Microsoft Edge

Microsoft Edge aj Chrome budú vo Windows 10 využívať citeľne menej RAM

Google Chrome je vydareným prehliadačom, no má aj svoje neduhy. Jedným z jeho najväčších problémov je pamäťová náročnosť. Stačí si otvoriť pár webov a prehliadač si okamžite ukrojí značnú časť z dostupnej operačnej pamäte.

Nejde pritom o žiadnu novinku, ale o dlhodobý stav. Z toho, že Chrome si operačnú pamäť dáva pod zub ako cukríky sa stal akýsi internetový folklór. Vývojári sa síce opakovane pokúšali túto náročnosť trošku skrotiť, no stále majú na čom pracovať.

Vítaná je preto každá pomoc. Tá teraz prichádza z možno trochu nečakanej strany. Od Microsoftu. Základnou informáciou je to, že vo Windows 10 od Verzie 2004 bude nový Microsoft Edge využívať až o 27% menej operačnej pamäte.

Microsoft vo svojom operačnom systéme vykonal interné zmeny v správe operačnej pamäte, ktoré toto zlepšenie umožnili. Nejde len o nejaký predpoklad, Microsoft to explicitne uvádza. Spomínaných 27% vychádza z interného testovania a presná mierna zlepšenia sa bude líšiť v závislosti od konkrétnej konfigurácie zariadení.

A čo to má s Chrome? To, že nový Microsoft Edge a Google Chrome vychádzajú z rovnakého jadra – Chromium. Kvôli tejto skutočnosti sa na seba obidva prehliadače značne ponášajú, no čo je dôležitejšie, vývojárom to umožňuje totožné principiálne zmeny zavádzať do Chrome, Edge, ale aj ďalších prehliadačov postavených na projekte Chromium.

V prehľade pripravovaných zmien pre Google Chrome je už priamo uvedené, že aj tento prehliadač bude z novinky čoskoro benefitovať. Prirodzene, aj v tomto prípade platí, že platiť to bude len pri používaní Chrome vo Windows 10 Verzie 2004 a novších. Spomína sa pritom “ušetrenie stoviek MB RAM”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať