windows 10 product key

Windows 10 Product Key: Na inštaláciu a používanie ho nepotrebujete, no kúpiť sa dá aj lacno

  • Na inštaláciu a používanie Windows 10 v princípe netreba licenciu.
  • Nesie to so sebou mierne vizuálne obmedzenia.
  • Systém sa dá kedykoľvek dodatočne aktivovať.
  • Windows 10 Product Key viete zakúpiť aj za drobné.

Windows 10 Product Key. Pod týmto anglickým označením sa neskrýva nič iné než reťazec čísel a znakov, ktorý zjednodušene povedané predstavuje licenciu pre aktivovanie operačného systému Windows 10. V našom konkrétnom prípade ide o 25-miestny kód používaný pri inštalácii či aktivácii systému.

Termín Windows 10 Product Key v slovenčine môžeme nahradiť pojmami licenčné číslo, licencia alebo produktový kód. Vec sa ale má tak, že aj na Slovensku sa celkom bežne používa pôvodný termín Product Key. Túto formuláciu môžeme nájsť aj priamo na stránkach Microsoftu, v systémovej sekcii pre aktiváciu Windows 10, ako aj v ponukách obchodov.

Rovnaké označenie sa používa v kontexte rôzneho softvéru a väčšina ľudí má celkom presnú predstavu o čo vlastne ide. Preto sa tento termín tak trochu udomácnil aj v rámci slovenského internetu. A hoci si vieme veľmi poľahky predstaviť čo to ten Windows 10 Product Key vlastne je, len veľmi málo ľudí vie, všetky detaily. 

Napríklad to, že na inštaláciu či používanie Windows 10 žiaden takýto kľúč vlastne ani nepotrebujete. Poďme sa preto pozrieť do zákutí operačného systému Windows 10 z pohľadu spomínaného licenčného čísla.

Zo starších verzií systémov Windows ste možno nadobudli predstavu, že pre stiahnutie a inštaláciu systému je vždy nutné vlastniť spomínaný Product Key. Inak povedané, že si musíte zakúpiť licenciu na používanie. V prípade Windows 10 sa ale veci majú úplne inak.

Windows 10 si môžete stiahnuť úplne bezplatne. Bez toho aby ste sa niekde prihlasovali alebo vypĺňali licenčné údaje. Prejdete na oficiálnu stránku Microsoftu a nájdete tu originálny nástroj na stiahnutie obrazu disku (ISO) so všetkými inštalačnými súbormi. Tento nástroj sa nazýva Media Creation Tool a dokonca umožňuje aj priame vytvorenie inštalačného USB či vykonanie inovácie na Windows 10 z Windows 7 či Windows 8. Ak sa vám tento nástroj nechce používať, tak s využitím malého triku vo webovom prehliadači viete súbor ISO stiahnuť rovno zo serverov Microsoftu.

To je prvá veľmi dôležitá informácia. V súvislosti s našou témou kľúča Windows 10 Product Key je ale ešte dôležitejšie to, že Windows 10 môžete bezplatne a bez akejkoľvek licencie nainštalovať. A to aj na úplne nové zariadenie. Počas inštalácie sa síce zobrazuje výzva na zadanie kľúča, no súčasne sa tu nachádza možnosť na preskočenie tohto kroku – ponuka “Nemám kód Product Key”.

Ak by ste sa nedajbože cez tento krok nevedeli dostať, pretože sa vám z nejakého dôvodu nedá prekliknúť alebo sa nezobrazuje spomínaná možnosť pre preskočenie zadávania kľúča, tak tu pre vás mám ešte jeden tip. Sú to takzvané “generické produkčné kľúče” KMS Client Setup Key, ktoré Microsoft zverejňuje na svojej stránke technickej podpory. Systém s nimi neaktivujete, no určite ho nainštalujete.

A do tretice je tu ešte jedno poriadne prekvapenie. Windows 10 môžete bez licencie používať. Spojené sú s tým len minimálne obmedzenia vizuálnej povahy – vodoznak vyzývajúci na aktiváciu systému a nedostupnosť sekcii pre úpravu vzhľadu systému. 

Napríklad nemôžete cez nastavenia zmeniť pozadie pracovnej plochy, nemôžete si zvoliť tmavú či svetlú tému, nedajú sa meniť celé vizuálne motívy a podobne. V systémových nastaveniach sa ešte bude na spodku zobrazovať text “Windows nie je aktivovaný”. 

Odhliadnuc od toho systém funguje presne tak ako má. Dostáva aktualizácie, môžete inštalovať a používať aplikácie, chráni vás Microsoft Defender… Proste úplná klasika. A pozadie viete napriek obmedzeniu zmeniť drobným trikom.

Celé to takto funguje už od príchodu Windows 10 na trh, teda od roku 2015. A zatiaľ neexistujú dôvody prečo by to mal Microsoft zrazu náhle zmeniť. Windows 10 Product Key teda v princípe vôbec nepotrebujete. Samozrejme, rozprávame sa tu o domácom používaní bez nejakých komerčných záujmov. Vo firme by to asi nebolo tak celkom vhodné…

Ďalšou vecou je to, že Windows 10 viete kedykoľvek dodatočne aktivovať. Ak vás napríklad už omrzí pozerať na vodoznak umiestnený v pravom dolnom rohu obrazovky. Úkon je to veľmi jednoduchý. 

Zakúpite si licenčný kľúč, ktorý potom zadáte v systémových nastaveniach. Konkrétne v sekcii “Aktualizácia a zabezpečenie – Aktivácia”. Rovnakým spôsobom viete vykonať aj zmenu licencie z Windows 10 Home na Windows 10 Pro. Žiadne preinštalovanie systému, ani nie podobné. Zadáte kľúč a systém sa reštartuje. To je celé.

Ako kde teda vlastne môžete kúpiť Windows 10 Product Key? Toto je kapitola sama o sebe a podrobnej sa tomu venujem v článku “Cena Windows 10? Tá je relatívna. Nič, 10€ alebo až 145€”. Niekedy sa to totiž skutočne dá získať za pár €. V skratke ale máte niekoľko možností:

  • Kúpa cez Microsoft Store
  • Kúpa cez online e-shopy
  • Kúpa v predajniach s elektronikou
  • Použitie licenčných kľúčov z Windows 7/Windows 8
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať