Populárne služby sa v priebehu času prirodzene vyvíjajú. Konkurencia v online svete je dnes extrémne silná, a tak si prakticky nikto nemôže dovoliť zostať stáť na jednom mieste. Bežne je to o rozširovaní ponuky pridávaním nových funkcií a vylepšovaním toho, čo už používatelia dobre poznajú.
Prirodzený životný cyklus populárnych služieb a aplikácií so sebou niekedy prináša aj ťažké rozhodnutia. Z času na čas preto môžeme naraziť aj na správy ako WhatsApp prestane fungovať na niektorých zariadeniach. Nejde o to, že by službu čakal úplný koniec alebo plánovaný výpadok. Dôvody v pozadí tohto diania zvyknú byť vecné.
Nedá sa to ťahať donekonečna
Typicky ide o to, že aplikácia sa od svojho pôvodného uvedenia na trh vyvinula tak dramaticky, že na starých zariadeniach už nedokáže plnohodnotne fungovať. Buď nestačí ich hardvérová výbava alebo citeľne zaostávajú po stránke softvérovej výbavy. Majú starý operačný systém, ktorému chýbajú dôležité funkcie, no smartfón sa už nedá aktualizovať pretože mu výrobca ukončil podporu.
Niekedy je to zase o tom, že aplikácia by síce dokázala fungovať naďalej, no vyžadovalo by to dodatočné úpravy značného rozsahu. Používateľská základňa so staršími zariadeniami ale nie je dostatočné veľká na to, aby si tvorcovia vedeli odôvodniť vynaloženie potrebných finančných prostriedkov a úsilia. Preto prichádza k rozhodnutiu, že podpora aplikácie pre dané zariadenia bude radšej ukončená.
To sa niekedy pretavuje až do “plnej stopky”, kedy tvorcovia oficiálne oznámia, že na daných zariadeniach prestane fungovať. Samozrejme, nedeje sa to každý deň. Párkrát do roka ale na podobné správy môžeme naraziť. Netýka sa to len spomínanej komunikačnej aplikácie. Tú som si zvolil ako príklad.
WhatsApp napríklad svoje rozhodovanie o ukončení podpory vysvetľuje takto:
Každý rok sa pozeráme na to, ktoré zariadenia a softvér sú najstaršie a majú najmenej používateľov. Tieto zariadenia tiež nemusia mať najnovšie aktualizácie zabezpečenia alebo im môžu chýbať funkcie, ktoré sú potrebné na spustenie aplikácie WhatsApp.
Stránka technickej podpory WhatsApp
Niekedy je ohlásený úplný koniec fungovania, inokedy dôjde len k formálnemu ukončeniu podpory, čo v preklade znamená, že vývojári a technická podpora prestanú softvéru venovať pozornosť.
Nepridávajú nové funkcie, nevydávajú opravy a ani ju neudržiavajú v kondícii. V podstate ide o pomalú smrť. Softvér sa nechá v takom stave, v akom je, a funguje, kým funguje. Nikto nič viac nerieši. To, či bude aplikácia správne pracovať týždeň, mesiac alebo rok nešpecifikuje nikto a používanie už takpovediac len na vlastné riziko.
Stav si overujte na oficiálnej stránke
Problémom je, že informácia o tejto výraznej zmene v živote aplikácie občas nemusí byť komunikovaná dostatočne jasne. Tvorcovia hovoria, že ukončujú podporu pre konkrétne platformy, v médiách sa bez bližšieho vysvetlenia šíri jasná správa, že WhatsApp prestane fungovať. Chápem, lákavý titulok je dneska viac než polovicou úspechu… Sám to dobre viem.
Preto je dobré hľadať pôvodný zdroj, ktorým je väčšinou stránka technickej podpory kde sa zvykne nachádzať sekcia Podporované operačné systémy. V prípade komunikačnej aplikácie WhatsApp tam je momentálne uvedené, že podporované sú zariadenia:
- zariadenia s operačným systémom Android od verzie 5.0
- iPhony s operačným systémom iOS od verzie 12
- zariadenia s operačným systémom KaiOS od verzie 2.5.0 vrátane zariadení JioPhone a JioPhone 2
Donedávna tu bola informácia o podpore Android 4.1 a novších verzií. Ako som ale spomínal, situácia sa prirodzene vyvíja. Celkovo to ale nie je také kritické ako by sa mohlo zdať po prečítaní titulkov o tom, že WhatsApp prestane fungovať pre veľkú časť používateľov. V praxi je to skôr pre malú časť…
Môžeme si totiž všimnúť, že v prípade zariadení so systémom Android je tu snaha o čo najdlhšie možné udržanie podpory a funkčnosti. Android 5.0, prezývaný “Lollipop”, bol vydaný v roku 2014.
Dobrou správou je aj to, že WhatsApp k zmenám pristupuje zodpovedne, aby používatelia o všetko vedeli, a to s dostatočným predstihom. Ako uvádza:
Pred ukončením podpory vášho operačného systému vás na to upozorníme v aplikácii WhatsApp a niekoľkokrát vám pripomenieme, aby ste vykonali aktualizáciu.