9 zaujímavých faktov o Microsofte, ktoré asi nepoznáte

Microsoft dnes patrí medzi najznámejšie mená, a to nie len medzi ľuďmi z IT prostredia. Vďaka operačnému systému Windows, hernej konzole Xbox či kancelárskemu balíku Microsoft Office ho pozná prakticky celý svet.

Tento nadnárodný gigant bol založený v roku 1975, čo znamená že za sebou má dlhú a bohatú históriu pretkanú kopou zaujímavostí a kuriozít.

Vedeli ste napríklad, že Microsoft svojho veľkého rivala Apple zachránil pred bankrotom? Alebo, že sa veľkou časťou podieľal na návrhu jedných z prvých smart hodiniek? Nie? Tak sa to poďte pozrieť na 9 zaujímavých faktov, ktoré ste o Microsofte doteraz asi nevedeli.

1. Pôvodne vznikol pod mierne odlišným menom

Microsoft. Známu spoločnosť presne pod týmto menom poznáme už od nepamäti. Je to tak ikonické meno ako Cola-Cola či McDonald’s. Už len málokto vie, že dvojica zakladateľov Bill Gates a Paul Allen mala pôvodne trochu odlišný nápad ako nazvať svoj spoločný podnik. Veľmi mierne, no napriek tomu odlišný.

Gates v rozhovore pre známy časopis Forbes spomína, že v prvej zmluve, ktorú s Allenom podpísali so spoločnosťou Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) vystupovali ako „Paul Allen a Bill Gates podnikajúci ako Micro-Soft“.

Tento istý názov, Micro-Soft použili aj v zdrojom kóde svojho prvého produktu. Stálo tam: “Micro-Soft BASIC: Bill Gates napísal veľa; Paul Allen niečo pridal”. Istý čas uvažovali aj na menom Allen & Gates, no to im príliš veľmi pripomínalo právnu firmu a súčasne chceli niečo, čo bude mať vlastnú identitu ktorá presiahne svojich zakladateľov.

Nakoniec sa rozhodli zbaviť pomlčky a používať Microsoft. A prečo práve spojenie dvojice slov Micro a Soft? Netreba za tým hľadať veľkú záhadu – MIcroprocessor a Software.

2. Ani Windows nemal byť Windows

Ani operačný systém Windows sa pôvodne nemal volať Windows. V tomto prípade ale išlo o omnoho väčší rozdiel, než o jednoduchú pomlčku. Pôvodne bol vyvíjaný pod názvom “Interface Manager”. Toto meno bolo interne používané až do momentu, kedy do Microsoft nastúpila nová posila marketingového oddelenia.

Bill Gates bol už v tých časoch dobrým obchodníkom, no v oblasti marketingu potreboval trochu postrčiť. A práve to sa podarilo Rowlandovi Hansonovi, ktorý do Microsoftu prišiel po dlhej kariére v kozmetickom priemysle.

Priniesol so sebou množstvo skvelých nápadov. Jedným z nich bolo aj pomenovanie pripravovaného operačného systému tak, ako ho poznáme dnes – Windows. Ak si o tom chcete prečítať trochu viac, tak odporúčam článok Prečo sa Windows volá Windows?.

3. Coldplay, U2 a zvučka pre Windows 95

Napriek tomu, že má len necelých 6 sekúnd, pre ľudí, ktorí v 90-tych rokoch pracovali s počítačom patrí medzi jednu z najznámejších melódií. Reč je o zvučke operačného systému Windows 95, ktorá zaznela pri každom jeho spustení.

Po 83 neúspešných pokusoch ju zložil hudobný producent Brian Eno, ktorý v našich končinách nie je príliš známy, no za sebou má veľmi úspešnú kariéru prepletenú menami ako Coldplay, U2 či David Bowie. Práve jeho Microsoft oslovil s veľmi neštandardnou požiadavkou. Mal zložiť zvučku, ktorá sa stane navždy zapamätateľnou súčasťou histórie.

Ako podklady dostal dlhočizný zoznam prídavných mien, ktoré opisovali, čo všetko má požadovaná hudba evokovať. Inšpirujúca, univerzálna, optimistická, futuristická, sentimentálna, emocionálna. To je len malá ukážka z dlhého zoznamu požiadaviek. A aby to nebolo vôbec jednoduché, všetko sa to malo zmestiť do 3,25 sekundovej stopy.

Projekt od Microsoftu vyžadoval úplný odklon od bežného tvorivého procesu. Eno sa novej výzvy nezľakol a pustil sa do skladania. Po 83 neúspešných pokusoch nakoniec vznikla melódia, ktorá naplnila víziu Microsoftu a v IT svete sa stala legendou. Dĺžka výslednej hudobnej stopy sa síce natiahla na takmer dvojnásobok, no všetci s tým boli spokojný.

Zaujímavosťou je aj to, že Eno hudbu pre Windows 95 zložil na Macu. Ako sám priznal v roku 2009, nikdy nepoužíval tradičné počítače, pretože “ich nemá rád”.

4. Microsoft Office debutoval u konkurencie

Dnes je to veľmi ťažko predstaviteľné. Obľúbený balík kancelárskych súborov Microsoft Office svoj debut nezažil na niektorom z operačných systémov Windows, ale na konkurenčnom Macintoshi od Apple. Prvá oficiálna verzia Microsoft Office vyšla v roku 1983. Na počítače s Windowsom sa dostala až o rok neskôr.

Čiastočné vysvetlenie tohto rozhodnutia môžeme nájsť v dobových e-mailoch zo schránky Billa Gatesa. Vysokopostavený zamestnanec Microsoftu, Ben Walkman, mu v jednom z e-mailov napísal:

“Nakoľko je Mac Office pre biznis výrazne menej dôležitý než Windows, máme možnosť otestovať nové veci a marketing ešte predtým ako ich vyskúšame priamo vo Windowse. Osobne považujem trh okolo Macu za zaujímavý preto, že som videl tak veľa trendov, ktoré tu zažili svoju premiéru a neskôr sa stali dôležité pre Windows.”.

5. Záchranné koleso pre Apple

Apple je dnes považované za stelesnenie úspechu v IT svete. Jedného z tých technologických gigantov, ktorí sú príliš veľkí na to, aby mohli zlyhať. Nebolo to vždy tak. Stačí nám len krátky výlet do histórie.

Píše sa rok 1997 a Apple stojí na pokraji bankrotu. Situácia vyzerá všelijako, len nie dobre. A tu zrazu od nečakaného záchrancu prichádza 150 miliónová finančná injekcia, ktorá všetko zmení. Odvráti bezprostrednú katastrofu. V pozadí pritom nestojí nik iný, než starý dobrý Microsoft.

Prečo by niekto týmto spôsobom pomáhal svojmu priamemu rivalovi? Nuž, nebolo to z dobroty srdca. Tento krok bol pre Microsoft prospešný, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Apple sťahuje žalobu podanú na Microsoft kvôli údajnému kopírovaniu svojho operačného systému. Internet Explorer sa stáva predvoleným webovým prehliadačom v Macu.

No čo je najdôležitejšie, Microsoft sa zbavuje hrozby zo strany amerického ministerstva spravodlivosti. To mu na krk dýchalo s protimonopolnou žalobou, pretože sa mu zdalo, že na trhu s osobnými počítačmi prerástol do nezákonného monopolného postavenia. Zachránil Apple, a potom mohol poukazovať na to, že predsa má svojho rivala. Hrozba, že svoje podnikanie bude musieť rozdeliť do dvoch samostatne fungujúcich entít bola zažehnaná.

Úplne prvé pokusy s aspoň trochu inteligentnými hodinkami siahajú do 20-tych rokov 20. storočia, avšak Microsoft patrí medzi priebojníkov aj v tejto oblasti. V roku 2003 aktívne spolupracoval so spoločnosťami Citizen, Timex, Fossil a Suunto na smart hodinkách. Hlavnou myšlienkou bolo príručné zobrazovanie digitálnych informácií spôsobom, ktorý bude užitočný, no súčasne nebude vôbec rušiví.

Na základe tohto celkom jednoduchého princípu vznikli hodinky Microsoft SPOT. Na svoju dobu toho dokázali pomerne veľa. Obsahovali LCD obrazovku, bezdrôtovo dokázali komunikovať s počítačom, uchovávali telefónne čísla a dokonca ich NASA certifikovala pre využívanie počas vesmírnych misií. Mali však aj problémy a nedočkali sa väčšieho komerčného úspechu a oficiálne skončili v roku 2008. Možno preto, že boli až príliš nadčasové, možno preto, že sa ľuďom nechcelo platiť 59 dolárov ročne za aktualizácie…

SPOT bol veľmi výrazným produktov v dnes tak milovanom segmente nositeľnej elektroniky, no to, čo sa vo všeobecnosti považuje za prvé smart hodinky prišlo ešte o desaťročie skôr. V roku 1994 Microsoft a Times totiž spoločne navrhli hodinky Datalink 150. A práve tým sa začali písala písať história smart hodiniek tak, ako ich poznáme dnes.

7. Netradičné otázky

V americkom Microsoft sa zarába dobre, veľmi dobre. Najlepšie na úplne horných pozíciách, no pravdepodobnosť, že sa bežnému uchádzačovi o prácu podarí prebojovať na post generálneho riaditeľa či šéfa právneho tímu celého korporátu je extrémne mizivá. Aj na bežných pozíciách si ale človek dokáže prilepšiť o stovky tisíc dolárov ročne.

Preto nebude veľkým prekvapením, že výberové konanie uchádzačov poriadne preverí. A to nie len v oblasti bežných znalostí a programátorského umu. Podobne ako iné veľké technologické spoločnosti, aj Microsoft bol známy svojou záľubou v netradičných otázkach počas pohovorov. Tie mali preveriť logické myslenie, schopnosť dedukcie, pohotovosť či kreatívne myslenie.

Dnes by už otázky mali byť trochu klasickejšie. Niečo v duchu “Aké sú vaše obľúbené produkty od Microsoftu?”, “Prečo by ste nešli pracovať pre Google?” alebo úplne zákerná “Vysvetlite túto medzeru vo vašom prehľade predošlých zamestnaní?”.

V 90-tych rokoch sa však uchádzači o pozíciu v Microsofte mohli stretnúť aj s legendárnymi vecami ako: “Prečo sú poklopy na kanáloch okrúhle?”, “Koľkokrát denne sa ručičky na hodinách prekryjú?”, “Povedzte mi, ako by ste navrhli letisko.” alebo “Vysvetlite rekurziu 5-ročnému dieťaťu”.

8. Seinfeld, Priatelia a mnohé paródie

90-te roky boli v Microsoft poriadne divokým obdobím. Časy kedy vo vedení kraľovala dvojica Bill Gates a Steve Ballmer priniesli množstvo úsmevných videí a kreatívnej reklamy. Jedných z nich je aj paródia na paródiu. Bill Gates vystupujúci ako Austin Powers a Steve Ballmer ako Dr.Evil.

Microsoft sa v rámci marketingu nebál využiť to, čo aktuálne letelo. Dnes spoločnosti bežne spolupracujú s rôznymi influencermi. V časoch prvých verzií operačného systému Windows zase vznikli veci ako inštruktážne video pre Windows 95, ktorým sprevádza dvojica Jennifer Aniston a Matthew Perry.

A zabudnúť nesmieme ani na komika Jerryho Seinfelda, ktorý sa do povedomia dostal svojimi stand-up vystúpeniami a seriálom Seinfeld. V reklamných videách s humorným podtónom sme sa dočkali dvojice Bill a Jerry…

9. DirectX Box

Herné konzoly Xbox sú dnes prakticky rovnako známe ako Windows a Microsoft Office. Je to ďalšia z oblastí, do ktorej sa Microsoft pustil a slávi v nej množstvo úspechov. Prvá konzola pod menom Xbox bola predstavená v roku 2001 na technologickej výstave Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas. Prečo práve názov Xbox?

Ide o skratku dvojice slov DirectX Box. DirectX je programové rozhranie, ktoré vývojárom multimediálneho obsahu (hier) umožňuje využívať plný potenciál hardvéru. Aj vďaka nemu sa dnes tešíme z našich obľúbených hier s nádherným vizuálnym prevedením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať