Moderné smart hodinky toho už dokážu dosť. V niektorých oblastiach ale stále majú značný priestor na zlepšovanie. Týka sa to hlavne funkcií zameraných sledovanie zdravotného stavu. Príkladom je monitorovanie hladiny krvného cukru, na čom už roky pracuje Apple. Smart hodinky Huawei Watch síce dokážu signalizovať jeho možnú zmenu, no od merania hodnoty to je na kilometre ďaleko.
Druhou zaujímavou oblasťou s veľkým potenciálom sú smart hodinky pre epileptikov, respektíve funkcia, ktorá by s dostatočne dobrou presnosťou dokázala odhaliť blížiaci sa epileptický záchvat. Ide o oblasť, ktorej sa v ostatných rokoch vo vedeckých kruhoch začala venovať pozornosť, no aj v tomto prípade platí, že efektívne smart hodinky pre epileptikov ešte nemáme. Treba však povedať, že aj v tomto smere existujú výnimky.
Vec sa ale má tak, že ide vyslovene o hodinky pre epileptikov, nie smart hodinky s detekciou možných epileptických záchvatov. To vlastne znamená, že skôr než o inteligentné hodinky ide o medicínske zariadenie, ktoré by malo spĺňať patričnú certifikáciu zo strany úradov ako je americká Správa potravín a liečiv (FDA). Primárnou úlohou je teda monitorovanie zdravotného stavu a zvyšok ide do veľkej miery bokom.
Prejavuje sa to aj na cene týchto zariadení a taktiež na skutočnosti, že v podstate musí dochádzať k nepretržitému vyhodnocovaniu nameraných dát. Ideálne pod dohľadom zdravotníckych pracovníkov. V princípe preto nejde o klasické smart hodinky, tak ako si ich tradične predstavujeme. Jeden takýto náramok pre epileptikov ešte v roku 2020 testovala Fakultná nemocnica Brno.
Špeciálne náramky mali byť schopné detegovať takzvané “veľké epileptické záchvaty” (bezvedomie, kŕče). V rámci pilotnej fázy boli testované na vzorke štyroch pacientov vo veku 8 až 14 rokov. Aj v tomto prípade ale bolo uvedené, že celé to mohlo prebehnúť vďaka grantu, respektíve finančnej podpore. Hodnota náramku totiž bola cca 10 240 € (260 000 českých korún).
Práve toto je jeden z hlavných dôvodov prečo by cenovo dostupné smart hodinky pre epileptikov mohli predstavovať veľký prelom. Venujú sa tomu vedecké štúdie, ktoré zvyknú uvádzať, že smart hodinky by mohli byť schopné pomôcť pri identifikovaní epileptických záchvatov a ide o oblasť, ktorej sa oplatí venovať pozornosť.
Štúdia z augusta 2023 ale uvádza, že testovaný prediktívny algoritmus dosahoval úspešnosť 60 až 77 % úspešnosť, no potrebné je vykonanie omnoho rozsiahlejších a komplexnejších štúdií, ktoré by dokázali verifikovať jeho funkčnosť.
Realizovaných má byť niekoľko podobných medicínskych štúdií. Na jednu z nich upozornil aj portál Singleton Argus, ktorý taktiež píše o veľkom potenciály smart hodiniek na identifikovanie stresových signálov, na základe čoho by ľudí dokázal upozorniť na obdobia zvýšeného rizika možného vzniku epileptických záchvatov. Štúdia získala grant vo výške 40 000 dolárov a pracovať na nej budú odborníci z Mater Research Institute a The University of Queensland.
Jedným zo zariadení na sledovanie epileptických záchvatov, ktoré bolo schválené aj zo strany FDA, je náramok Embrace. Aktuálne je dostupný v druhej generácií, no oficiálna stránka uvádza, že momentálne už nie je na predaj. Náhradou má byť pripravovaná novinka EpiMonitor.
Obidva tieto riešenia majú na prvý pohľad rovnaké problémy. Dostupné sú len pre zákazníkov z USA. Druhou vecou je, že EpiMonitor stojí 349 dolárov, avšak potrebujete k nemu aj mesačné predplatné, ktoré začína na 15,9 dolárov mesačne a šplhá sa až na 48,5 dolárov mesačne. Okrem toho ide o medicínske zariadenie a jeho získanie je potrebný lekársky predpis. Pri každom podobnom zariadení je prirodzene nutné veci konzultovať s lekárom a opýtať sa na jeho vhodnosť a možnosti.
Zo skúseností používateľov na sieti Reddit, napríklad vyplýva, že zaradenie nedokáže identifikovať fokálne epileptické záchvaty, teda krátke záchvaty bez straty vedomia. Dobre vraj dokáže odhaliť záchvaty s tonicko klonickými prejavmi (“grand-mal”), ktoré sprevádza strata vedomia a sú extrémne nebezpečné. Tieto hodinky pre epileptikov ale nie sú vo svojej podstate smart hodinkami. Ide o náramok na monitorovanie záchvatov, ktorý dokáže ukazovať čas.
Relatívne zaujímavým riešením má byť aplikácia SeizAlarm pre iPhone a Apple Watch. V tomto prípade sa ale spomína problém s dosť výrazným počtom falošných poplachov, kedy aplikácia upozorňovala na neexistujúce záchvaty. Tvorcovia ale uvádzajú, že riešenie je založené na algoritmoch strojového učenia, čo by malo znamenať, že postupom času sa bude zvyšovať jeho presnosť.