Ako vo Windows 10 zmeniť poradie pripojených monitorov?

Používanie viacerých monitorov je pre mnohých ľudí veľmi praktickou záležitosťou. Bez ohľadu na to, či sa venujú práci alebo zábave, konfiguráciu zloženú z viacerých monitorov si mnohí z nás nevedia vynachváliť.

V prípade Windows 10 je nastavenie takejto konfigurácie vo väčšine prípadov jednoduché. Monitory stačí pripojiť a systém zvládne zvyšok. V niektorých prípadoch môže byť potrebné nastaviť rozlíšenie či obnovovaciu frekvenciu, no celkovo nejde o nič zložité.

Tak ako pri všetkom, aj tu sa môže objaviť nejaká tá komplikácia. Často problém môže nastať v tom, že systém nevie presne zareagovať na fyzické rozmiestnenie monitorov. Inak povedané ako primárny môže označiť monitor umiestnený napravo a za sekundárny zase označí monitor na ľavej strane. Prehodí ich.

Spôsobené to môže byť napríklad tým ako systém vníma konektory na grafickej karte. Našťastie to vôbec nemusíte riešiť tak, že by ste svoje pripojené monitory fyzicky premiestňovali alebo menili spôsob ich zapojenia do grafickej karty.

Windows 10 myslí aj na takéto situácie. Úprava poradia sa dá vykonať softvérovou cestou, a to priamo v systémových nastaveniach. Potom už nebude mať problém s tým, že kurzor myši musíte posúvať z jedného monitora na druhý úplne neprirodzene a krkolomne.

Ako prehodiť poradie obrazoviek vo Windows 10?

  • Otvorte si systémové nastavenia – klávesová skratka Win + I.
  • Kliknite na položku “Systém”.
  • Zvoľte sekciu “Obrazovka”.
  • Hneď v hornej sa nachádza sekcia “Zmeniť usporiadanie obrazoviek”.
  • Kliknutím na tlačidlo “Identifikovať” zistíme aké poradie systém priradil jednotlivým pripojeným monitorom.
  • V prípade, že tu niektorý z pripojených monitorov nevidíte, uistite sa, že je správne pripojený a je zapnutý. Potom kliknite na tlačidlo “Zistiť”.
  • Kliknutím na vyobrazené obrazovky, ktoré sú označené svojim identifikačným číslom, a ich potiahnutím meníte ich poradie.
  • Nastaviť si to môžete tak, ako vám to najviac vyhovuje.
  • Vykonanie úprav potvrďte kliknutím na tlačidlo “Použiť”.

Vykonaním tejto úpravy si digitálne umiestnenie monitorov zosúladíte s tým fyzickým. Dajte si pozor, aby boli horné hrany digitálnej reprezentácie monitorov zarovnané, inak sa vám môže stať, že posúvanie kurzoru myši bude vyžadovať trochu akrobacie.

Ako zvoliť, ktorá obrazovka bude hlavná?

Prípadne môžete kliknúť na konkrétnu obrazovku v ich prehľade, čím sa dostanete k podrobnejším nastaveniam. Nižšie v prehľade možností potom nájdete aj ponuku “Viac obrazoviek”, kde môžete nastaviť, aby táto, vami označená, obrazovka bola hlavnou.

Ak je ponuka “Nastavenie tejto obrazovky ako hlavnej” sivá, tak je to preto, lebo vami označená obrazovkou už hlavnou je. Kliknite na druhú obrazovku v ich hlavnom prehľade. Tú budete môcť vybrať ako hlavnú, čím sa čiastočne zmení správanie systému.

Hlavná obrazovka je z pohľadu systému tá, na ktorej sa po otvorení zobrazí obsah zložiek a spúšťajú sa tam okná aplikácií. Poradie obrazoviek teda viete prehodiť aj týmto spôsobom.

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať