Router

Prenosný router Zyxel LTE-A Portable vám umožní prístup na internet vytvoriť kdekoľvek, vrátane auta. Je kompaktný, s 10-hodinovou výdržou batérie a prehľadným dotykovým displejom pre zobrazovanie všetkých kľúčových informácií o aktuálnom stave.

Maximálna prenosová rýchlosť môže dosiahnuť až 300 Mb/s, podporuje obidva používané Wi-Fi pásma 2,4/5 GHz a naraz sa môže pripojiť až 32 zariadení. Okrem toho stále platí, že sa používa veľmi jednoducho. Klasika, stačí vložiť vhodnú SIM kartu.

Zyxel LTE-A Portable Router

Tento prenosný Wi-Fi router na SIM kartu už nie je až taký elegantný, no pochváliť sa môže 14-hodinovou výdržou. Podporuje obidva používaní Wi-Fi pásma 2,4/5 GHz, bezpečne obslúži až 32 súčasne pripojených zariadení a obsahuje aj tlačidlo WPS pre rýchle pripojenie.

Pridáva sa k tomu zabudovaný firewall pre ochranu dátového prenosu, šifrovanie WPA/WPA2 či slot na micro SD kartu s maximálnou kapacitou 64 GB, ak by ste chceli mať základné úložisko v filmami poruke. Maximálna prenosová rýchlosť je 300 MB/s a poteší aj prehľadný displej so aktuálnymi informáciami o stave routera aj pripojení.

D-Link DWR-933

Netgear MR1100-100EUS

Tak, tu už sme sa dostali do segmentu prémiových zariadení pre náročných používateľov. V preklade to znamená asi toľko, že dostane prakticky to najlepšie, no súčasne si za to dosť zaplatíte.

Máme tu farebný displej, ktorý prehľadne zobrazuje informácie o počte pripojených zariadení, stave pripojenia a spotrebe dát. Veľkou zaujímavosťou je prítomnosť klasického sieťového portu, ktorý môžete použiť ako zdroj pre vytvorenie Wi-Fi cez tento router. Ďalej je tu USB port, cez ktorý je možné pripojiť externý disk či úložisko a obsah distribuovať touto formou na všetky pripojené zariadenia aj bez využívania dátového balíka.

Podporované sú asi všetky moderné štandardy, súčasné pripojenie až 20 zariadení, prenosové rýchlosti do 1 Gbps a pridáva sa k tomu 11-hodinová výdrž pri nepretržitom využívaní. Navrhnutý je tak, aby vydržal aj trochu drsnejšie zaobchádzanie na cestách. Router sa môže pochváliť aj skvelým príjmom mobilného signálu, k čomu navyše pridáva aj možnosť pripojenia externých antén.

Kopa pokročilých nastavení, možnosť pracovať s SMS správami, sledovanie a správa využívania mobilných dát či napájací adaptér pre USB-C port. Získate to všetko a omnoho viac. Len to už niečo aj bude stáť…

Netgear MR1100-100EUS

Internet do auta: Zariadenie je len polovica úspechu

Keď sa pozrieme na internet do auta ako na komplexnú oblasť, tak zistíme, že samotné zariadenia, ktoré vytvárajú Wi-Fi sú vlastne len polovica úspechu. Stále je tu tá celkom podstatná vec, že na ich využívanie nám treba SIM kartu s nejakým objemom mobilných dát od operátora. Inak nemáme internet do auta, ale len prázdnu krabičku, ktorá je nám vlastne nanič. Bez dátového balíčka nie je žiaden internet do auta…

Slovenskí operátori samozrejme majú širokú ponuku dátových balíkov, ktoré sa líšia cenou, ale najmä objemom ponúkaných dát. Preto by ste si mali stanoviť nejakú základnú hranicu akým objem dát vlastne potrebujete mať k dispozícii pre používanie v aute. Nie je to vôbec žiadna jednoduchá matematika, pretože každý má iné potreby a preferencie. V základe tu máme tri premenné: ako často, na aké účely a koľko zariadení.

Iný objem dát bude cez internet v aute prenášať človek, ktorý využíva Spotify na streamovanie hudby počas pol hodinovej cesty do práce a z práce, a iný objem dát bude využívať šofér z povolania či rodina s dvoma deťmi počas dlhej cesty za starými rodičmi, kde do rovnice vstupujú online hry či sledovanie rozprávok.

Zvolenie toho správneho balíka pre dlhodobé využívanie je komplikované. Napadajú mi dve možné cesty. Prvá, poradíte sa priamo s vašim mobilným operátorom a vyskúšate to, čo vám navrhne.

Druhá, skúsite to nejakým spôsobom odhadnúť, napríklad na základe doterajšej dátovej spotreby a pomocou približných prepočtov. Využijete domácu Wi-Fi a sledovanie dátovej spotreby pre rôzne aktivity, potom to vynásobíte odhadovanými hodinami a pridáte nejakú tú rezervu 10-15%. Ak časom zistíte, že je to málo, tak si balík u operátora navýšite, prípadne práve naopak. Prestrelíte, tak zvolíte menší dátový balík.

Pre príležitostné využívanie je tu cesta formou denných dát. Napríklad u O2 za 1€ dostanete 1 GB dát na 24 hodín. Orange za 1 GB mobilných dát na 24 hodín pýta 1,5€, no za 10 GB na 7 dní zaplatíte 10€.

Zaujímavou možnosťou môže byť operátor 4ka, ktorý by mal mať 300 GB dát v rámci balíka “Sloboda dáta” len za 4€. Podmienky akcie som ale neštudoval, tak si to poriadne overte, či sa to na niečo ešte náhodou neviaže… Mám také tušenie, že je to len na prvý mesiac, potom sa platí 14€ mesačne. No na skúšku a hlavne overenie objemu spotreby to môže stáť za to. Teda, ak to nemá viazanosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Najlepšie PC klávesnice pre rok 2021

Výber je obrovský, no stále platí, že niektoré modely si zaslúžia viac pozornosti než iné. V tomto výbere nájdete práve tie najlepšie kúsky.