Windows nie je číslom jedna. Na čom zarába Microsoft?

  • Windows pre Microsoft nie je hlavným zdrojom príjmu.
  • Túto rolu už dávnejšie prebralo niečo úplne iné.
  • Na čom teda technologický gigant zarába najviac?

Microsoft sa asi väčšine ľudí automaticky spája s operačným systémom Windows. Potom je tu ešte Office, Surface či Xbox, čo sú ďalšie produkty, ktoré sú blízke bežným koncovým zákazníkom. Technologický gigant toho má vo svojej pôsobnosti ale omnoho viac. Neskutočne viac. 

Možno vám už aj napadlo ako vlastne Microsoft môže zarábať na operačných systémoch Windows 10 a Windows 11, ak sa dajú používať bezplatne a bez licencie. Navyše sú ponúkané aj ako bezplatná inovácia zo starších verzií, čo neprináša žiadne nové zisky. Aspoň nie priamo.

Áno, stále je tu firemný segment a inštalácia systému na počítače iných výrobcov. Tieto veci prinášajú nejaké tie peniaze. Prekvapivo, aj v pozadí bezplatného Windowsu sa skrývajú rôzne obchodné záujmy, no v širšom pohľade je pravda taká, že keď sa pozrieme na hrubé čísla je Windows pre Microsoft nie je číslom jedna.

Čo teda prináša najviac peňazí? A ako sa k týmto informáciám dá dopátrať?

Microsoft je verejne obchodovanou spoločnosťou, takže to znamená, že má svojich akcionárov a pravidelne zverejňuje celkom prehľadné informácie o stave svojich finančných operácií. Práve tu sa nachádzajú podrobnosti o tom, ktoré produkty generujú najväčšie obraty. 

Pri letmom pohľade na finančné výsledky sa dopracujeme len k sumáru pre tri segmenty (Productivity and Business Processes, Intelligent Cloud a More Personal Computing), pričom každý z nich zahŕňa širokú škálu produktov. To, čo hľadáme, teda konkrétnejší pohľad sa nachádza takpovediac pod čiarou. 

Na spodku, pod niekoľkými tabuľkami, nájdeme bližšie rozpísané informácie o jednotlivých zložkách základných segmentov spolu s číselne a percentuálne vyjadreným zvýšením či znížením obratu. Potom to chce už len kalkulačku. Nie je to úplne presné a musíme počítať s odchýlkou, pretože v správe je použité zaokrúhlenie na celé percentá, no napriek tomu vieme získať dobrý pohľad na to, ako zarába Microsoft.

Pri svojich prepočtoch som vychádzal z oficiálneho finančného prehľadu “Earnings Release FY22 Q4”, ktorý bol zverejnený koncom júla 2022. Ide o príjem za kvartál, teda 3 mesiace. 

Niektoré oblasti tu asi budú chýbať. Napríklad pre Dynamics 365 nie je uvedený príjem, len percentuálny nárast. V prehľade je preto prepočítané všetko, čo Microsoft uvádza vo svojej finančnej správe.

Na naše účely jednoduchej demonštrácie to ale celkom postačuje. Z dostupných informácií celkom presne vidíme to, že Windows ako taký nie je primárnym ťahúňom. Táto úloha patrí cloudovým službám a riešeniam Office.

Ono nejde o žiadne veľké prekvapenie. To, že súčasný Microsoft najviac zarába na cloudových službách je celkom známa vec. Mňa ale zaujímalo ako je na tom vlastne Windows. Systém, na ktorom táto technologická firma do veľkej miery vyrástla a pomohol jej získať postavenie, ktoré má dnes.

A hoci Windows nie je číslom jedna z pohľadu priameho generovania obratu, stále ide o neodlúčiteľnú súčasť Microsoftu. To sa tak skoro nezmení…

ProduktObrat v miliárd dolárov
Serverové produkty a cloudové služby (Azure)15,45
Office a cloudové služby pre firmy (produktivita práce)8,96
Windows (Microsoft 365, licencie, licencie pre výrobcov zariadení, objemové licencie pre firmy)4,9
Xbox (konzoly, hry, služby Xbox Live, Xbox Game Pass)3,7
LinkedIn2,95
Predaj reklamy2,6
Podpora, plánovanie a konzultácie pre firmy1,88
Produkty Office a cloudové služby pre bežného spotrebiteľa1,51
Surface1,36
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať