platba mobilom csob

Platba mobilom v ČSOB: Aké sú dnes možnosti?

  • Platba mobilom je veľmi pohodlná vec. Uľahčí aj zachráni.
  • Veľa ľudí stále o tejto možnosti nevie, a tak ju nepoužíva.
  • Aké možnosti dnes majú klienti ČSOB pri platbe mobilom?

Posun v technológiách nám dnes umožňuje vykonávať veci, ktoré ešte pred pár rokmi boli takmer nemysliteľné. Do tejto oblasti patria aj rôzne možnosti v oblasti bezhotovostných platieb – platba mobilom, platba hodinkami či platba cez inteligentný prsteň.

Nie je to tak dávno, čo bola platba mobilom považovaná za veľký technologický pokrok a banky sa predháňali v tom, kto svojim klientom prinesie lepšie, jednoduchšie a kvalitnejšie riešenie. Napríklad v roku 2018 sa ČSOB chválila veľkou novinkou – vlastnou digitálnou peňaženkou ČSOB SmartPay. Tá klientom prinášala možnosť vykonávať platby mobilom.

Stačil na to smartfón s NFC čipom, nainštalovaná aplikácia a platobná karta Mastercard uložená v digitálnej podobe. Fungovalo to prakticky rovnako ako dobre známa služba Google Pay. Ten, kto nemal vydanú kartu Mastercard platby mobilom cez ČSOB SmartPay vykonávať nemohol, no priamo cez aplikáciu mohol požiadať o jej vydanie.

Na prvý pohľad bolo všetko fajn. Platba mobilom dorazila medzi klientov ČSOB, ktorí si mohli svoje bežné platobné transakcie zjednodušiť a nakoľko smartfón so sebou nosíme prakticky neustále, pochodili aj v situáciách, kedy peňaženka zostala doma.

Problémom celej aplikácie od ČSOB bol však v tom, že banka prakticky išla konkurovať známej platforme Google Pay. Nebude preto veľkým prekvapením, že dnes by ste už aplikáciu v Obchode Play hľadali úplne zbytočne. Vydržala približne 2 roky. Od roku 2020 sa ČSOB môže pochváliť plnou podporou pre Google Pay, čo znamená, že platby mobilom ponúka už priamo cez túto platformu.

Platba mobilom pre klientov ČSOB okrem smartfónov s Androidom, kde na to slúži Google Pay, je dostupná aj pre majiteľov iPhonov, kde je využívaná platforma Apple Pay. V kontexte platieb mobilným zariadením s Androidom za zmienku určite stojí to, že od roku 2022 je niekedy samostatná aplikácia Google Pay integrovaná do robustnejšej aplikácie Peňaženka Google (Google Wallet).

Princíp fungovania je ale rovnaký. Nainštalujete, pridáte svoju platobnú kartu, zapnete NFC a platíte priložením mobilu k terminálu. Pridanie karty sa ešte autorizuje SMS kódom, ktorý zasiela banka. Ak vás to zaujíma bližšie, tak si prečítajte samostatný článok o platbe mobilom cez Google Pay.

Aby som to zhrnul, ČSOB sa spočiatku pri platbách mobilom rozhodla vydať vlastnou cestou. So svojou aplikáciou ale vydržala len približne dva roky. Potom prešla na platformy Google Pay a Apple Pay, ktoré svojim klientom ponúka dodnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať