9 možností ako vyvolať Prieskumníka vo Windows 10

Prieskumník, známy aj ako File Explorer, je základná súčasť operačného systému Windows 10, cez ktorú používatelia pristupujú k obsahu pevného disku, jednotlivým zložkám, ale aj k sieťovým diskom či úložisku OneDrive.

Prieskumník v podstate predstavuje dobre známe rozhranie, ktoré samo o sebe pripomína zložku a veľmi priateľským spôsobom umožňuje pracovať so súbormi. 

Vytváranie nových súborov, kopírovanie, odstraňovanie či prosté otváranie tých existujúcich. To všetko zvykneme robiť cez Prieskumníka, a to úplne prirodzene. Vôbec sa nad tým nepozastavujeme. Jednoducho to funguje.

Otvorenie, respektíve vyvolanie, Prieskumníka je vo Windows 10 priamočiary proces. Každý z nás si našiel svoju preferovanú metódu. Možno však ani neviete, no Windows 10 ponúka celý zástup možností ako sa dá Prieskumník spustiť. 

Niektoré z nich sú praktickejšie, iné sú skôr do počtu, no stále je o nich dobré vedieť. Mať ich takpovediac v zálohe, keby obvyklá metóda zlyhala. A ktovie, možno si tu nájdete nový obľúbený spôsob ako spustiť Prieskumníka.

Ikona na paneli úloh

Nesmrteľná klasika, o ktorej vie snáď každý používateľ Windows 10. Ikona pre spustenie Prieskumníka je štandardne pripnutá na paneli úloh. Stačí na ňu kliknúť.

Klávesová skratka

Môj osobný favorit. Klávesová skratka Win + E. Dva klávesy, ktoré sú blízko seba stačia na to, aby sa okamžite objavil Prieskumník.

Vyhľadanie cez ponuku Štart

Ďalšia možnosť známa veľkému okruhu používateľov. Stačí vyvolať ponuku Štart a Prieskumníka cez ňu vyhľadať a spustiť. Buďa zadaním textu “prieskumník” alebo ručne cez ikonu, ktorá je skrytá v zložke “Systém”.

Cez kontextové menu ponuky Štart

Kliknutie pravým tlačidlom myši na ikonu Štart alebo použitie klávesovej skratky Win + X vyvolá kontextovú ponuku s rýchlym prístupom k dôležitým prvkom pre správu systému. Nachádza sa tam aj Prieskumník.

Cez funkciu Spustenie

Začíname zachádzať do tých menej praktických spôsobov, no poďme na to. Použijeme klávesovú skratku Win + R pre vyvolanie funkcie “Spustenie”, do ktorej zadáme “explorer” a potvrdíme. Spustí sa Prieskumník.

Cez Správcu úloh

Klávesovou skratkou Win + Shift + Esc vyvoláme správcu úloh. Klikneme na záložku “Súbor” a zvolíme “Spustiť novú úlohu”. Do okienka zadáme “explorer” a potvrdíme.

Cez Príkazový riadok

Cez ponuku Štart vyhľadáme a spustíme Príkazový riadok. Ako príkaz potom zadáme a potvrdíme “explorer”. 

Cez PowerShell

Prakticky to isté ako v prípade Príkazového riadka. Cez ponuku Štart spustíme Windows Powershell a ako príkaz zadáme a vykonáme “explorer”.

Cez vytvoreného zástupcu

Na pracovnej ploche klikneme pravým tlačidlom myši, zvolíme možnosť “Nový – Odkaz”. Do okienka “Zadajte umiestnenie položky” zadáme “C:\Windows\explorer.exe”. Klikneme na tlačidlo ďalej, odkaz pomenujeme napríklad ako “Prieskumník” a proces ukončíme kliknutím na “Dokončiť”. Na Pracovnej ploche teraz máme zástupcu pre spustenie Prieskumníka.

Druhou možnosťou je vyvolanie systémových nastavení, napríklad cez klávesovú skratku Win + I. Klikneme na sekciu “Prispôsobenie”, kde zvolíme možnosť “Motívy”. Následne na pravej strane klikneme na odkaz “Nastavenie ikon na pracovnej ploche”. V ponuke ikon začiarkneme “Počítač” a potvrdíme. Na ploche sa teraz bude nachádzať ikona “Tento počítač”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať