Ako zistiť IMEI

Ako zistiť IMEI? A ako je to s vypátraním ukradnutého telefónu?

  • IMEI, teda International Mobile Equipment Identity je unikátny identifikátor každého mobilu.
  • Poznať ho potrebujete napríklad pri riešení záruky, ručných aktualizáciách či krádeži telefónu.
  • Zistiť sa dá viacerými spôsobmi, najjednoduchšie je to práve zo systému.

Každý vyrobený smartfón má pridelený unikátny identifikačný kód známy ako IMEI, respektíve v plnom znení International Mobile Equipment Identity. Vo všeobecnosti s ním v potichu pracujú mobilní operátori pri poskytovaní služieb. Vy ako bežný používateľ ho potrebujete poznať len vo veľmi špecifických prípadoch.

Jedným z nich je krádež alebo strata smartfónu, kedy IMEI kód potrebujete nahlásiť na polícii, čím teoreticky zvyšujete šancu na bezpečný návrat svojho zariadenia. IMEI sa hodí aj v prípade, že svoj smartfón chcete ručne aktualizovať, a práve na základe tohto identifikátora vyhľadávate dostupný softvér.

Ďalším prípadom je riešenie záruky, ktorá zvykne byť viazaná práve na konkrétny IMEI kód, respektíve si jeho zadaním môžete overiť či vám záruka platí, alebo či zariadenie spadá do zvolávacej akcie.

Vyhľadanie ukradnutého mobilu cez IMEI

Vráťme sa ešte na chvíľku k tým stratám a krádežiam. To, že poznáte IMEI kód automaticky neznamená, že váš telefón bude okamžite vystopovaný a získate ho späť. Len to zvyšuje šancu. Vypátranie ukradnutého telefónu je v praxi pomerne náročným úkonom, do ktorého sa polícia pri bežných prípadoch nehrnie.

Ak má ale napríklad znalosť o podozrivom predajcovi, zadrží vreckára alebo ukradnuté smartfóny odhalí v súvislosti s väčším prípadom, práve na základe porovnania IMEI kódov s databázou existuje šanca, že telefón sa vráti do správnych rúk. Operátor by mal zase teoreticky mohol na základe IMEI kódu smartfón na diaľku zablokovať (odstrihnúť od mobilných služieb) či vyhľadať. Preto by ste mali svoje IMEI číslo poznať.

V praxi sa ale vyhľadávanie smartfónov zvykne využívať len vo vážnych situáciách, ktoré sú spojené s bezprostredným ohrozením života. Príkladom je pátranie po nezvestnej osobe alebo riešenie skutočne závažnej trestnej činnosti. Sem jednoducho stratený či ukradnutý smartfón nepatrí. Sami o to prakticky požiadať nemôžete a operátor sa do vyhľadania môže pustiť len na žiadosť polície.

To len, aby sme mali jasno. Poznať IMEI je rozhodne dobré, no v prípade krádeže či straty to nič negarantuje. Na druhú stranu, svoj zmysel to má, zvýšite tým svoje šance. Preto je dobré vedieť ako zistiť IMEI kód a niekam si ho prípadne poznačiť. Pre úplnosť ešte dodám, že ak máte telefón s podporou dvoch SIM kariet, tak budete mať aj dva IMEI kódy- IMEI1 a IMEI2.

Ako je to s hľadaním strateného telefónu?

Vyššie spomínam, že hľadanie strateného či ukradnutého telefónu je obvykle spojené s vážnymi prípadmi. Za skúšku to ale rozhodne stojí, hlavne v prípade, že máte informáciu o jeho približnej polohe. Polícia SR na svojej sociálnej sieti upozornila na prípad, kedy sa hľadanie strateného telefónu skončilo úspešne.

Ako sme zistili, pani stratila telefón aj s občianskym preukazom a lokalizáciou zistila, kde sa mal približne nachádzať. Keďže miesto nálezu malo byť pri hlavnom ťahu cesty, prišla požiadať o pomoc, pretože sa bála stáť pri hlavnej ceste a s batoľatkom na rukách hľadať telefón a doklad. Hliadka spolu s mamičkou a dieťatkom išli na miesto, kde sa mali veci nachádzať. Nadporučík Kretová ostala s dieťatkom pre jeho bezpečnosť a mamička so strážmajstrom Homzom hľadali stratené veci. To sa však zo začiatku zdalo márne a mamička to už vzdávala, no policajt sa nevzdal, hľadal ďalej a našiel.

Polícia Slovenskej republika

Ako zistiť IMEI kód?

Hľadáte 15-miestny číselný kód. Možností máte hneď niekoľko:

  • Ak máte smartfón od operátora, tak by identifikátor mal byť uložený v jeho databáze a nachádzať by sa mal aj v kúpnej zmluve, prípadne v záručnom liste.
  • Identifikačné čísla sú spravidla uvedené aj na krabičke od mobilu.
  • Identifikátory sú uložené aj priamo v pamäti telefónu. Zobraziť sa dajú veľmi jednoducho zadaním číselnej kombinácie *#06#. Túto kombináciu zadajte normálne, ako keby ste išli telefonovať.
  • Nájsť sa dá aj v systémových nastaveniach. Typicky v sekcii “O telefóne”, kde kliknete na “Všetky podrobnosti” a prípadne ešte na sekciu “Stav”.
  • Ak máte telefón s vymeniteľnou batériou, tak hľadaný kód môžete nájsť na štítku, ktorý je umiestnený práve pod baterkou.
  • V prípade niektorých modelov výrobcovia zvykli uvádzať priamo na zadnej strane telefónu. Je to skôr výnimka, než pravidlo.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť PDF na Word?

Tento proces je už o trochu komplikovanejší, no k dispozícii je viacero možností. Jednou z nich je aj priamo aplikácia Word.

Microsoft Store nefunguje, čo robiť?

Z času na čas dokáže zahaprovať. Ešte včera šlo všetko úplne hladko, no zrazu Microsoft Store nefunguje. Môžete ho však skúsiť znovu nakopnúť.