Taylor Swift

Kauza Tay alebo keď chcela Taylor Swift žalovať Microsoft

Technologický svet je skutočne zvláštne miesto plné nezvyčajných udalostí. Občas počujem o nejakej veci, ktorá tak celkom nedáva zmysel, no keď už sa blížim k momentu, kedy chcem prehlásiť: “Toto je hlúposť, vôbec to nedáva zmysel”, vždy si spomeniem na prípad z roku 2016, kedy chcela speváčka Taylor Swift vyraziť do boja proti Microsoftu. Seriózne. Cez svoj právnický tím pripravovala žalobu.

Dôvodom nebolo, že by ju Windows 10 pripravil o dáta a s nimi o najnovší pripravovaný singel alebo podobne. Išlo o niečo omnoho triviálnejšie – meno chatovacieho bota. Toho totiž Microsoft v roku 2016 sprístupnil verejnosti pod názvom Tay. A práve v tom bol problém. Prezývka Tay bola podľa vtedajšieho premotivovaného právnického tímu Taylor Swift úzko spätá práve s ich klientkou.

Pôsobí to bizarne, no skutočne sa to stalo. Vo svojej knihe “Tools and Weapons: The Promise and the Peril of the Digital Age” o kurióznom prípade napísal šéf právneho oddelenia Microsoftu, Brad Smith.

“Bol som na dovolenke, keď som spravil tú chybu, že počas obeda som sa pozrel na svoj mobil. Akurát mi dorazil e-mail od právnika z Beverly Hills, ktorý začínal slovami: „Zastupujeme Taylor Swift, v mene ktorej vás kontaktujeme.” V texte ďalej pokračoval: “Meno Tay, ako iste musíte vedieť, je úzko spojené s našou klientkou.” Nie, to som skutočne nevedel, no e-mail napriek tomu upútal moju pozornosť. Právnik v ňom tvrdil, že použitie mena „Tay“ vytvára klamlivé a podvodné prepojenie medzi popovou speváčkou a našim chatbotom, a že tým porušujeme federálne a štátne zákony.”

Ako by táto záležitosť nakoniec dopadla pred súdom sa nikdy nedozvieme, no paradoxne sa dá povedať, že obavy zo strany Taylor Swift sa v tomto prípade nakoniec ukázali byť aspoň trošku opodstatnenými.

Chatovací bot Tay nabral na popularite a na základe vykonaných rozhovoroch sa postupne vyvíjal. Avšak internet je niekedy krutým miestom, ktoré nikomu nič nedaruje, a presne to sa stalo aj v tomto prípade. Časť používateľov bota začala bombardovať nevhodnými informáciami a rasistickými rečami, ktoré si postupne bohužiaľ osvojil a ako mantru ich hlásal do celého sveta.

Microsoft preto musel zasiahnuť a približne po 18 hodinách pôsobnosti bol Tay odstavený. Právnici Taylor Swift to zjavne prijali ako výhru a so žiadnou žalobou sa už nikdy viac neozvali. Ako však píše Smith, pre Microsoft to celé bolo veľkým poučením. Spoločnosť zistila, že si musí dávať väčší pozor na kultúrne normy, ale aj na ochranné mechanizmy umelej inteligencie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať