Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Falošní policajti zobrali útokom WhatsApp. Toto ich jasne prezrádza

  • WhatsApp v ostatných dňoch do parády zdanlivo zobrali policajti.
  • Zvládli si stiahnuť logo Policajného zboru a majú aj slovenské číslo.
  • Tak však spojenie s realitou končí a začína veľký podvod.

Populárnu komunikačnú platformu WhatsApp v ostatných dňoch do parády zobrali policajti, ktorí začali kontaktovať podozrivé osoby. Aspoň taký dojem sa momentálne snažia navodiť podvodníci.

Tí začali cez WhatsApp rozposielať správu v mene vyšetrovateľov kriminálnej polície OR PZ. Zvládli si stiahnuť logo Policajného zboru a majú aj číslo so slovenskou predvoľbou – napríklad +421 950 745 492, no tam to končí.

Hneď v úvode textu sa falošní policajti na WhatsAppe predstavujú ako “kriminálna agentúra sociálnej siete”, čo je neexistujúca inštitúcia. To je prvý varovný znak a veľmi ľahko overiteľná informácia. Podvodné správy od ľudí, ktorí sa vydávajú za policajtov alebo priamo vyšetrovateľov, nie sú ničím výnimočným a za ostatné roky sa objavili už rôzne prípady a príbehy.

Niečo som už spomínal aj v súvislosti so statusmi na Facebooku. Ja som konkrétne narazil na falošnú stránku Ministerstva vnútra SR, ktorá ma vyzývala k zaplateniu pokuty vo výške 500 € za sledovanie “prasačín” online. Dneska proste nejde o nič výnimočné. Internet a komunikačné platformy vytvárajú priestor aj tomuto typu podvodov.

Obľúbené taktiky podvodníkov

Podvodníci sa radi prezentujú ako legitímne štátne inštitúcie. Vo všeobecnosti sa falošná polícia asi najčastejšie angažuje práve v strašení a vydieraní neexistujúcimi trestnými činmi. Pomerne častý je aj o príbeh o blízkom členovi rodiny, ktorý mal nehodu a potrebuje finančné prostriedky.

No a potom sú tu ešte rôzne vymyslené situácie, kedy majú byť v priamom ohrození vaše peniaze a tým, že ich v igelitke odovzdáte “príslušníkovi” si ich vraj zachránite. Najlepšie ak ich v igelitke zhodíte z okna niekomu kto vám zazvoní a predstaví sa ako vyšetrovateľ alebo proste polícia.

Falošní policajti na WhatsAppe to v tomto konkrétnom prípade skúšajú s relatívnou klasikou. Majú na vás podnet, že ste na sociálnej sieti WhatsApp vyžadovali od maloletej osoby sexuálne služby za čo ste prisľúbili finančnú odmenu. Tentokrát vo výške 30 €. Tieto peniaze mali byť vyplatené ako dobitie kreditu na telefón.

Nuž smola… Kriminálna agentúra sociálnej sietí si vás našla. Akurát sa vyšetrovateľ nevie dovolať na vaše číslo, kam vám mimochodom píše. Vo vlastnom záujme ale máte spolupracovať a čo najskôr mu zavolať. V opačnom prípade budú použité právne kroky, pošlú po vás hliadku a predvedú vás! Nuž… Znie to skoro uveriteľne.

Akurát si tak hovorím, že ak by nás bol skutočne podaný nejaký podnet v takto vážnej veci, tak sa tým právnym krokom asi celkom nevyhnete. Takže, to že by ste zavolali vyšetrovateľovi by vám aj tak nepomohlo.

Čo ale falošnému pánovi vyšetrovateľovi, okrem toho, že zvolil WhatsApp a nie oficiálne predvolanie, láme väz, je gramatika. Text je napísaný hrozne. Množstvo chýb, dĺžne a mäkčene od buka do buka, nezmyselné skloňovanie…

Neuvádza žiadne meno ani príslušnosť ku konkrétnemu oddeleniu, na ktoré by ste sa mohli obrátiť. Teda, okrem bombového “KRIMINÁLNA AGENTÚRA SOCIALNEJ SIETÍ”. Áno, takto. S veľkými písmenami a preklepom.

Telefónne číslo skutočne vyzerá byť slovenské. Podľa predvoľby by malo patriť pod operátora 4ka. Je možné, že ide o zneužívanie čísla niekoho iného cez takzvaný spoofingový útok. Skutočné číslo odosielateľa je vtedy maskované a prezentuje sa ako číslo niekoho iného.

Pravdepodobne nakoniec pôjde o peniaze

Čo sa však stane, ak by ste sa s podvodníkom spojili je otázne. Možný scenár naznačuje naša reálna Polícia Slovenskej republiky, ktorá na celý podvod upozorňuje.

Najpravdepodobnejšie bude to, že sa z vás podvodník pokúsi vylákať osobné údaje. Osobne si myslím, že konečným cieľom bude získanie finančných prostriedkov. Môj skromný tip je taký, že falošný vyšetrovateľ na vás začne vyvolávať psychologických nátlak a bude vás presviedčať, že ste vo veľmi veľkých problémoch.

Potom z neho nejak tak mimochodom vypadne, že sa to celé dá ututlať, respektíve veľmi rýchlo vyriešiť. Stačí, že mu dáte XYZ € a on sa postará o to, aby ste mali pokoj a čistý register. Takýto základný scenár by mi dával zmysel v prípade, ak je tento podvod aspoň trochu premyslený aj s ohľadom na cieľovú rovinku.

Samozrejme, že to môže byť aj viac prešpekulované, no vzhľadom na formu správy a použitú gramatiku by som očakával, že to bude fakt niečo v duchu “zaplaťte poplatok/pokutu a máte pokoj”. Trošku už zachádzam do zbytočností. Kľúčové je nasledovné:

  • Celé je to jeden veľký podvod a Kriminálna agentúra sociálnych sietí neexistuje.
  • PZ SR potvrdzuje, že skutočný policajt vám takúto správu nikdy nepošle. Príslušník Policajného zboru vás prostredníctvom WhatsAppu určite kontaktovať nebude.
  • Ignorujte takéto telefonáty a správy a zvážte ich nahlásenie svojmu operátorovi. Nikdy neposkytujte akékoľvek citlivé údaje, ktoré by mohli byť zneužité. Ak je číslo na prvý pohľad podozrivé, zablokujte ho.
  • Ak sa stanete obeťou trestného činu a podvodníkovi poskytnete vaše citlivé údaje, obráťte sa na najbližšie obvodné oddelenie polície.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať