Google Chromecast

Google Chromecast: Všetko, čo potrebujete vedieť

  • Z klasického televízora dokáže spraviť inteligentný.
  • Ide pritom o celkom cenovo dostupnú vec.
  • V najnovšej verzii prináša kopu vylepšení.

Dnes je na trhu obrovské množstvo rôznych smart TV, ktoré okrem tradičného sledovania televízneho obsahu prinášajú aj doplnkové služby ako sú streamovacie služby typu Netflix a HBO Max, ale hlavne všeobecnú podporu rôznych aplikácií a hier.

V základe ide o to, že smart TV obsahuje operačný systém, čo funguje podobne ako na počítačoch a smartfónoch. Proste máme základ, ktorý si môžeme prispôsobovať o aplikácie rôzneho druhu. Webový prehliadač, YouTube, Twitch, Facebook, Twitter, Skype, Spotify, Disney Plus, interaktívne hry, aplikácie, a tak ďalej…

Smart TV alebo inteligentný televízor sa od klasického televízora líši aj svojou hardvérovou výbavou. Okrem spomínaného operačného systému je jedným z najväčších rozdielov práve možnosť nezávislého pripojenia na internet. Väčšinou cez Wi-Fi. Práve kombinácia online pripojenia a operačného systému tvorí základ smart TV.

Smart TV je rozhodne fajn, no z pohľadu masového rozšírenia ide stále o relatívne novú vec. To znamená, že existuje množstvo ľudí, ktorí síce majú o inteligentné funkcie záujem, no ich televízor nimi nedisponuje a kúpa nového modelu za stovky € len kvôli tomuto drobnému vylepšeniu im nedáva zmysel. No a práve tu do hry vstupuje Google Chromecast.

Čo je to Google Chromecast?

Google Chromecast predstavuje jednoduchú, prenosnú a cenovo dostupnú možnosť ako staršie televízory doplniť o inteligentné funkcie. Predstavte si to ako maličké multimediálne centrum, respektíve malinký počítač, ktorý pripojíte k televízoru, a tým získate vybrané funkcie z najmodernejších smart TV. 

Dneska existuje množstvo podobných multimediálnych centier s totožným účelom, no Google Chromecast je najznámejším kúskom. Jednak za ním stojí priamo Google a súčasne je to o tom, že má už dlhú tradíciu – na trhu od roku 2013. Stavia hlavne na jednoduchosti. Jednoduché je jeho nastavenia, ako aj používanie.

Google Chromecast je teda malé multimediálne centrum, ktoré sa pripája do HDMI portu televízora a k Wi-Fi. Svojou prítomnosťou rozširuje dostupné funkcionality. Inak povedané, z klasického televízora vie spraviť smart TV. 

Zastúpená je asi každá väčšia multimediálna platforma (CBS All Access, Disney+, ESPN+, HBO Max, Hulu, Netflix, Amazon Prime Video, STARZ, Sling TV, Spotify, YouTube, YouTube TV…), kopa rozličných funkcií, prepojenie so smart domácnosťou a pri najnovšej generácii aj inštalácia aplikácií priamo z Obchodu Play. To, čo chýba v základe si viete doinštalovať.

Toto malinké zariadenie toho zvláda skutočne veľa. Primárne je určené na sledovanie multimediálneho obsahu, no dokáže celkom prekvapiť.

Donedávna to navyše bolo o súhre medzi smartfónom a televízorom, kedy to bez smartfónu vôbec nešlo. Pri najnovšej generácii už ale Google Chromecast dostal plnohodnotný operačný systém Google TV spolu s ovládačom, a tak dokáže fungovať samostatne. Bez akejkoľvek potreby mobilu. 

Mimochodom, pod slovom Chromecast sa niekedy rozumie aj čisto technológia, ktorá umožňuje bezdrôtový prenos zvuku a obrazu medzi zariadeniami. Závisí to na kontexte.

Google Chromecast

Full HD aj 4K. Najnovšie aj so systémom

Najnovšia je aktuálne 4. generácia, ktorá sa označuje ako Google Chromecast Google TV, Google Chromecast 4 HD s Google TV či Google Chromecast 4. Kľúčová je práve prítomnosť Google TV, čo je vlastný operačný systém. Vďaka tomu sa Google Chromecast dokázal úplne zbaviť závislosti na smartfónoch a získal nezávislé postavenie.

Ďalšími dôležitými rozdielmi medzi Google Chromecast 3 a 4 je to, že štvorka už má ako súčasť balenia samostatný ovládač pripojený cez Bluetooth, podporuje hlasové ovládanie a Google Asistenta, má výkonnejší hardvér a disponuje aj USB Type-C portom. To sa dá využiť na pripojenie ďalšieho príslušenstva, napríklad dokovacej stanice pre väčšiu konektivitu.

Pri výbere si treba dávať pozor na to, či sa pozeráte na Google Chromecast s podporou 1080p (Full HD) alebo 4K (4K Ultra HD) rozlíšenia. Okrem popisného textu to prezradí aj cena. 

Pozor na napájanie

Na napájanie je možné využívať USB kábel zapojený do portu v TV, no môže to byť trochu problematické. Ak váš televízor nemá napájaný USB konektor, tak budete musieť využiť adaptér.

No a problém je v tom, že aktuálne predávane generácie Google Chromecast sa štandardne zvyknú dodávať bez napájacieho adaptéra. Takže ho bude treba dokúpiť dodatočne. Možno ale budete mať šťastie a narazíte na predajcu, ktorý adaptér stále pridáva. Rozhodne si to poriadne preverte.

Napríklad Alza uvádza v nadpise aj popise produktu “bez adaptéra”, ale recenzie a fotky nakupujúcich jasne spomínajú adaptér v balení. Ponuka sa preto pravdepodobne menila a je možné, že iní predajcovia do balenia ešte stále pridávajú aj adaptér.

V ponuke NAY.sk je zase balenie aj s adaptérom, avšak US verzie. Takže k tomu pridali ešte sieťový adaptér z americkej na českú a slovenskú zásuvku.

Google Chromecast 3 alebo Google Chromecast s Google TV?

Cenový rozdiel medzi Google Chromecast 3 a Google Chromecast s Google TV (4. generácia) je kvôli výraznému technologickému skoku vcelku citeľný. 

Google Chromecast 3 sa predáva za približne 30 €, zatiaľ čo Google Chromecast 4 stojí okolo 60 €. Je to teda dvojnásobok, pokiaľ sa bavíme o verzii s Full HD rozlíšením.

Ak by ste chceli ísť už do 4K rozlíšenia, ktoré prináša najnovšia generácia, tak si priplatíte ešte ďalších 20 €, pretože táto verzia Chromecast s Google TV sa v našich e-shopoch predáva za približne 80 €. 

Ktorá verzia sa teda oplatí?

Google Chromecast s Google TV (4. generácia) je oproti tretej generácii o poriadny skok vpred a pokiaľ hľadáte vyslovene Chromecast, a nie iné multimediálne centrum, tak by bolo dobré uvažovať už priamo nad touto verziou. Je tu výkonnejší hardvér, samostatný ovládač a kopa vylepšení.

To, že táto verzia funguje úplne samostatne aj bez smartfónu je jednoducho obrovským plusom. Navyše stále platí, že smartfón je možné pripojiť a zrkadliť z neho obsah na obrazovku. Pokiaľ to chcete. Na ovládanie ho už ale nepotrebujete. Tým, že tu je samostatný systém Google TV sa taktiež náramne zvýšil okruh využiteľných aplikácií. Vyberať je vraj možné z ponuky 10 000 aplikácií. Aspoň tak to uvádza Google.

Chromecast s Google TV je kompatibilný s množstvom zariadení a operačných systémov – Android, iOS, MAC, PC. To znamená, že na obrazovku televízora môžete prenášať prakticky ľubovoľný obsah a nemusíte sa spoliehať len na už tak rozsiahle možnosť platformy Google TV.

Google Chromecast

Ak chcete ušetriť, prípadne hľadáte niečo na občasné používanie, napríklad na chatu, a nevadí vám, že budete silne závislí na smartfóne, tak Chromecast 3 môže byť zaujímavou voľbou. 

To, že Google Chromecast 3 je závislý na smartfóne chce ešte trochu upresniť. Krabička ako taká si obsah dokáže spracovávať sama. Napríklad si otvorí požadované video a spustí prehrávanie, no smartfón slúži ako ovládač, ktorý “krabičke” dáva pokyny. 

To znamená, že smartfón nemusí mať nonstop zapnutý displej a byť neustále aktívne využívaný. Napríklad na ovládanie YouTube sa často dá použiť ovládač od TV. Fungovať by to malo prakticky pri všetkých aplikáciách s priamou podporou pre Chromecast. 

No bez prítomnosti smartfónu nakoniec aj tak nepochodíte, pretože každé spustenie musí tak či tak ísť cezeň, a až potom môžete prejsť na klasický ovládač a smartfón uspať alebo odložiť. 

V skrate

Pokiaľ je to možné, tak siahnite rovno po Google Chromecast s Google TV (Google Chromecast 4). Je tu síce značný cenový rozdiel, no pri tak veľkom generačnom skoku, aký tu prebehol, sa to oplatí.

Pri výbere si taktiež dajte pozor na to, aby ste zbytočne nekupovali verziu s podporou 4K rozlíšenia pokiaľ to nepodporuje váš televízor. Pretože v takom prípade si priplatíte si a reálne to nevyužijete. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať