Windows Movie Maker: Kde sa dá stiahnuť? Aká je alternatíva?

Na úvod troška o problematike, odkaz na stiahnutie je nižšie.

Aplikácia Windows Movie Maker bola v časoch najväčšej slávy systémov Windows XP a Windows 7 veľmi obľúbeným nástrojom na jednoduchú úpravu videa. Množstvo používateľov starších systémov Windows si aplikáciu Movie Maker pamätá práve kvôli jej prítomnosti v systéme a nenáročnému spôsobu používania. 

Jej veľkou prednosťou bola práve dostupnosť a to, že s ňou vedel pracovať aj úplne bežný používateľ, ktorý sa do editovania videa púšťal len veľmi sporadicky. V takomto prípade nedáva zmysel kupovať profesionálne aplikácie, pri ktorých by si človek musel naštudovať, čo presne má vlastne robiť.

Windows Movie Maker je preto dodnes v pamäti veľkej časti používateľov operačných systémov Windows. V momente, kedy sa po dlhej dobe potrebujú pustiť do úpravy nejakého videa, myseľ často zablúdi práve k nostalgickým spomienkam na jednoduchý editor z Windows 7.

Windows Movie Maker v spätnom zrkadle

Čas sa zastaviť nedá a veci sa posúvajú vpred. Microsoft sa proste časom rozhodol, že Windows Movie Maker by už mal patriť minulosti, a tam prakticky zostal s príchodom Windows 10. V tomto operačnom systéme by sme túto aplikáciu hľadali len márne.

Ešte donedávna bola dostupná jednoduchá možnosť ako Windows Movie Maker nainštalovať. Microsoft priamo na svojich oficiálnych stránkach ponúka inštalačný balík Windows Essentials 2012, predtým známy aj ako Windows Live Essentials.

Práve tento balík obsahoval niektoré základné aplikácie, ktoré sa dali do systémov Windows 7 a novších doinštalovať. Medzi nimi bol aj starý známy Movie Maker.

Potom do hry vstúpila skutočnosť, že Microsoft vyslovene chcel túto aplikáciu nechať histórii. Aplikácii už od roku 2014 nevenoval takmer žiadnu pozornosť, no a v roku 2017 bola oficiálne ukončená podpora balíka Windows Essentials 2012. To v praxi znamenalo, že zo stránok Microsoftu sa už viac nedal stiahnuť.

Náhrada s nelogickým umiestnením

Problémom bolo to, že v očiach používateľov nebola dostupná efektívna náhrada. Oficiálne ňou je aplikácia “Editor Videa”, ktorá je súčasťou Windows 10 (v aplikácii Fotografie), no pre mnohých to proste nie je ono.

Niektorí o tom ani nevedeli, pretože nástroj na úpravu videa bol zrazu integrovaný do aplikácie na prezeranie a úpravu fotiek a obrázkov. Časť používateľov sa tak snažila dopracovať k balíčku s Movie Makerom.

To začali zneužívať kyberkrimilálne živly. Internet zaplavili pochybné stránky a falošné balíčky Windows Essentials 2012, ktoré obsahujú škodlivé kódy od výmyslu sveta a dokonca sa objavujú aj prípady, kedy je tento balík predávaný za peniaze.

Niekedy človek dostane to čo chce, inokedy ide o čistý podvod. Ak v dnešnej dobe chcete získať bezplatný a legitímny Windows Movie Maker, tak to je jednoducho problém a môžete sa poriadne zapotiť.

Oficiálny príbeh je teda taký, že Windows Movie Maker bol ukončený a snaha o jeho stiahnutie predstavuje zbytočné riziko. Microsoft priamo uvádza:

“Akékoľvek webové lokality, ktoré ponúkajú Windows Movie Maker na bezplatné stiahnutie, neponúkajú produkty schválené spoločnosťou Microsoft. Buďte opatrní, pretože tieto môžu obsahovať vírusy alebo skryté náklady.”

Microsoft si umyl ruky

Microsoft je teda z obliga. Movie Maker na stiahnutie neponúka. Používať máte miesto toho editor zabudovaný do aplikácie Fotografie alebo nejakú aplikáciu tretej strany.

V praxi sa vec má tak, že táto skutočnosť ľudí vôbec neodradila a nainštalovať Movie Maker sa snažia dodnes. Tým, ktorí si dajú na čas a zachovajú poriadnu opatrnosť sa to zväčša podarí, iní sa stanú obeťami podvodníkov. Je to celkom smutné.

Osobne nechápem, prečo si Microsoft na svojich stránkach balík Windows Essentials 2012 predsa len nenechal. Veľmi dobre je oboznámený so situáciou a vie, že ľudia ho tak či tak hľadajú.

Namiesto toho, aby museli siahať po rôznych weboch by ho mali z jasne bezpečného zdroja. Pravdepodobne ide o to, aby ľudia časom na Windows Movie Maker úplne zabudli.

Kde stiahnuť Windows Movie Maker?

Dôležité je povedať, že balík Windows Essentials 2012 sa dá stiahnuť aj dnes. A to dokonca aj v slovenčine. Na internete nájdete množstvo webov, ktoré ho ponúkajú.

Riziko je tu vždy, no asi najrozumnejším miesto, na ktoré sa môžete obrátiť, je online knižnica Internetového Archívu, ktorá ponúka aj nástroj Wayback Machine (archív webových stránok).

Hoci z dizajnového pohľadu web Internet Archive nevyzerá príliš moderne či vábne, výhodou je to, že je známy web s dobrou povesťou. Navyše tu archivuje Windows Essentials 2012 v slovenskom jazyku. 

Na pravej strane sa nachádza sekcia “DOWNLOAD OPTIONS”, kde stačí kliknúť na “WINDOWS EXECUTABLE”. Spustí sa tým sťahovanie inštalátora “Windows Essentials 2012 (SK).exe”.

Tento zdroj sa zdá byť úplne najlepšou cestou, no napriek tomu stále dôrazne odporúčam, aby ste si stiahnutý súbor poriadne preverili. Dobre na to poslúži služba VirusTotal, o ktorej som písal už pred časom. Odporúčam ju navštíviť vždy, keď sťahujete niečo, pri čom nemáte absolútnu istotu o bezpečnosti. 

Ak by ste si balík Windows Essentials 2012 v slovenčine našli na inej stránke, okamžite po stiahnutí si ho preverte. Radšej byť prehnane opatrný, ako potom ľutovať. Proste pred spustením preverujte a hlavne nikomu nič neplaťte. 

Alternatíva pre Windows 10

V prípade, že sa vám nechce riskovať alebo náhodou zistíte, že Windows Movie Maker nie je taký, ako si ho pamätáte, tak dajte šancu aj spomínanej aplikácii “Editor videa”. Ide o priamu súčasť operačného systému Windows 10 a mohla by vám dobre poslúžiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať