Windows 10 ARM dostane podporu pre 64-bitové aplikácie

Microsoft oficiálne potvrdil práce na podpore 64-bitových aplikácií (x64) pre platformu Windows 10 ARM. Túto špeciálnu verziu známeho operačného systému nájdeme na hŕstke zariadení s čipmi od spoločnosti Qualcomm.

Príkladom z dielne Microsoftu je Surface Pro X, no podobné kúsky nájdeme aj v ponuke ďalších výrobcov – Acer Spin 7, Samsung Galaxy Book S či Lenovo Flex 5G.

Zariadenia postavené na čipoch ARM vo všeobecnosti vynikajú hlavne svojimi kompaktnými rozmermi, výdržou batérie, podporou neustálej konektivity či extrémne rýchlym zapnutím.

Na druhej strane majú jasné nevýhody ako je vyššia cena a značne limitovaná podpora aplikácií. Práve problém s nedostatkom aplikácií sa teraz Microsoft snaží vyriešiť pomocou emulácie 64-bitových aplikácií (x64).

Rozhodne ide o dobrý krok a poriadny posun vpred, no treba si uvedomiť, že keďže nejde o natívny beh, do hry vstupuje značná hardvérová réžia. Inak povedané, aplikácie nemusia bežať úplne plynulo a navyše je tu aj možnosť ďalších limitácií.

Použiteľné nemusia byť úplne všetky aplikácie a jasným problémom sú hardvérové ovládače. Na podrobnosti si však treba počkať.

O tom, že na niečom podobnom vývojári pracujú sa povrávalo už dlhší čas. Naposledy aj v súvislosti s očakávanými prírastkami rodiny Surface – lacnejší Surface Laptop a nový Surface Pro X.

Microsoft x64 emuláciu teraz potvrdil a uviedol, že členom programu Windows Insider by ju chcel sprístupniť už v novembri. Bližšie detaily neuvádza, no všeobecný predpoklad je taký, že k bežným používateľom dorazí najskôr v prvej polovici 2021. Reálna je aj možnosť druhej polovice 2021 v aktualizácii “21H2”.

Panos Panay prezradil ešte pár drobných noviniek pripravovaných pre Windows 10 ARM. Webový prehliadač Microsoft Edge prejde akousi optimalizáciou, nakoľko má byť rýchlejší a súčasne spotrebovávať menej energie.

Okrem toho sa ešte chystá aj ARM verzia aplikácie Microsoft Teams a pre túto platformu bude optimalizované aj Visual Studio.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať