PlayStation 4 vs Xbox One: Rozdiel v predajoch je dramatický

Na dvere nám už pomaly klope nová generácia herných konzol zastúpená rodinami PlayStation 5 a Xbox Series. Opäť sa rozpúta veľký konkurenčných boj a hoci samotné predaje konzol už nemusia pre ich tvorcov zohrávať až tak veľký význam ako v minulom desaťročí, ani jedna strana nechce ťahať za dramaticky kratší koniec.

Presne tak to totiž vyzeralo pri súčasnej konzolovej generácii Xbox One a PlayStation 4. To, že z pohľadu predajov jasne dominovalo japonské Sony nie je žiadnym tajomstvom. Prekvapením však môže byť zistenie, o aký veľký rozdiel vlastne išlo.

Microsoft sa odmlčal, Sony sa pochváli

Na úvod treba povedať, že Microsoft ešte v októbri 2015 prestal zverejňovať informácie o počte predaných konzol. Namiesto toho za metriku “úspešnosti svojich konzol” označil počet aktívnych používateľov služby Xbox Live.

Posledné oficiálne dáta z decembra 2014 hovoria o 10 miliónoch predaných konzol Xbox One. Všetky ďalšie čísla pochádzajú od analytických spoločností, herných vývojárov či výrobcov príslušenstva. Vo väčšine prípadov, kedy informácia prichádza od etablovanej spoločnosti, sa pohybujeme v prakticky totožných mantineloch.

Na druhú stranu Sony sa za svoje predaje nehanbí. Relatívne pravidelne sa podelí o aktuálne čísla. Veď bodaj by nie:

  • Xbox One – 48 až 50 miliónov predaných kusov (podľa odhadov a analýz, no číslo 50 miliónov uvádza aj správa o finančných výsledkoch spoločnosti Turtle Beach)
  • PlayStation 4 – 112,3 miliónov kusov (oficiálny údaj k 30. júnu)

2:1, prinajmenšom

Sony teda v predajoch jasne vyhralo boj o súčasnú konzolovú generáciu. Konzoly PlayStation 4 sa v porovnaní s Xbox One predávali prinajmenšom v pomerne 2:1.

Presnejšie povedané za každý jeden predaný Xbox sa Sony podarilo predať 2,24 kusov PlayStation 4.

Ďalšia kapitola “konzolových vojen” sa už prakticky začala so spustením predobjednávok. Prvé informácie o tom, ktorá strana vedie sa preto dozvieme asi pomerne skoro.

Hoci sa Microsoft v hernom segmente za ostatné roky vydal širokou cestou a počtu predaných konzol zjavne neprikladá veľkú váhu, s najnovšími konzolami Xbox Series X a Xbox Series S má šancu vyrovnať naklonené misky váh.

Svoje šance dokonca zvýšil strategickým krokom – kúpou materskej spoločnosti Bethesdy a všetkých jej štúdií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať