Kauza Emojigate: Ako používateľom Windows 11 zdvihli tlak emotikony

Od vydania Windows 11 uplynulo len niekoľko dní, a na svete už je “veľká kauza” spojená s týmto systémom. Situácia dostala príznačný názov Emojigate. Celé to má niekoľko rovín, no v základe ide o to, že 3D emotikony, ktoré boli v propagačných materiáloch prezentované ako súčasť “jedenástky” v ňom nakoniec nebudú prítomné.

Používateľom to poriadne zdvihlo tlak. V zásade ani nejde o to, že emotikony sú nakoniec prítomné v tradičnej 2D podobe. Ľudí skôr nahneval samotný princíp. Niečo bolo veselo prezentované ako vylepšenie, no keď prišlo na lámanie chleba, tak to zrazu neplatí.

Nešťastná komunikácia

Olej do ohňa priliala aj reakcia zo strany Microsoftu, ktorý k tomu celému pristúpil štýlom jemu vlastným. 3D emotikony v prezentačných príspevkoch vraj boli prítomné kvôli tomu, že marketingový tím používal nesprávne podklady. Tomuto vyjadreniu sa verí len veľmi ťažko, nakoľko nešlo o osamotený prípad a 3D emotikony boli spomínané aj v blogových príspevkoch.

To, že nedostaneme krajšie emotikony by teda až tak nevadilo. Ide o drobnosť. Vec bez ktorej sa dá žiť. Viac používateľom vadí celková komunikácia a prístup zo strany Microsoftu. Niečo sa slúbilo, a keď sa zistilo, že to neplatí, tak namiesto riadneho vysvetlenia prichádza snaha zahrať do autu.

Jedna z pravdepodobných teórií prečo nakoniec došlo k implementácii klasických 2D emotikonov je taká, že tento typ grafiky jednoducho funguje lepšie naprieč rôznymi aplikáciami a rozlíšeniami obrazoviek. Je to len teória a Microsoft si ide svoje – opakuje použitie chybného propagačného materiálu.

Používatelia sa cítia podvedení a Microsoft ovplyvňujú zo zavádzania. Ten sa vehemente bráni a tvrdí, že šlo o drobné zlyhanie. Pritom stačilo tak málo. Poriadne to celé vysvetliť a žiadna kauza Emojigate nemusela vôbec vzniknúť. Bohužiaľ nebol zvolený správny prístup, a tak sme tam, kde sme…

Nečakaná obeť

Celé prepracovanie emotikonov pre Windows 11 si navyše vyžiadalo nečakanú obeť. Milovaný maskot komunity Windows Insider, Ninja Cat, už vo Windows 11 už nemá svoj vlastný emotikon. Táto prekvapivá vec celú situáciu okolo smajlíkov len ďalej zhoršila. A tak na seba kauza Emojigate priťahuje ďalšiu neželanú pozornosť. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať