Ako zistiť IP adresu tlačiarne? Toto sú zaručené postupy

Inštalácia moderných tlačiarní, ktoré sú vybavené Wi-Fi pripojením, na modernejšie operačné systémy typu Windows 10 a Windows 11 je priam hračka. Vďaka tomu, že sú počítač aj tlačiareň pripojené k rovnakej siete vám na ich formálne prepojenie v podstate stačí len niekoľko kliknutí.

Obvykle je to o tom, že prejdete do systémových nastavení, kde nájdete sekciu pre zariadenia, konkrétne tlačiarne. Ťuknete na tlačidlo “Pridať tlačiareň alebo skener” a Windows sa pustí do hľadania. Po chvíľke sa medzi nájdenými zariadeniami zobrazí hľadaná tlačiareň, ktorú stačí označiť a potvrdiť jej inštaláciu. Systém si stiahne všetko, čo potrebuje a máte hotovo.

Áno, až takto jednoduché to vie byť v ideálnom prípade. Ako ale veľmi dobre vieme, svet technológií ideálnym miestom rozhodne nie je. Veci sa vedia poriadne pokaziť a niekedy sa pri inštalácii novej tlačiarne alebo plotra poriadne zapotíme. A to ani nemusí ísť o nové zariadenie. Stačí, že preinštalujeme systém alebo do kancelárie donesieme nový počítač.

Dosť bežným prípadom pri inštalácii tlačiarne, ktorú chceme s počítačom prepojiť na diaľku cez Wi-Fi, je to, že niektorá časť procesu vyžaduje IP adresu tlačiarne. Známy presne takýto prípad riešil s firemným plotrom a novým počítačom, kde bol Windows 11. Ja som si zase “lámal hlavu” s tým ako zistiť IP adresu tlačiarne, keď som rodičom dával dokopy starší počítač kde bol ešte Windows 7.

Nemusí to byť úplne najčastejšia vec a väčšina inštalácií je už skutočne veľmi jednoduchá a veľmi úspešná. Napriek tomu sa občas stále dá naraziť na prípady, kedy človek potrebuje zistiť IP adresu tlačiarne.

IP adresa tlačiarne? Tá je priamo v nastaveniach tlačiarne

Musím povedať, že to nie je veľmi komplikované. Už inštinktívne sa dá prísť na celkom rýchly postup ako sa k tomu dostať. Ale len v prípade, že daná tlačiareň disponuje obrazovkou. Kde sa teda dá nájsť IP adresa tlačiarne?

To bol presne môj prvý nápad. Chcel som nainštalovať tlačiareň, respektíve multifunkčné zariadenie od HP, pričom som vedel, že má obrazovku. Takže mi okamžite napadlo, že okrem sekcie pre tlač a skenovanie by tam mohla byť prítomná aj sekcia s nastaveniami či prehľad aktuálneho stavu, kde by sa snáď mohla nachádzať aj IP adresa tlačiarne.

A je to tak skutočne tak. Dokonca tam nebola len jedna sekcia s IP adresou tlačiarne, ale hneď niekoľko. V prípade spomínaného multifunkčného zariadenia značky HP je priamo na hlavnej obrazovke prítomná ikona “antény”. Keď na ňu človek klikne, tak sa dostane k IP adrese. Prípadne sa dá prejsť do sekcie “Setup” a potom “Network setup”. Aj tu je hľadaná informácia.

Na niektorých tlačiarňach a multifunkčných zariadeniach sa cez nastavenia dá vytlačiť aj informačná/prehľadová stránka o stave a nastavení zariadenia. IP adresa by mohla byť uvedená aj tam, niekde v sekcii o webových službách a Wi-Fi pripojení.

Z nastavení zariadenia, kde je už pripojená

To, že IP adresu tlačiarne prečítame priamo z jej obrazovky je ten lepší prípad. Horšie to bolo v prípade so spomínaným plotrom. Ten totiž nemal žiadnu obrazovku, takže potrebný údaj nebolo tak celkom z čoho vyčítať.

V tomto prípade pomohlo to, že zariadenie sa nachádza v kancelárii a bolo už pripojené k iným počítačom. Takže pre zistenie IP adresy bolo potrebné nájsť to správne miesto v operačnom systéme Windows. Myšlienka v pozadí tohto nápadu bola jasná. Tento počítač je so zariadením prepojený cez Wi-Fi alebo rovnakú sieť, takže musí poznať jeho IPčku.

Nevýhodou je teda to, že musíte mať nejaké zariadenia, ktoré už je s tlačiarňou prepojené. Proste zdroj, odkiaľ prečítate IP adresu. Samotné zistenie hľadaného údaja nie je veľmi ťažké. Vo Windowse sa stačí preklikať k vlastnostiam tlačiarne, kde otvoríte sekciu “Podrobnosti”. A potom prechádzate jeden riadok za druhým, kým nenájdete IP adresu.

  • Na Windows 10 stačí otvoriť nastavenia (skratka Win + i).
  • Prejsť do sekcie “Zariadenia”. Potom “Tlačiarne a skenery”.
  • Označiť konkrétnu tlačiareň a kliknúť na “Spravovať”.
  • Potom možnosť “Vlastnosti hardvéru” a prekliknúť na kartu “Podrobnosti”.

Prípadne sa IP adresa nachádza hneď na prvej karte “Všeobecné” v riadku “Umiestnenie”.

ip adresa tlačiarne

S tým plotrom to bolo ešte komplikovanejšie, pretože sekcia “Umiestnenie” bola prázdna a ani karta “Podrobnosti” neprinášala výsledky. Tak sme to skúšali ďalej. Ako jedna z možností prišlo na um vyčítanie IP adresy zo samotného Wi-Fi routera.

Problém bol v tom, že prístupové údaje k admin rozhraniu neboli továrenské admin:admin. Takže dostať sa tam bez pomoci IT podpory nepripadalo do úvahy. Ak ale viete ako sa prihlásiť do nastavení Wi-Fi routera, ku ktorému je pripojená daná tlačiareň, tak jej IP adresu tam určite vyčítate. To je ďalší tip.

ip adresa tlačiarne

Nakoniec sa nám IP adresu podarilo vyčítať z pomerne nečakaného miesta. Proste sme to náhodou vysnorili v sekcii “Porty”. Konkrétne išlo o riadok “Štandardný port TCP/IP”. A presne tam boli po otvorení, hneď na samom vrchu, uvedené informácie “Názov portu” a “Názov tlačiarne alebo adresa IP”. Takže tu sme to konečne našli.

ip adresa tlačiarne

Ak by ste si náhodou nevedeli rady, tak vždy je dobré pozrieť oficiálnu stránku výrobcu zariadenia. Napríklad spomínané HP má pre túto vec vyčlenenú sekciu “Find the IP address for an HP printer“. Podobné to bude aj u ostatných značiek.

V súvislosti s témou tlačiarne si dovolím dať do pozornosti aj starší článok Zasekla sa tlačová úloha, čo robiť?. Verím, že o celkom užitočnú vec, ktorá dokáže pomôcť pri tradičnom boji proti náhlym výstrelkom nejednej tlačiarne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Windows 10 Hero

Kde hľadať pozadia z Windows 10?

Kolekciu štandardných pozadí nájdete na zariadeniach s Windows 10 v zložke C:\Windows\Web, odkiaľ si ich môžete skopírovať a…