Blokovanie potenciálne nechcených aplikácií vo Windows 10 zapnete jednoduchšie

Windows 10 s príchodom “májovej aktualizácie” na Verziu 2004 dostane niekoľko menších, no príjemných vylepšení. Okrem upraveného mechanizmu indexovania a presnejšieho obmedzenia rýchlosti sťahovania aktualizácií sa vylepšenia dočká napríklad aj zabudovaná ochrana.

Windows Defender, ktorý sa stará o základnú ochranu proti rozličným hrozbám, doplní jednoducho zapínateľná ochrana proti potenciálne nechceným aplikáciám (PUA). Táto možnosť je síce vo Windows 10 prítomná už dlhý čas, no jej zapnutie doteraz bolo pre bežného používateľa komplikované.

Po novom však pôjde o jednoduchý úkon, nakoľko bude vo forme prepínača zabudovaná priamo v rozhraní Windows Zabezpečenie. Konečne dáme zbohom úprave systémových registrov alebo lokálnej politiky. Pre jej zapnutie, prípadne vypnutie, postačí už len otvorenie prívetivého rozhrania Windows Zabezpečenie a prosté kliknutie.

Vďaka tejto drobnej úprave by sa teoreticky mala zvýšiť ochrana priemerného používateľa, ktorý sa spolieha na Windows Defender. Stále je to však dosť diskutabilné, pretože ochrana proti potenciálne nechceným aplikáciám nebude zapnutá automaticky.

Používateľ si ju musí zapnúť ručne, čím sa vlastne predpokladá, že o takej možnosti bude vedieť. Prípadne na to natrafí úplnou náhodou pri skúmaní možností rozhrania Windows Zabezpečenie. Možno sa to však časom zmení a dodatočná ochrana bude zapnutá automaticky.

Portál WindowsLatest, ktorý na zmenu upozornil, pripomína, že takúto formu ochrany obsahuje aj nová generácia prehliadača Microsoft Edge. Ten sa po vydaní “májovej aktualizácie” na Verziu 2004 má dostať k širšiemu okruhu používateľov. Aj tu ale platí, že blokovanie PUA je potrebné zapnúť manuálne.

Táto možnosť sa nachádza v sekcii “Nastavenia -> Ochrana osobných údajov a služby”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať