Windows 10 verzia 2004 sa dostane na ďalšie počítače. Microsoft opravil chyby

Najčerstvejší Windows 10, Verzia 2004, sa dostane na ďalšie zariadenia. Okrem toho, že Microsoft pristupuje k automatickej aktualizácii na počítačoch so staršími verziami Windows 10, do hry vstupuje aj prirodzené rozšírenie dostupnosti.

Distribúcia takzvaných veľkých aktualizácií prebieha pozvoľna, a ak na niektorých zariadeniach môže dôjsť k problémom, Microsoft šírenie priškrtí. V praxi to funguje tak, že na potenciálne ohrozených zariadeniach nie je aktualizácia dočasne vôbec ponúkaná.

V momente, kedy Microsoft alebo výrobcovia hardvéru či softvéru nedostatky opravia, distribúcia pre dané zariadenie prestáva byť blokovaná. Proste sa opravia zistené chyby a kedže je to potom už bezpečné, aktualizácia sa objaví cez Windows Update.

Ako ukázali nedávne štatistiky, šírenie aktualizácie na verziu 2004 prebieha pomaly. Dôvodom je jednak to, že drvivá väčšina používateľov Windows 10 musí inštaláciu spustiť ručne, no podieľa sa na tom aj spomínaná zámerne obmedzená distribúcia.

Väčšina problémov už bola vyriešená

S vydaním aktualizácie funkcií na Windows 10, verzie 2004, došlo k identifikácií hneď celej hŕstky možných problémov. Na oficiálnej stránke s podporou, ktorá obsahuje prehľad známych chýb, nájdeme informáciu, že počas ostatných mesiacov bola dostupnosť aktualizácie priškrtená kvôli prinajmenšom 13 známym problémom.

To sa však už čoskoro zmení. Microsoft v spolupráci s partnermi totiž počas júla vyriešil až 7 z nich. Ďalšie 2 nedostatky sa podarilo odstrániť ešte počas júna. Aktuálne by to teda malo znamenať, že v najbližších týždňoch bude aktualizácia na verziu 2004 ponúknutá omnoho širšiemu okruhu používateľov.

Stať by sa tak malo niekedy od druhej polovice augusta, nakoľko potrebné opravy budú vydané v rámci opravnej aktualizácie 11. augusta (Patch Tuesday). Predpoklad je proste taký, že najskôr bude vydaná opravná aktualizácia a až s určitým odstupom času začne Microsoft s rušením aktívnych blokovacích mechanizmov.

Zostávajú ešte 4 známe problémy

Zostávajúce problémy, kvôli ktorým je na niektorých zariadeniach blokovaná aktualizácia na verziu 2004, známa aj ako May 2020 Update:

  • Problémy s inštaláciou či spúšťaním systému na zariadeniach, kde aplikácie alebo ovládače pracujú so súbormi aksfridge.sys alebo aksdf.sys.
  • Problémy počas alebo po inštalácii aktualizácie na zariadeniach, ktoré používajú ovládače Conexant ISST Audio alebo Conexant HDAudio Driver. Môže ísť až o pády celého systému – BSOD. Microsoft to eviduje ako dva samostatné problémy, no ja som to zlúčil do jedného.
  • Problémy s editorom metód zadávania textu (IME) pri posúvaní obsahu myšou. Týka sa to japonskeého a čínskeho jazyka.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať