Ako sa nový Microsoft Edge dostáva do systémov Windows?

Nový Microsoft Edge, ktorý je postavený na jadre Chromium, je konečne poriadnym prehliadačom, aký si Windows 10 zaslúži. Microsoft to pri pôvodnej verzii skúšal na vlastnú päsť, no nevyšlo to.

Problémov bolo viacero, no asi tým najkritickejším bol spôsob, akým bol Microsoft Edge vo Windows 10 vylepšovaný. Nakoľko Išlo o priamu súčasť systému, aktualizácií sa dočkal až vždy so samotným systémom. To znamená, že webový prehliadač bol prakticky aktualizovaný a vylepšený len dvakrát ročne.

Vývojári v Redmonde sa možné snažili, no týmto štýlom nebolo možné udržať krok s konkurenciou. Boj s veternými mlynmi nakoniec správne vzdali a Microsoft s novou generáciou svojho prehliadača prešiel na open-source projekt Chromium. Postavil ho na rovnakom “podvozku” ako obľúbený Chrome.

Ako je nový Microsoft Edge nasadzovaný?

Po tom, čo bola nová generácia prehliadača dokončená, Microsoft pristúpil k dvom metódam pre jeho distribúciu – dobrovoľnej a vynútenej.

Spočiatku na to šiel pozvoľna. Vytvoril oficiálnu stránku, odkiaľ si nový Edge mohol stiahnuť a nainštalovať každý záujemca. Dostupné boli aj testovacie verzie, ktoré obsahovali pripravované novinky. No, a aby svoje nové dietko trochu podporil, tak začal so zobrazovaním rôznej reklamy s výzvami na ručnú inštaláciu.

Po čase sa pristúpilo k hlavnému plánu. Nový Microsoft Edge začal po vydaní májovej aktualizácie pre Windows 10 do systému prichádzať formou aktualizácie. Používateľovi sa proste zobrazilo, že pre jeho systém je pripravená inštalácia nejakej aktualizácie a po reštartovaní ho už privítal nový prehliadač. To platilo aj pre Windows 7 a 8.

Microsoft sa po predošlom neúspechu snaží novej generácii svojho prehliadača vytvoriť čo najlepšie štartovacie podmienky. Inak povedané, chce ho dostať na čo najväčší počet zariadení. Práve preto ho tlačí aj používateľom Windows 7 a Windows 8.1. Väčší počet inštalácií = väčšia šanca na získanie reálnych používateľov.

Nový nahrádza starý

Pred pár dňami som mal už aj ja tú česť naraziť na aktualizáciu, ktorá do Windows 10 prináša novú generáciu prehliadača Microsoft Edge.

Starú verziu nahradí novou a okrem toho rovno ponúkne možnosť importovať obsah z ostatných prehliadačov, ktoré sú prítomné v systéme. Prebieha to asi takto:

  • Mechanizmus Windows Update vás upozorní, že na inštaláciu čaká aktualizácia “Program Microsoft Edge Update”.
  • Systém skôr či neskôr reštartujete a táto čakajúca aktualizácia sa nainštaluje.
  • Po spustení systému vás na celú obrazovku privíta nový Microsoft Edge s informáciou, že systém bol aktualizovaný, aby ste mohli používať nový prehliadač navrhnutý pre Windows 10.
  • Potom musíte absolvovať “zoznámenie” s novým prehliadačom.
  • Preklikáte sa niekoľkými základnými nastaveniami.
  • Dostanete možnosť importovať obsah z ostatných prehliadačov. Nemusíte to robiť – “Pokračovať bez importu”.
  • Budete informovaní, že s kontom Microsoft je používanie lepšie. Prihlasovať sa teraz nemusíte – “Pokračovať bez prihlásenia”.
  • No a nakoniec sa zobrazí ešte úvodná obrazovka s niekoľkými tipmi. Normálne to môžete zatvoriť.
  • Hotovo.

Nejde o nič komplikované, akurát je to trochu otravné. Aby som nezabudol… predmetnú systémovú aktualizáciu nie je možné odinštalovať a ak by ste sa náhodou chceli nového Microsoft Edge zbaviť, tak na to musíte ísť okľukou.

TIP: Vedeli ste, že Microsoft Edge obsahuje skrytú hru inšpirovanú klasikou SkiFree z čias Windows 95?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať