Občiansky preukaz v mobile

Občiansky preukaz v mobile: Naivná predstava alebo blízka realita?

  • Niekde to už čiastočne funguje vo veľmi limitovanej verzii.
  • Na Slovensku bola ešte nedávno vrava. Zrazu je úplné ticho.
  • Európska únia medzitým chystá sofistikovanejší nástroj.
  • Kde je ten občiansky preukaz v mobile?

Vedeli by ste si predstaviť, že namiesto plastovej kartičky, ktorú nosíte v peňaženke, by ste mali občiansky preukaz v mobile? Plne digitálny. Pochodili by ste s ním na úradoch, v banke či pri cestnej kontrole. Proste všade tam, kde dnes potrebujete občiansky preukaz v klasickej fyzickej podobe. Že to znie ako úplná utópia? Ono to tak byť ani nemusí…

Vec sa má tak, že v rámci digitalizácie štátnych služieb a služieb pre občana sa uvažuje aj nad projektom, ktorý by priniesol občiansky preukaz v mobile. A tým vôbec nemám na mysli platformu Slovensko v mobile, ktorá je (zatiaľ) realitou pre digitalizáciu komunikácie medzi občanmi a štátom či o elektronickom občianskom. Bavíme sa tu o klasickom občianskom preukaze v mobile. Takom tom, ktorý má každý občan nad 15 rokov.

Limitovaná ukážka z USA

Čiastočne to už funguje v USA, kde si napríklad majitelia smartfónov iPhone môžu do aplikácie Peňaženka nahrať svoj občiansky a vodičský preukaz, ktorý následne môžu využívať na identifikáciu na vybraných odbavovacích miestach bezpečnostnej agentúry TSA.

Konkrétne sa v tomto prípade teda dá občiansky preukaz v mobile v troch štátoch USA (Arizona, Colorado a Maryland) využiť ako plnohodnotný doklad pri kontrole na letisku. To je samozrejme veľmi limitované využitie, no na začiatok to možno celkom aj stačí.

V Nemecku má byť napríklad možné do mobilu nahrať vodičský preukaz a túto digitálnu verziu používať rovnako ako klasickú kartičku. Ešte v roku 2021 o tom písal portál 9to5Mac.

Občiansky preukaz v mobile

Európska digitálna peňaženka

To, že občiansky preukaz v mobile nemusí byť zas tak zlý nápad si uvedomuje aj Európska únia, ktorá relatívne nedávno prezentovala projekt európskej digitálnej peňaženky.

Zjednodušene povedané, išlo by o oficiálny nástroj, v ktorom by boli uskladnené digitálne verzie kľúčových dokladov, čo by malo zjednodušiť komunikáciu s úradmi, ako aj všetky aspektky bežného života, pri ktorých je obvykle nutné pracovať s fyzickými dokladmi. V základe je to proste digitalizácia dokladov.

Európska digitálna peňaženka by ale šla za hranice občianskeho preukazu v mobile. Išlo byť o zabezpečenu aplikácia, ktorá by združovala viacero bežných dokladov, respektíve údajov, aby človek so sebou nemusel neustále nosiť kopu dokladov. A čo je dôležitejšie, množstvo vecí by bol schopný vykonať na diaľku v online svete.

Občiansky preukaz v mobile
Žiadosť o úver tak ako funguje dnes.

Ako príklady sa spomínalo napríklad prihlásenie na vysokú školu, otvorenie účtu v banke, prenajatie auta, vyplnenie daňového priznania, prihlásenie do hotela či využívanie predpisov na lieky. Všetko by do veľkej miery bolo zjednodušené vďaka bezpečnej online komunikácii, v rámci ktorej by daná inštitúcia bola schopná na diaľku overiť vašu identitu. Digitálna peňaženka by mala zvládať:

  • Zabezpečovať identifikáciu online a offline
  • Uchovávať a poskytovať informácie, ktoré poskytujú štátne orgány, napr. meno, priezvisko, dátum narodenia, štátnu príslušnosť
  • Uchovávať a poskytovať informácie poskytované dôveryhodnými súkromnými zdrojmi
  • Využívať informácie na preukázanie práva na pobyt, prácu alebo štúdium v určitom členskom štáte
Občiansky preukaz v mobile
Žiadosť o úver po digitalizácii dokladov.

Projekt je stavaný tak, aby bol úplne dobrovoľný. Využiť by ho mohol každý, kto má záujem o digitalizáciu svojich dokladov a zjednodušenie často zbytočných byrokratických procesov. Nakoľko by to bolo stavané na úrovni Európskej únie, to by vlastne znamenalo, že občiansky preukaz v mobile alebo digitálny vodičák by bol plne akceptovaným dokladom vo všetkých členských štátoch.

Reálne to ale nie je vôbec jednoduché. Na papieri to vyzerá sľubne, no projekt takýchto rozmerov a takto citlivého charakteru musí byť prepracovaný do najmenších detailov. Aby sa proste nestalo, že vám niekto veľmi jednoducho ukradne vašu “online identitu”, kde máte všetky doklady. A to je len úplný základ.

Pre fungovanie to vyžaduje úzku spoluprácu a dohodu všetkých členských štátov. Vytvorenie jednotného technického zázemia, spoločného a verejne akceptovaného štandardu, spoločných pravidiel a postupov. A tak ďalej. Aj preto sa táto európska digitálna identita dodnes nedočkala nejakej implementácie.

O projekte sa aktívnejšie začalo hovoriť okolo roku 2019. Ku koncu roka 2022 sa Rada EÚ dohodla, že niečo také jej stále dáva zmysel, vysvetlila a upresnila si niektoré pojmy a… A vlastne sa dohodla, že sa dohodne na ďalšom postupe. Nápad tu je, no jeho realizácia nebude otázkou týždňov či mesiacov a možno ani najbližších rokov.

Občiansky preukaz v mobile na Slovensku?

Na úrovni Európskej únie je to teda trošku sofistikovanejšie než len jednoduchý občiansky preukaz v mobile. Ide skôr o vytvorenie alternatívy – kompletnej online identity. Vráťme sa ale ešte na Slovensko. Tak trochu prekvapením môže byť to, že občianske preukazy v mobile mali byť realitou aj u nás. Píšem mali, pretože dneska je stav tohto projektu otázny.

Vo väčšom sa spomínal ešte v roku 2019, no odvtedy je o tom, že by tu mohol byť nejaký občiansky preukaz v mobile úplne ticho. Niečo sa malo riešiť v intenciách Ministerstva vnútra, ale verejne sa nevie dokopy nič.

Dočkali sme sa len projektu Slovensko v mobile, ktorý by časom vraj teoreticky mohol obsahovať aj mobilnú identitu občanov, a to vrátane využívania dokladov ako je vodičák a občiansky. Aspoň v tomto duchu sa pre portál StarStop vyjadrilo Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

Zatiaľ to ale vyzerá tak, že občianske v mobile budeme mať skôr cez vyššie spomínaný celoeurópsky projekt digitálnej identity, ktorý využijeme pre potreby Slovenska, než cez niečo naše, lokálne. A aj to bude skôr alternatívou pre identifikovanie osoby, než jednoduchým občianskym preukazom nahratým v mobile.

Takže nejaký ten oficiálny nástroj či aplikáciu tu nemáme. Čo však v prípade, že by sme si klasický plastový občiansky odfotili do mobilu? Škoda času. S tým nevybavíme dokopy asi nič. Ak by ste to chceli využiť v banke či na úrade, tak vás len vysmejú.

A pri cestnej kontrole? Tam je občiansky preukaz povinným dokladom, ale odfotený v mobile stačiť nebude. Iba, ak by ste narazili na veľmi chápavého príslušníka. V každom prípade, nespoliehal by som sa…

Aký je teda záver nášho výletu za digitalizáciou pomerne bežného dokladu? Smutný. Niečo sa chystá, ale kedy a v akej podobe to nakoniec príde, je otázne. Počkajme si teda, či Slovensko v mobile skutočne naberie naznačované ambiciózne rozmery, alebo či príde niečo celoeurópske. Alebo žeby to nakoniec bola skutočne kombinácia?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať