Microsoft Edge

Pôvodný Microsoft Edge príde o podporu v začiatku roka 2021

Microsoft v týchto dňoch aktívne šíri novú generáciu svojho prehliadača Microsoft Edge postavenú na základoch z projektu Chromium.

Po inštalácii je vo Windows 10 pôvodná verzia nahradená za novú, a takto to bude ďalej pokračovať. S príchodom jesennej aktualizácie “20H2” sa dokonca “nový Edge” stane priamou súčasťou systému.

Preto je celkom pochopiteľné, že pôvodnú verziu prehliadača postavenú na jadre EdgeHTML raz čaká formálny koniec. Prakticky sa s tým počíta už od prvotného ohlásenia novšej generácie.

Ako sa teraz ukazuje, koniec je v skutočnosti veľmi blízko. Microsoft prostredníctvom oficiálneho blogu oznámil, že k 9. marcu 2021 ukončí podporu pre pôvodný Microsoft Edge.

Prehliadač prestane dostávať bezpečnostné aktualizácia a spomínaný deň bude akýmsi formálnym ukončením pokusu, ktorý nevyšiel. V praxi nejde o nejaký veľký problém.

Pôvodný Edge príliš veľa používateľov neoslovil, a pri tom, aký je Microsoft aktívny s pretláčaním novej verzie ich do vytýčeného termínu zostane len minimum.

Obmedzenia čakajú aj Internet Explorer 11

Vo Windows 10 je viac-menej z dôvodu kompatibility stále prítomný aj starší webový prehliadač Internet Explorer 11. Ten je v podstate skrytý a pokiaľ používateľ nepristúpi k bližšiemu skúmaniu, o jeho prítomnosti ani nemusí vedieť.

Microsoft aktuálne oznamuje, že aj Internet Explorer 11 čakajú viaceré zmeny. A nie príjemného typu. Pristúpi sa k čiastočnému okresaniu podpory:

  • Od 30. novembra 2020 prestane v prehliadači Internet Explorer 11 fungovať služba Microsoft Teams.
  • Od 17. augusta 2021 prestanú prehliadač Internet Explorer 11 podporovať aj zostávajúce aplikácie a služby spadajúce pod Microsoft 365.

Dotknutí používatelia majú ako plnohodnotnú náhradu využívať nový Microsoft Edge. Nejde o žiadne prekvapenie. V očiach Microsoftu ide o jediný správny výber vo svete webových prehliadačov.

V tejto súvislosti pripomína, že Edge ponúka aj špeciálny režim kompatibility s obsahom vytvoreným pre Internet Explorer 11. Ten môže pomôcť v prípade potenciálnych problémov s fungovaním zastaraných aplikácií či webov.

Nutné je povedať, že samotný Internet Explorer 11 zatiaľ nikam nejde. Microsoft síce odstrihne podporu svojich služieb, no existuje množstvo iných aplikácií, webov a rozhraní, ktoré fungujú len v tomto zastaranom prehliadači.

Softvérový gigant túto skutočne plne rešpektuje, preto nebude zasahovať do životného cyklu prehliadača. Inak povedané, v systéme ho zatiaľ ponecháva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať