Bezplatný prechod na Windows 10 funguje aj kvôli “posadnutosti číslami”

Teraz, keď už oficiálne skončila podpora pre Windows 7 nastalo obdobie, kedy si majitelia zariadení s týmto systémom začali vo väčšom objeme všímať, že bezplatný prechod na Windows 10 je stále v hre, hoci podľa oficiálnych vyhlásení zo strany Microsoftu by to tak byť nemalo.

Vo všeobecnosti však technologická obec vie o zaujímavých praktikách, ktoré Microsoft zvolil pri svojom najnovšom počine, už dlhší čas. Jednak sa Windows 10 dá používať aj bez licencie, čo je samo o sebe hodne zaujímavé, no ako píšem v úvode, stále sa dá bezplatne prejsť z Windows 7/8 na Windows 10. Na prvý pohľad to môže vyzerať dosť pochybne, no v skutočnosti ide o legálny spôsob.

“Je to pritom úplne legálne, zistila redakcia Živé.sk minulý rok a platnosť overila aj počas tohto roka oficiálne v centrále Microsoftu,” píše portál zive.sk. Redakcii Živé.sk napokon americké zastúpenie firmy potvrdilo, že aj inovácia cez MCT je úplne legálna. (MCT je oficiálny nástroj Media Creation Tool dostupný zo stránok Microsoftu)

Doplnené 31.3.2020 – Inovácia na Windows 10 stále funguje. Taktiež je stále možné využiť licenčné kľúče Windows 7/Windows 8 na aktiváciu Windows 10. Overil to LinusTechTips. K 26.12.2020 funkčnosť potvrdzuje portál WindowsLatest.

Pozadie toho, prečo to tak vlastne je, som trochu predostrel v článku “Ako je možné, že Windows 10 je stále zadarmo?”. Microsoft proste chce čo najviac používateľov dostať na Windows 10 a nevadí mu, že príde o časť peňazí, ktoré by za normálnych podmienok zarobil predajom licencií. Beží na dlhú trať a spolieha sa na to, že zisky prídu neskôr.

Bezplatné používanie i stále možný prechod na Windows 10 spadajú do oblasti “verejného tajomstva”. Microsoft o všetkom vie a situácií necháva voľný priebeh, no zároveň sa k tomu veľmi nerád vyjadruje.

Čísla nado všetko

Zámernú nonšalantnosť medzičasom na sociálnej sieti Reddit potvrdil aj údajný bývalý zamestnanec Microsoftu. Pravosť jeho niekdajšieho postavenia sa síce nepodarilo overiť, no to, čo uvádza rozhodne dáva zmysel a mierne dokresľuje celkový obraz.

V skratke hovorí o tom, že vedenie niekdajšej divízie “Windows and Devices Group”, na čele ktorej stál Terry Meyerson, viac než čokoľvek iné zaujímali čísla používateľov Windows 10. Za každú cenu chceli, aby nový systém používalo čo najviac ľudí. To, že zisk z priameho predaja licencií pôjde takpovediac do stratena bolo úplne jedno, nakoľko aj pre samotný Microsoft už operačné systémy nie sú dojnou kravou.

Celé to proste malo širší kontext a situáciu prirovnáva k momentu, kedy Microsoft povolil na pirátskych verziách Windows 7 prístup k aktualizáciám. Prioritou vtedy bolo zatočiť s bezpečnostnými hrozbami. V prípade Windows 10 sa Microsoft pozerá hlavne na posilnenie svojej pozície a celého ekosystému, nie na krátkodobý zisk z predaja. Navyše potreboval “veľkú výhru”, a čo je pre korporát lepšie, než produkt, ktorého používateľská základňa rastie raketovým tempom v ráde miliónov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať