Cena Windows 10

Čo robiť keď vo Windows 10 nefunguje ponuka Štart?

Microsoft sa vo Windows 10 chystá na pomerne veľkú vizuálnu úpravu ponuky Štart, no pozornosť jej venuje už dlhšiu dobu. Ešte s vydaním Windows 10 Verzie 1903 došlo k užitočnej úprave celkovej funkčnosti, kedy sa na úrovni systému pristúpilo k oddeleniu procesu pre ponuku Štart od všeobecného Prieskumníka (explorer.exe).

Táto zmena vyzerá byť ako úplná drobnosť, no v praxi má dosť praktický dopad – proces sa dá ľahko reštartovať, no čo je dôležitejšie, funguje samostatne, čo znižuje komplexnosť a teda aj riziko možných problémov.

Jednoduché problémy vyrieši reštart systému alebo procesov

Tak ako všetok softvér, aj ponuka Štart totiž občas dokáže hnevať. Niečo v nej proste zrazu nefunguje tak ako by malo – systém hlási problém, nezobrazujú sa aplikácie či ikony, prípadne ponuka Štart vôbec nereaguje.

Základným postupom pri riešení takýchto jednoduchých problémov je prosté reštartovanie systému. Okrem toho môžete vyskúšať aj vypnutie nového procesu ponuky Štart, prípadne po starom procesu Prieskumník (explorer.exe).

Robí sa to tak, že spustíte “Správcu úloh” (Ctrl + Shift + Esc), v prehľade “Procesy” nájdete proces s názvom “Štart” a ukončíte ho stlačením na tlačidlo “Ukončiť úlohu”. V prípade, že používate staršiu verziu Windows 10 ako je 1903, musíte stále vypnúť proces Prieskumník.

Proces sa vypne a po chvíľke znova nabehne, čo by mohlo pomôcť pri drobných problémoch. Ak by proces “Štart” po vypnutí náhodou automaticky nenabehol, môžete ho spustiť ručne cez nástroj “Spustiť” (Win + R) zadaním cesty:

C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost_cw5n1h2txyewy\StartMenuExperienceHost.exe

Vážne problémy vyžadujú náročné zásahy

Ak Štart nefunguje dlhodobo a nepomáha reštartovanie procesov “Štart” a “Prieskumník”, ani reštartovanie samotného systému, problém bude asi niekde inde. Zjavne pôjde o omnoho vážnejšiu vec. Možností ako to riešiť je viacero, všetky sú však pomerne náročné.

Môžete počkať na vydanie opravnej aktualizácie, môžete skúsiť opraviť systémové súbory, môžete siahnuť po bode obnovy alebo systém rovno preinštalovať. Ako spomínam, všetky tieto úkony sú dosť náročné, a to aj časovo, preto si treba poriadne zvážiť, či sú problémy dostatočne závažné na to, aby sa to oplatilo.

Dosť to závisí aj od toho, či ide o ojedinelý problém alebo sa s tým stretáva viacero používateľov, čo by znamenalo, že Microsoft pracuje na riešení. Taktiež je tu možnosť, že problém priniesla systémová aktualizácia a vyriešiť by sa dal jej prostým odinštalovaním – takéto prípady sú veľmi medializované, takže sa o tom rýchlo dozviete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať