Podvodné pracovné ponuky na Facebooku: Občiansky nikomu neposielajte!

Podvodníci vyčíňajú všade, aj na Facebooku. Do pozornosti sa mi dostali falošné pracovné ponuky, ktoré zneužívajú mená reálnych prevádzok a od potenciálnych obetí sa snažia vylákať fotografie občianskeho preukazu a kartičky poistenca.

Čo presne chce podvodník alebo podvodníci so získanými údajmi robiť neviem, no určite nejde o nič dobré. Na toto svinstvo ma v polovici júna upozornil kamarát, ktorý vlastní bar, a práve jeho meno vo falošných inzerátoch zneužíval podvodník.

Veľmi lákavá ponuka

Bohužiaľ som nemal čas venovať sa tomu úplne do detailov, no základy celého podvodu sú celkom jasné. Podvodník na Facebooku vytvorí jednoduchý inzerát o tom, že do podniku hľadá pomocnú silu a sľúbi nadštandardné finančné ohodnotenie – napríklad 100€ za sobotné umývanie pohárov.

V samotnom príspevku neuvedenie žiadne detaily, ani meno daného podniku, no prípadných záujemcov nabáda k tomu, aby mu napísali súkromnú správu. Príspevok potom zavesí do rôznych skupín, v ktorých sa zvyknú objavovať reálne pracovné ponuky. A potom už len čaká, kto sa chytí.

Potenciálna obeť mu napíše súkromnú správu, aby sa informovala o podrobnostiach. Podvod začína naberať na obrátkach. Musím povedať, že v tomto kroku presne neviem povedať, či sú obete vyberané cielene vzhľadom na ich bydlisko alebo či si podvodník konkrétnu prevádzku “vygoogli” až po tom, čo si pozrie profil osoby, ktorá ho kontaktujte. V každom prípade je to prakticky jedno.

Obeti prichádza správa, v ktorej sa dozvedá o tom, že práca sa nachádza v meste z ktorého pochádza, je platená skutočne nadštandardne, nie je náročná a nástup je možný takmer okamžite. Súčasťou je meno a adresa reálne fungujúceho podniku, ktorého majiteľov ale o ničom nemá ani tušenie.

Blíži sa finále

Nasleduje krátka výmena správ, nejaké jednoduché otázky a potom príde to, o čom to celé vlastne je. Záujemca o prácu má falošnému zamestnávateľovi poslať fotku prednej a zadnej strany občianskeho preukazu a aj zdravotného preukazu. Údaje samozrejme musia byť odfotené viditeľne! Ak to spravia, čo sa bohužiaľ aj stalo, tak sa môžu dostať do poriadnych problémov.

V tomto prípade to našťastie zachránila duchaprítomnosť možnej obete.

Nástrahy ťažkej doby

Je mi jasné, že doba je ťažká a každá pracovná ponuka sa hodí. Navyše chápem, že sociálne siete naplno fungujú a firmy občas ľudí hľadajú aj touto cestou. Netreba však podľahnúť vidine rýchleho zárobku a okamžite odhodiť všetku opatrnosť. Bohužiaľ sa nájdu bezcharakterné svine, ktoré zneužijú všetko, čo môžu. Preto si dávajte veľký pozor na aké inzeráty reagujete.

Skutočne neviem zhodnotiť, čo v tomto prípade bude konečným cieľom podvodníka. No vzhľadom na údaje, ktoré sa snaží vymámiť, to bude niečo zlé. Občiansky preukaz, hoci aj vo verzii fotky, sa dá rozhodne zneužiť. Ak by ste sa, nedajbože, stali obeťou niečoho podobného, okamžite utekajte na políciu a dané doklady zablokujte.

Viem, že je to popísané dosť všeobecne, no nechcel som konkretizovať prevádzku, ktorá bola na takýto účel zneužitá. Celé je to svinstvo a veľmi nepríjemná vec. Pre obete, od ktorých boli vylákané doklady, aj pre majiteľa, ktorý sa stal nič netušiacou obeťou niekoho špinavej hry.

Navyše je možno aj dobré, že to píšem tak všeobecne, pretože podobné veci sa asi budú diať v rôznych oblastiach. Preto si dávajte obrovský pozor a nikomu neposielajte fotky svojich dokladov!

Na záver krátke zhrnutie. Pár postrehov alebo možno tipov?

  • Pracovné ponuky sa na Facebooku objavujú, no buď priamo na oficiálnej stránke firmy, ktorá má niekoho hľadať, alebo v známych skupinách, no už vo forme s dostatkom detailov a priamym kontaktom.
  • Dopredu si overte, či je inzerát legitímny. Nájdite si daný podnik na Facebooku alebo cez Google a napíšte alebo zavolajte – Dobrý deň, našiel som inzerát, chcem si overiť, či je pravý. Stačí tam málo…
  • Ako som už spomínal, nikomu neposielajte fotku občianskeho preukazu, kartičky poistenca ani nič podobné. To od vás žiaden seriózny zamestnávateľ žiadať ani nebude. Určite nie cez Facebook.
  • Zbystrite pozornosť, ak je ponuka extrémne lákavá. Napríklad 100€ za 12 hodín umývania riadu asi nebude tak celkom normálna vec. Pri takých nákladoch by sa podniku oplatilo kúpiť priemyselnú umývačku riadu a nie platiť ďalšieho človeka.
  • Pri profiloch na Facebooku si vždy pozrite detaily. Kedy bol vytvorený, či tam sú vyplnené normálne informácie a podobne.
  • Ak od vás niekto vyláka občiansky preukaz alebo nejaké citlivé osobné údaje, tak neodkladne utekajte na políciu a ohláste to, aby ste zabránili možnému zneužitiu. Ukradnutý občiansky predstavuje veľký problém, hoci aj v digitálnej podobe.
  • Podozrivými prvkami by mohla byť aj zlá gramatika v príspevku a správach a chýbajúce podrobnosti o pracovnej ponuke v inzeráte, ako je napríklad názov prevádzky a kontakt, ktoré sa dajú rýchlo overiť.
  • Zostaňte v strehu!
  • Polícia SR sa síce snaží robiť osvetu cez svoju profil Hoaxy a podvody – Polícia SR, no je to boj s veternými mlynmi. Jej kapacity sú obmedzené a internet je plný podvodníkov. Na jednu vec upozorní, deväť ďalších sa stane… Preto sa snažím apelovať na váš sedliacky rozum a prirodzený skepticizmus.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať