Ako obnoviť neuložený dokument vo Worde?

Je to veľmi nepríjemná vec. Vo Worde strávite dlhé hodiny úpravou dokumentu, no potom v momente malej nerozvážnosti či nepozornosti kliknete na tlačidlo Neuložiť. V sekundu sa tým pripravíte o všetku doteraz vykonanú prácu. Rozpracovaný dokumente vo Worde jednoducho nebol uložený.

Skôr než vás prepadne úplne zúfalstvo, vyskúšajte niekoľko tipov ako vo Worde môžete obnoviť neuložený dokument. Dopredu treba upozorniť, že žiaden z nich so sebou neprináša stopercentnú garanciu úspechu, no nakoľko ide o nenáročné úkony, stoja za pokus.

A hoci nič nie je garantované, novšie verzie balíka Microsoft Office nám dávajú celkom rozumnú šancu na zachránenie neuloženého dokumentu. Totožné princípy pritom platia nielen pre Worde, ale aj pre Excel či PowerPoint. Neuložený súbor tak môžete obnoviť prakticky vo všetkých aplikáciách, ktoré ponúka Microsoft Office.

Automatická záloha Wordu

Základným princípom a veľkou nádejou na zachránenie neuloženého Wordu je funkcia automatického ukladania. Tá je prítomná v novších verziách balíka Microsoft Office (2010+). V praxi ide o to, že Word bez nutnosti akéhokoľvek ručného zásahu v pravidelných intervaloch vytvára automatické zálohy dokumentu, na ktorom používateľ aktuálne pracuje.

Predvolene je to nastavené tak, že súbor je automaticky uložený každých 10 minút. To znamená, že ak ste na danom dokumente pracovali dlhší čas, existuje takmer istota, že Word vytvoril automatickú zálohu. Samozrejme za predpokladu, že ste nemenili predvolené nastavenia pre ukladanie súborov.

Ak ste sa teda dostali so situácie, že rozpracovaný ste si neuložili, vyskúšajte nasledovný postup:

  • Otvorte aplikáciu Word.
  • Kliknite na ponuku “Súbor”.
  • V menu prejdite do sekcie “Informácie”.
  • Nachádza sa tu možnosť “Spravovať verzie”.
  • Na tú kliknite a z ponúkaných možností vyberte “Obnoviť neuložené dokumenty”.
  • Otvorí sa prieskumník, ktorý zobrazí zložku so všetkými automatickými zálohami dokumentov.
  • Vyberte ten svoj. Pokiaľ tam samozrejme je.
  • Hotovo. Vo Worde sa otvorí záloha rozpracovaného dokumentu. Tentokrát si ho už nezabudnite poriadne uložiť.

Ak by ste si do budúcna chceli poistiť vyššou frekvenciou pravidelných záloh, tak vo Worde zamierte do sekcie “Súbor – Možnosti – Uložiť”. V ponuke “Informácie o automatickom uložení obnovení ukladať každých 10 minút” zmeňte číslo 10 na napríklad 1 alebo 2. Podľa toho, čo aká frekvencia ukladania sa vám viac pozdáva.

Word by mal automatickú zálohu dokumentu vytvoriť aj v prípade, že došlo k jeho neštandardnému ukončeniu. Inak povedané, aplikácia “spadla” alebo sa zasekla a bola ukončená cez Správcu úloh. V týchto prípadoch by mala byť možnosť na obnovenie ponúknutá pri ďalšom spustení aplikácie Word.

Konkrétne by sa v sekcii so šablónami a prehľadom “Posledné aktivity” mala nachádza možnosť “Zobraziť obnovené súbory”. Kliknutím na ňu by ste sa mali dostať k zložke “Unsaved files”, kde sa nachádzajú zálohy dokumentov. Ide o ten istý princíp, ktorý je popisovaný vyššie.

Ďalšie možnosti

Základom je síce funkcia automatickej zálohy rozpracovaných súborov, no existuje ešte niekoľko ďalších možností, ktoré zvyšujú šancu na úspech pri snahe o obnovenie neuložených dokumentov.

Cez vyhľadávanie vo Windowse skúste nájsť súbory s príponou .wbk. Práve tento formát je používaný pre vytváranie zálohy vo Worde.

Druhou možnosťou je vyhľadanie znaku vlnovky ~. Aj ten je spojený s dokumentami Wordu. Vo výsledkoch sa zamerajte na novšie súbory, ktoré vznikli približne v čase, kedy ste prišli o svoj rozpracovaný dokument.

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako poslať video cez Gmail

Ako poslať video cez Gmail?

Gmail ako väčšia poštových služieb podporuje rôzne formáty súborov. V tomto konkrétnom prípade si ukážeme ako poslať video cez Gmail.