Windows 10 October 2020 Update: Najčerstvejšia verzia oficiálne vydaná

Microsoft dnes oficiálne vydáva tohtoročnú jesennú aktualizáciu pre Windows 10, ktorá prichádza pod formálnym názvom October 2020 Update.

Podobne ako minulý rok, aj tentokrát ide o aktualizáciu malých rozmeroch, ktorej inštalácia bude otázkou jednotiek minút.

Teda aspoň v prípade používateľov Windows 10 verzie 2004, ktorá s novinkou zdieľa kľúčové systémové základy. V skutočnosti boli všetky úpravy v systéme už vykonané a aktualizačný balíček ich len aktivuje. Microsoft ich nenápadne zavádzal na pozadí cez tradičné opravné aktualizácie. Túto techniku si osvojil pri verziách 1903/1909.

Používateľov starších verzií, napríklad 1909, 1903 či 1809, čaká kompletné preinštalovanie systému, ktoré môže trvať až desiatky minút. V tomto prípade totiž systémové verzie nemajú úplne “rovnaký podvozok” a zmeny nebolo možné vykonať jednoduchým pridaním niekoľkých úprav.

Opatrná distribúcia

Hoci aktualizácia vychádza dnes, jej dostupnosť bude už tradične prebiehať vo viacerých fázach. To znamená, že kým dorazí ku všetkým používateľom Windows 10 s podporovanými zariadeniami, ubehnúť môžu celé mesiace. Preto nezúfajte ak vám inštalácia nebude ponúknutá počas najbližších dní.

Radšej si v pokoji počkajte, kým Microsoft všetko v praxi preverí a podľa potreby vyrieši prípadné nedostatky. V momente, kedy vám systém aktualizáciu ponúkne by už všetko malo prebiehať hladko. Noviniek nie je zas tak veľa, takže sa skutočne nemáte kam ponáhľať.

Do úvahy treba zobrať aj to, že momentálne sa nachádzame v strede pandémie, kedy sa množstvo firiem, živnostníkov, zamestnancov i vzdelávacích inštitúcií musí spoliehať na prácu z domu. Preto je dosť pravdepodobné, že Microsoft pri distribúcii October 2020 Update zvolí veľmi opatrný prístup.

Zástupcovia Microsoftu na oficiálnom blogu uvádzajú, že dostupnosť najnovšej aktualizácie bude počas nadchádzajúcich týždňov “priškrtená”, aby sa zabezpečil čo najhladší priebeh celého procesu.

Súčasne upozorňujú, že na niektorých zariadeniach môže dôjsť k identifikovaniu potenciálnych problémov, a tak im aktualizácia nebude ponúknutá až do vyriešenia situácie. Proste tu zase máme klasický proces, s ktorým prichádzame do kontaktu pri každej veľkej aktualizácii pre Windows 10.

Dostupnosť si overíte cez Windows Update

Ak sa novej aktualizácie neviete dočkať, tak si jej dostupnosť pre svoje zariadenie viete overiť veľmi jednoducho. V systémových nastaveniach prejdite do sekcie “Aktualizácia a zabezpečenie”, kde kliknite na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”. Ak patríte k hŕstke šťastlivcov, tak mechanizmus začne so sťahovaním potrebných dát.

Pre používateľov Windows 10 verzie 1903 a novšej má platiť, že inštaláciu novej aktualizácie musia takpovediac odobriť. Nestačí ju len vyhľadať, proces inštalácie treba ručne spustiť – kliknutím na možnosť “Stiahnuť a nainštalovať”.

Čo prináša najnovšia verzia Windows 10?

Do väčšej hĺbky pôjdem v samostatnom článku, takže tu len stručne vymenujem zopár významnejších noviniek. No, ono ich zas tak veľa nie je ani celkovo, no mali by sa objaviť aj ďalšie potešujúce drobnosti.

  • Vylepšený vzhľad ponuky Štart. Dlaždice sa dynamicky prispôsobujú farebnej schéme systému.
  • Panel úloh bol optimalizovaný pre dotykové ovládanie.
  • Klávesová skratka Alt + Tab vo svojom “prepínacom rozhraní” obsahuje aj jednotlivé karty z prehliadača Microsoft Edge. Nastaviť je možné aj klasické správanie, na ktoré sme zvyknutí.
  • Microsoft Edge postavený na jadre Chromium je už štandardnou súčasťou systému.
  • Cez systémové nastavenia je možné nastaviť obnovovaciu frekvenciu obrazovky.

Microsoft Windows 10 s nainštalovanou októbrovou aktualizáciou z roku 2020 označuje ako Verzia 20H2. Čas číselného označenia verzií tým pádom asi skončil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať