Lokalizácia mobilu

Lokalizácia mobilu podľa čísla či SIM karty: Ako to vyzerá v praxi?

  • Kedy sa reálne používa lokalizácia mobilu?
  • Aká je približná presnosť takéhoto hľadania?
  • Existujú stránky, ktoré s tým vedia pomôcť?
  • Skutočne niečo také ponúkajú aj operátori?

Zistenie polohy SIM karty, respektíve zistenie polohy mobilu podľa čísla je niečo, čo vyzerá skutočne lákavo. Poloha mobilu môže byť kľúčová pri hľadaní konkrétnej osoby, ale aj v prípade strateného či ukradnutého mobilu.

Predstava je asi taká, že prídeme na políciu a vyžiadame si, aby nám zistili aká je súčasná poloha mobilu. V ideálnom svete by to tak teoreticky mohlo fungovať. Realita má ale veľmi ďaleko od ideálu.

Zistenie polohy SIM karty alebo telefónu podľa čísla nie je žiadnym výmyslom či niečím, čo by funguje len vo filmoch. Veď koľkokrát sme už zachytili správy o stratenom turistovi, ktorého našli na základe polohy telefónu. Túto možnosť skutočne využívajú aj naše policajné zložky. Nie však v takom rozsahu a tak bežne ako by sme si to mohli myslieť.

Nezvestné osoby áno, stratený telefón nie

Ako som už čiastočne približoval v článku “Ako zistiť IMEI?” Polícia SR sa do pátrania po stratenom či ukradnutom telefóne nepúšťa tak, že by zvolila zistenie polohy podľa telefónneho čísla, čísla SIM karty alebo IMEI kódu. Aspoň vo všeobecnosti nie.

Troška som sa na to aj pýtal človeka z praxe. Dlhoročného policajta, ktoré je priamo v bežnom výkone služby.

Zistenie polohy SIM karty, teda nájdenie telefónu, sa podľa skúsenosti tohto človeka v praxi využíva len pri nezvestnosti osoby, a to hlavne v prípadoch, kde je podozrenie na ohrozenie života. Smutná skutočnosť je inak taká, že vo veľkom percente ide o prípady, kedy si človek chce siahnuť na život.

Pri možnom ohrození života a vlastne pátraní po osobách sa hľadanie mobilu podľa čísla využíva naplno. Pri stratách a krádežiach vraj vôbec. Napriek tomu platí, že človek môže podať žiadosť o lokalizáciu telefónu napríklad aj pri nahlásení nezvestnosti osoby, kedy vám bezprostredne nie je známe či je daná osoba v ohrození života.

Vtedy sa počas prijímania oznámenia o nezvestnej osobe zvážia všetky skutočnosti a postupuje sa podľa toho. Hľadanie telefónu podľa SIM alebo čísla v prezentovaných prípadoch funguje približne takto:

  • Prídete na základný útvar PZ, na bežné oddelenie
  • Nahlásite nezvestnosť
  • Policajt to príjme a v rámci úkonov napíše žiadosť o lokalizáciu telefónu podľa čísla
  • Táto žiadosť sa pošle e-mailom na konkrétne oddelenie do Bratislavy (popisoval mi to človek, ktorý pôsobí mimo BA)
  • Tam to príjmu a v spolupráci s operátormi telefón vyhľadajú
  • Výsledkom je PDF súbor s lokalizáciou telefónu
  • Na základe toho sa potom operatívne postupuje ďalej
  • Ak je hľadaný telefón vypnutý, tak výsledkom sú GPS súradnice približnej polohy. Odkiaľ naposledy prijal alebo odoslal hovor, odoslal správu alebo sa u ktorej základňovej stanice sa “registroval”
  • Podľa hustoty základových staníc (vysielače) môže byť zistenie polohy presné rádovo na metre, prípadne na kilometre. Žiadna konkrétna záruka vopred neexistuje. 

Keď mi to bolo popisované, tak som si povedal, že ak sa hľadá človek, ktorý zašiel niekde do lesa, tak to snáď ani nemá zmysel, pretože tam je tak jeden vysielač BTS na veľkú plochu, zatiaľ čo v meste to musí byť veľmi presné. 

V základe je to síce pravda, no ako som bol upozornený, mesto je pri hľadaní osôb tak trochu nočnou morou, pretože sa môžu nachádzať prakticky v ktoromkoľvek byte, dome, objekte a podobne. Les je otvorená plocha, cez ktorú prejde rojnica a šance na nájdenie sú paradoxne lepšie. 

Lokalizácia mobilu: Aké presné to vlastne môže byť?

Čo sa týka tej presnosti polohy, tak “rádovo na metre v oblastiach s hustým pokrytím a kilometre v miestach s riedkym pokrytým základňových staníc BTS” je taká všeobecná medializovateľná informácia.

To s akou veľkou presnosťou sú operátori schopní lokalizovať zariadenie zákazníka je utajované. Nikto vám nechce povedať. K odpovedi som sa nedopátral, ale vôbec nepochybujem o tom, že sa to dá spraviť dosť presne. Napríklad na základe matematických modelov, ktoré by zohľadňovali úroveň signálu či dobu odozvy a podobne…

Podľa človeka, ktorý mal možnosť nahliadnuť do výstupov lokalizácie polohy na žiadosť PZ SR vraj malo ísť o okruhy s presnosťou 50 až 150 metrov. Berte to so značnou rezervou, toto som skutočne nemal ako overiť. V každom prípade, to nie je až také presné ako by sme si mohli inštinktívne myslieť ak by ste to porovnávali napríklad s používaním GPS v mobile alebo z filmov, kde človeka nájdu presne na milimeter…


Doplnené 5.3.2023: Čo presne dostane polícia od operátora pri zameraní smartfónu?

Po čase sa mi podarilo nahliadnuť na výstup z lokalizácie telefónu, ktorý PZ SR používal pri hľadaní nezvestnej osoby. Na základe toho som spravil “maketu” takéhoto výstupu. Môžete teda získať celkom dobrú predstavu o akom veľkom rozsahu lokality sa vo všeobecnosti rozprávame pri lokalizovaní telefónu.

Moja maketa je relatívne vernou kópiou výstupu, ktorý mobilný operátor poskytol policajným zložkám. Nezabúdajme ale, že ide len o jeden prípad. Ďalšou asi dosť kľúčovou vecou je aj to, že zameranie prebiehalo mimo väčšieho mesta, niekde na dedinách stredného Slovenska. Výstup z veľkého mesta by preto mohol vyzerať diametrálne odlišne, no toho je momentálne najlepšie, k čomu som sa dostal. A ani to nebolo úplne jednoduché…

Pre ešte trochu lepšiu predstavu som pridal modrú čiaru, ktorá symbolizuje vzdialenosť približne 1 kilometer – opieral som sa o vzdialenosť medzi prevádzkami Demänová Rezort a Apartmány Via Jasná. Okrem toho som do zamerania pridal modrý kruh, ktorý ukazuje približné miesto, kde sa hľadaná osoba bola reálne vypátraná.


Trochu to ešte doplním. Lokalizácia mobilu podľa čísla je skvelou pomôckou, no ide len o jeden z nástrojov používaných pri hľadaní nezvestných osôb.

Napríklad poľskí horskí záchranári, ktorí pomáhajú aj tým naším, zvyknú využívať lokalizáciu mobilu na zistenie približne polohy, teda toho, či sú nezvestní turisti ešte v horách alebo či náhodou nedošlo ku spojeniu z bezpečnej oblasti.

Pri hľadaní priamo v horách potom zvyknú nasadzovať detektory bezdrôtových signálov, ktoré reagujú aj na mobilné telefóny. Novela zákona č. 544/2002 Z. Z. o Horskej záchrannej službe umožní využitie pokročilých technológií zameraných na presnú lokalizáciu aj našim záchranárom. Konečne!

Polícia pri hľadaní typicky dostáva vytýčený perimeter na základe lokalizácie od operátora. Na základe toho vie, kam približne sa má vydať, no súčasne tieto informácie preveruje s rodinou, známymi hľadanej osoby. Či tam hľadaný človek chodil pravidelne, či to tam pozná, a tak ďalej…

Za takýmto hľadaním je obrovská kopa roboty. Skutočne to nie je o tom, že policajt do ruku dostane aktuálnu polohu a presnosťou na centimeter a jediné čo spraví je to, že príde hľadaného človeka vyzdvihnúť.

Aby som ale tému zjednodušil, v praxi je lokalizácia mobilu využívaná pri hľadaní nezvestných osôb a turistov, často pri pokusoch o samovraždu, ktoré nahlásia blízke osoby. Pri hľadaní strateného alebo ukradnutého mobilu takmer s určitosťou nepochodíte.

Podvody, srandičky aj reálne aplikácie

Takže, načrtli sme si to ako to funguje v praxi. Táto téma je však trošku komplexnejšia a má viacero rozmerov. Jedným z nich sú aj služby, ktoré ponúkajú veci ako je lokalizácia mobilu zadarmo alebo rovno aj za poplatok. V týchto prípadoch ide prakticky o jednu z dvoch vecí. Buď ide vyslovene o podvod alebo o službu, ktoré nefunguje tak ako to navonok naznačuje.

Neviem si vôbec predstaviť ako by legálne a reálne mohla fungovať služba, ktorej hlavným biznisom je lokalizácia telefónu pre úplne každého. Skutočne je to skôr o tom, že niekto chce vylákať peniaze z ľudí, ktorí sú často v zúfalej situácii alebo ide o podsúvanie pochybných a škodlivých aplikácií. V momente, kedy človek hľadá stratený telefón alebo sa snaží nájsť rodinného príslušníka, ktorý sa nevrátil domov je ostražitosť voči prípadným podvodom znížená.

Veľký pozor si treba dávať aj na stránky, ktoré ponúkajú sledovanie telefónu partnera zadarmo podľa telefónneho čísla a podobne. Ide o nezmysly a zadávať tu telefónne číslo je riziko a platiť poplatok je zbytočnosť.

Druhým prípadom sú služby, ktoré sa prezentujú ako lokalizácia mobilu podľa čísla, IMEI kódu alebo SIM karty, no reálne tak nefungujú. Ohýbajú a skresľujú realitu, prípadne využívajú extrémne kreatívny marketing.

Aby som to zbytočne nekomplikoval, ide o aplikácie, ktoré dokážu sledovať polohu telefónu, no fungujú len v tom prípade, že všetko pripravíte vopred. To znamená, že počítate s tým, že raz môžete potrebovať zistiť polohu telefónu, a tak aplikáciu nainštalujete a nastavíte už dnes. Ešte predtým, než sa niečo stalo.

Tieto aplikácie skutočne obsahujú funkcie ako je lokalizácia telefónu, no ak ste ich dopredu nemali nainštalované, tak neexistuje spôsob ako by vám mohli pomôcť. Reklamné slogany a texty pritom niekedy pôsobia tak, že ide o zázračný nástroj, ktorý pomôže s lokalizáciou telefónu bez ohľadu na okolnosti. Nie. Ak to raz nebolo nainštalované, tak to nepomôže.

Je to rovnaké ako v prípade zabudovaných funkcií “Find my Phone/Nájdi moje zariadenie” z moderných smartfónov. Aj táto funkcia dokáže nájsť polohu telefónu, no len v prípade, že bola na takýto účel nastavená. Ak bolo vypnutá, tak nemá ako fungovať.

Okrem toho musia byť splnené aj ďalšie podmienky. Napríklad ako píše Google, na fungovanie služby “Nájdi moje zariadenie” ktorá je súčasťou Android smartfónov, musí byť splnené:

  • telefón musí byť zapnutý
  • musí mať prihlásený účet Google
  • musí mať mobilné dátové pripojenie alebo Wi-Fi
  • musí byť viditeľný na Google Play
  • musí  mať zapnutú službu určovania polohy
  • musí  mať zapnutú funkciu Nájdi moje zariadenie

Podobné požiadavky nájdete prakticky u všetkých aplikácií, ktoré reálne dokážu na diaľku zistiť polohu telefónu. Proste nejde o žiadne zázračné veci. Tieto aplikácie fakt nevyužívajú žiaden “špionážny satelit”… 

Navyše vždy upozorňujú, že poloha je približná a nemusí byť presná. Ak sa telefón momentálne nedá nájsť, zobrazí sa jeho posledná známa poloha, čo v praxi nemusí postačovať.

Lokalizácia mobilu

Okrem podvodov a čiastočného zavádzania som pri hľadaní nástrojov na lokalizáciu mobilu narazil ešte aj na tretiu kategóriu. Tou je, že si z vás niekto proste strieľa. Konkrétne mám na mysli stránku Buddy-Locator, ktorá sa navonok prezentuje ako legitímny nástroj. 

Dokonca je tu priamo uvedené “Lokalizujte polohu mobilu podľa telefónneho čísla” aj s popisom ako to celé “funguje”. V skutočnosti je to celé myslené ako jeden veľký vtip. Ak hľadáte ako zistiť polohu mobilu cez internet, tak toto nie je cesta.

Po zadaní telefónneho čísla sa začne lokalizácia čísla, pripojíte sa na satelit a začne sa vám približovať konkrétne miesto, no namiesto toho, aby to malo niečo s realitou je výsledkom zobrazenie obrázku lamy s popisom “Usmievaj sa, s úsmevom je život krajší…”.

S realitou to teda nemá spojené vôbec nič a dokonca si nie som istý, či zadané telefónne čísla nebudú využívané na nejaké marketingové účely. Koniec-koncov, v podmienkach používania majú uvedené, že je to jeden z údajov, ktorý je spracovávaný. Jedno je v tomto prípade ale nad slnko jasné. Lokalizácia mobilu zadarmo sa nekoná.

Aby som to zhrnul. Ak na to nie ste vopred pripravení tak, že si nastavíte funkciu “Nájdi moje zariadenie” alebo nainštalujete niektorú z aplikácií, ktoré to zvládajú, tak prakticky máte smolu. Vyhľadanie telefónu podľa čísla zvláda len mobilný operátor, ktorý poskytuje súčinnosť polícii. Žiadne stránky vám s tým nepomôžu. 

Lokalizácia mobilu ako služba u operátora?

Stretol som sa aj s názorom, že lokalizácia telefónu cez číslo alebo SIM kartu má byť poskytovanou službou zo strany operátora. Môže to znieť trochu prekvapivo, ale napríklad Orange v rokoch 2002 až 2021 skutočne ponúkal lokalizačné služby. 

Stačilo na 527 poslať SMS v tvare NAJDI 090XXXXXXX, s konkrétnym telefónnym číslom hľadanej osoby. Na telefónne číslo hľadanej osoby prišla SMS so žiadosťou o poskytnutie polohy odosielateľovi. Túto žiadosť bolo nutné vyslovene potvrdiť do 15 minút, inak sa žiadne zdieľanie polohy nedialo.

Bolo to teda spoplatnené vyhľadanie geografickej polohy telefónu podľa čísla, ktoré ale vyžadovalo autorizáciu zo strany majiteľa tohto čísla. Musím sa priznať, napriek tomu, že to bolo takto obmedzené a chránené ma dosť prekvapilo, že niečo takéto na Slovensku vôbec fungovalo.

Niečo veľmi podobné, no omnoho sofistikovanejšie Orange ponúka aj dnes. Pre firmy. Táto služba sa volá Manažment zdrojov a operátor ju popisuje ako:

Lokalizačná služba, ktorá vie zistiť polohu aktívnych SIM kariet a sledovať históriu ich pohybu v teréne. Je vhodná na monitorovanie zásielok a pracovníkov v teréne, najmä pre oblasť dopravného dispečingu, logistiky, kuriérskych služieb a pod.

Zdôrazňujem, že ide o službu pre firmy, ktoré si môžu sledovať pohyb svojich zariadení/zamestnancov. Nejde o nástroj, cez ktorý by bežný človek vedel nájsť ľubovoľný či dokonca priamo svoj telefón. 

Cenník Orange z roku 2019, ktorý ešte obsahuje zmienku o lokalizačných službách.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať