Duolingo je populárnou aplikáciou na učenie jazykov. Vie slovensky?

  • Aplikácie na učenie jazykov sa stali veľmi populárnymi.
  • Medzi najpopulárnejšie z nich patrí sovička Duolingo.
  • Je však aplikácia Duolingo po slovensky?

Duolingo patrí medzi populárne aplikácie alebo služby na učenie cudzích jazykov. Možno priam medzi tie najpopulárnejšie. Zaujímavé je hlavne svojim jednoduchým rozhraním a skutočnosťou, že k učeniu pristupuje veľmi hravou formou.

Učenie cudzieho jazyka cez Duolingo je zábavné a celé je to postavené tak, aby ste pri vzdelávaní vydržali čo najdlhšie. Tým nemám na mysli to, že by vás aplikácia na jedno posedenie chcela pri učení držať dlhé hodiny. To nie. Tvorcovia asi veľmi dobre vedeli, že tak ako pri ostatných veciach, aj v tomto prípade je dôležité vybudovanie dlhodobého zvyku. Preto sa vás Duolingo snaží motivovať, aby ste to nevzdali hneď na druhý deň.

Skôr na osvojenie základov

Využívať je možné mobilnú aplikáciu, ako aj webové rozhranie. Duolingo nie je o tom, že by ste sa jazyk naučili v priebehu niekoľkých dní. Je fajn, no hodí sa viac na získanie základov, než na komplexné naučenie sa jazyka so všetkým, čo k tomu patrí. Podľa toho, čo som pozeral, tak výučba končí niekde prinajlepšom na úrovni mierne pokročilý. Ako som ale spomínal, učenie je veľmi hravé a príjemné. Krátke, efektívne a príjemné. Navyše je to dostupné zadarmo.

Na druhú stranu, to, že Duolingo pôsobí viac ako hra, než klasický vzdelávací kurz môže niekomu vadiť. V praxi sa na to pozerám tak, že je skôr príjemným doplnkom a užitočným pomocníkom pre učenie nového jazyka. Tak na osvojenie základov a priebežné udržiavanie nadobudnutých vedomostí – na precvičovanie.

V prípade, že sa jazyk chcete naučiť pre reálne využívanie, napríklad v profesijnej sfére, vám to stačiť asi nebude. Vtedy je najlepšie zvoliť tradičnú cestu, prípadne kombináciu Duolingo, jazykový kurz a učebnica.

Podobné aplikácie sa stali populárnymi hlavne kvôli tomu, že sú extrémne dostupné. Stačí ich nainštalovať do smartfónu a môže sa začať vzdelávanie. Na prvý pohľad to dokonca vyzerá tak, že vám stačí pár minút denne a máte vyhrané. Naproti tomu tradičné jazykové kurzy rozhodne nie sú lacnou záležitosťou a vyžadujú aj značnú časovú investíciu. Kurzy trvajú dlhé hodiny a musíte tam dochádzať.

Efektívnosť aplikácií je niekedy otázna, no podľa výskumu z roku 2020 nejde o žiadnu tragédiu. Keď to zhrniem, tak záver bol taký, že aplikácie sú skutočne možnosťou ako výrazne zlepšiť slovnú zásobu, gramatiku, ale aj rozprávanie cudzou rečou. Čím dlhšie ľudia vydržali, tým lepšie výsledky dosiahli. Napríklad po 12 týždňoch sa schopnosť konverzovať zvýšila o jednu pri 59 % ľudí, ktorý výskum dokončili.

Známymi alternatívami k aplikácii Duolingo sú Rosetta Stone, Busuu a Babbel. To pre prípad, že by vám náhodou “zelená sova” nevyhovovala.

Je Duolingo po slovensky?

Vráťme sa ale k jednej základnej veci, ktorú v prípade aplikácie Duolingo považujem pri našincoch trochu za problém. A to je skutočnosť, že Duolingo nie je po slovensky. Rozhranie aplikácie je štandardne v anglickom jazyku.

V tomto momente by sa mohlo zdať, že Duolingo slovensky nevie, takže určite nemá zmysel používať ho na učenie anglického jazyka. Realita je ale trochu inde. Vec sa totiž má tak, že slovenčina chýba, avšak podporovaná je čeština.

Priamo pri výbere kurzu sa dá nájsť položka “Pro mluvčí češtiny”. V tomto momente je tam na výber kurz Angličtiny. Keď zvolíte tento kurz, tak sa celé rozhranie aplikácie Duolingo prepína do češtiny.

A povedzme si úprimne, čeština je nám veľmi blízka. Záver je teda taký, že to, že Duolingo slovensky nevie nemusí predstavovať žiaden drastický problém a využívať ho môžete aj na učenie anglického jazyka. V skratke: Duolingo slovensky nevie, no postačiť by vám mohla plná podpora češtiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať