Windows 11 na nepodporovaných PC dostáva aktualizácie. Nateraz

Špecifické hardvérové požiadavky Windows 11 spôsobujú to, že nie všetky relatívne moderné počítače môžu oficiálnou cestou prejsť na nový systém. Na to, aby zariadenie nebolo podporované pritom stačí aj celkom malý detail. Nesplnenie jednej špeciálnej požiadavky. 

Microsoft pri vydaní Windows 11 našťastie prezradil, že novinku je ručne možné nainštalovať aj na počítače, ktoré oficiálne nie sú podporované, no nesie to so sebou riziká aj možné obmedzenie. Systém nemusí fungovať úplne stopercentne, no čo je dôležitejšie, pre nepodporované zariadenia nie je garantované vydávanie aktualizácií.

Dôležitá je celková formulácia. Nepodporované zariadenia nemajú formálny nárok na dostupnosť aktualizácií, takže im Microsoft negarantuje žiadnu ich dostupnosť. To ale v praxi neznamená, že aktualizácie nebudú vôbec dostávať. Ako sa totiž ukázalo už v októbri 2021, pri vydaní prvých opravných aktualizácií pre Windows 11, mechanizmus Windows Update ich normálne ponúkol na inštaláciu aj nepodporovaným zariadeniam.

Zatiaľ prichádzajú normálne

Záhada ohľadom dostupnosti aktualizácií teda bola vyriešená. Hoci len čiastočne. Windows 11 ručne nainštalovaný na oficiálne nepodporované počítače nateraz klasickou cestou dostáva opravné aktualizácie. Problémom je to, že vôbec nevieme, či to bude pokračovať aj naďalej, respektíve, či Microsoft po určitom čase nepodporované zariadenia od aktualizácii neodstrihne. 

Ten sa od začiatku k celej problematike vyjadruje len veľmi neurčito a nepredpokladá sa, že by sa to v dohľadnej dobe zmenilo. V pozadí pravdepodobne stoja právne požiadavky a záväzky, kvôli ktorým sa Microsoft nemôže jasne vyjadriť.

Má to aj ďalší rozmer. Na zariadeniach, ktoré nespĺňajú hardvérové požiadavky, sa po čase môžu objaviť problémy, a tým, že od nich Microsoft dal formálne ruky preč si jednoducho kryje chrbát. Oficiálne nemajú podporu a vznik problémov aj ich riešenie zostáva naplno na strane používateľov.

Otázna budúcnosť

Aktualizácie nateraz prichádzajú, no kedykoľvek sa to môže zmeniť. Ale aj nemusí. V každom prípade, treba počítať s tým, že sa to môže stať, a nikto sa na Microsoft nebude môcť hnevať. Išli sme do toho na vlastné triko. Jasného áno alebo nie, sa pritom nedočkáme. Našťastie je tu stále možnosť zostať pri používaní Windows 10, ktorý tak skoro o podporu nepríde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať