Microsoft Edge

Windows 10 cez Vyhľadávanie odporúča nový Microsoft Edge

Dlhšiu dobu pripravovaná nová generácia prehliadača Microsoft Edge by sa už v najbližších dňoch mala masívne šíriť k používateľom Windows 10. Od svojho formálneho uvedenia na trh sa dá stiahnuť priamo z oficiálnej stránky, no základnou myšlienkou je jej distribúcia cez mechanizmus Windows Update.

Na zariadenia používateľov teda dorazí vo forme malej aktualizácie, pričom tak priamo nahradí pôvodný Microsoft Edge postavený na jadre EdgeHTML. Microsoft si pri šírení povedomia o dostupnosti novinky prinajmenšom v ostatných týždňoch začal pomáhať aj pomocou odporúčania, ktoré sa zobrazuje priamo v systémovom rozhraní pre vyhľadávanie obsahu.

V momente, kedy používateľ začne pracovať s vyhľadávacím mechanizmom ponuky Štart, okrem očakávaných výsledkov sa mu zobrazí aj odporúčanie na inštaláciu novej verzie Microsoft Edge. Po kliknutí na túto výzvu dochádza k presmerovaniu na oficiálnu stránku, odkiaľ je možné stiahnuť potrebný inštalátor.

Odporúčania a návrhy na stiahnutie rôznych aplikácií či používanie produktov z dielne Microsoftu nie sú vo Windows 10 žiadnou novinkou. Objavujú sa tu snáď odjakživa a hoci pre niektorých používateľov môžu predstavovať informatívny doplnok, osobne to považujem skôr za marketingovú činnosť. Obvykle sa toho dá zbaviť úpravou systémových nastavení.

V prípade odporúčania na stiahnutie Microsoft Edge zjavne stačí aj prosté kliknutie na symbol krížika, ktorý sa zobrazuje hneď vedľa tohto návrhu. Či ide o trvalé riešenie zatiaľ neviem posúdiť, no snáď to tak bude. V opačnom prípade bude potrebné upraviť nastavenia. Potvrdené bolo to, že oznámenie neuvidia používatelia, ktorí si už nový prehliadač nainštalovali – to je snáď úplne prirodzené.

Po uplynutí niekoľkých dní sa podobná hláška začala zobrazovať aj na zariadeniach, kde je Microsoft Edge nainštalovaný. V tomto prípade už ide o nabádanie na vyskúšanie nainštalovaného prehliadača, aj s tlačidlom “Spustiť”.

Podobná propagácia aplikácií a produktov je jedným zo základných dôvodov, prečo je Windows 10 aj po rokoch od skočenia akcie možné stiahnuť a používať úplne zadarmo. Microsoft si týmto spôsobom, okrem iného, buduje zázemie pre podporu svojich a partnerských platených produktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať