KaiOS

KaiOS: Najdôležitejší systém pre mobily, o ktorom ste možno ani nepočuli

Keď sa povie operačný systém pre mobily, tak vám asi automaticky na rozum príde buď Android alebo iOS. Nedá sa tomu čudovať, veď práve táto dvojica si dnes delí skoro úplne celý trh. Niekedy sme tu ešte mali Symbian či Windows 10 Mobile, no tie časy sú už dávno preč.

Napriek tomu sa tak trochu v pozadí, bez väčšej popularity, držia aj ďalšie projekty, respektíve platformy. Menej známe systémy pre mobily, ktoré síce nejak výrazne neprerazili, no niekedy sú veľmi zaujímavé. Práve tu spadá aj netradičný projekt zameraný na hlúpe telefóny.

Čo je to vlastne KaiOS?

V základe ide o operačný systém pre takzvané “hlúpe mobily”, ktoré poznáme aj pod označením tlačidlový telefón. Dá sa povedať, že ide o kategóriu tých úplne najlacnejších mobilných telefónov s úplne základnými funkciami.

Na tento typ mobilných telefónov je projekt zameraný cielene a od úplných základov. Prečo? Lebo firma stojaca v pozadí, KaiOS Technologies, má svoju jasnú misiu. Moderné technológie a najmä možnosti spojené s internetovým pripojením chce dostať k úplne každému. Riadi sa heslom, že internet by mal byť dostupný každému – “Internet for everyone”.

Najväčšia “digitálna priepasť” je v rozvojových krajinách, kde panuje značná chudoba a prístup k moderným technológiám je tu veľmi náročný – India, Nigéria, Indonézia… Práve preto KaiOS cieli na extrémne lacné mobilné telefóny bez dotykových obrazoviek.

Do nich sa snaží “napakovať” čo najviac moderných funkcií s pridanou hodnotou – moderné aplikácie, 4G, VoLTE, GPS, Wi-Fi, HTML5. Je to veľmi ušľachtilý projekt a vzhľadom na hlavné poslanie ide asi o najdôležitejší operačný systém, o ktorom ste možno ani nepočuli.

KaiOS vyrástol na zdrojových kódoch operačného systému Firefox OS od spoločnosti Mozilla. Áno, tá Mozilla, ktorá stojí za známym webovým prehliadačom Firefox. Svoje zdrojové kódy zverejnila ako open-source, a tak poslúžili ako veľmi solídny základ pre veľmi zaujímavý projekt.

Celý systém je vzhľadom na svoje zameranie veľmi nenáročný a plynulo beží aj na tých najlacnejších mobilných telefónoch. Všetko je optimalizované pre nízke nároky (napr. 256 MB RAM), nízku spotrebu energie a veľmi jednoduché používanie. Nie je to Android na výkonnom smartfóne. To ale automaticky neznamená, že ide o hlúpy systém, ktorý nemá čo ponúknuť.

Vývojári skutočne poctivo makajú na tom, aby toho dokázali používateľom ponúknuť čo najviac. Pre túto platformu je cez digitálny obchod KaiStore dostupných už okolo 1200 aplikácií. Nechýbajú pritom ani veľké mená ako YouTube, Facebook, WhatsApp, Google Mapy či wikiHow. Projekt sa teší podpore aj zo strany Google. Z tohto smeru sa dokonca dočkal investície vo výške okolo 22 miliónov dolárov.

KaiOS ako jeden z najpoužívanejších mobilných OS

Je možné, že ste narazili na informáciu, že KaiOS patrí medzi najpopulárnejšie mobilné operačné systémy. Je to tak. V roku 2019 bol tretím najpopulárnejším systémom pre mobilné telefóny. Avšak, posuňme sa o tri roky neskôr, do roku 2022, a podľa aktuálnych prehľadov zistíme, že popularita tohto operačného systému KaiOS postupne klesala a dnes sa objavuje na štvrtom mieste, a aj to nie úplne vždy.

Tretí alebo štvrtý najpopulárnejší systém pre mobily, a vy ste o ňom ani nepočuli? Ako je to možné?

Jednoducho. Treba si totiž ujasniť jednu vec. Ono tých systémov, ktoré sa reálne používajú v mobiloch nie je zas tak veľa. Takmer celý mobilný trh si medzi sebou rozdelili Android a iOS. Spolu majú okolo 95-98% celého trhu, zvyšok pripadá na ostatné systémy. Byť tretím najpopulárnejším systémom preto neznamená žiadne masívne rozšírenie. KaiOS sa na túto pozíciu dostal s trhovým podielom okolo 1%, aj to v jeho lepších časoch.

KaiOS bol tretím najväčším či najpoužívanejším operačným systémom pre mobily, no z pohľadu celého trhu mal aj napriek tomu zanedbateľnú používateľskú základňu. Práve preto ste o ňom nemuseli vôbec počuť, prípadne len viete, že niečo také kdesi existuje. Uvidíme, čo mu prinesie budúcnosť.

Výrazne neprerazil, no má svoje miesto

Tento systém výraznejším spôsobom zatiaľ neprerazil. To je pravda, no napriek tomu má svoje miesto na trhu a vývojári sa mu aktívne venujú. Tvorcovia v októbri 2021 zverejnili oficiálnu tlačovú správu, kde uvádzajú, že KaiOS bol od svojho prvého vydania v roku 2017 nainštalovaný na 160 miliónov zariadení a podporuje viac ako 190 rozličných modelov mobilných telefónov.

Asi stojí za zmienku, že tých 160 miliónov vyzerá byť kumulatívnym číslom a nie súčasným počtom aktívnych používateľov. Oficiálna stránka navyše uvádza, že KaiOS je aktuálne nasadzovaný na 38 modelov mobilov. Klasických, tlačidlových mobilov…

Je tu viacero značiek, no poznať budete asi len tlačidlové telefóny NOKIA, CAT a Alcatel. Potom je tu ešte menej známa, no stále relatívne známa, značka TECNO, ktorá v máji 2022 oficiálne vstúpila aj na slovenský trh. Zvyšok mobilov so systémom KaiOS sú už veľmi lokálne či špecializované značky ako Positivo, MTN, Doro či Reliance Jio.

V našich končinách môžete firmu KaiOS Technologies a jej systém KaiOS poznať asi práve vďaka niektorým Nokiám.

Pripomeniem, že hlavným poslaním celého systému KaiOS je priniesť moderné technológie v cenovo dostupnej a ľahko použiteľnej podobe všade tam, kde digitálna revolúcia zaostáva. Inak povedané aj do krajín tretieho sveta, kde panuje chudoba.

Preto KaiOS nie je žiadnym veľkolepým systémom pre nadšencov a najmodernejšie vlajkové lode. Je práve z úplne opačného spektra, s úplne iným zameraním. Android a iOS sa bijú navrchu, KaiOS na to ide odspodu.

Napriek tomu, akým smerom je projekt zameraný, má aj niekoľko ďalších zaujímavých využití. Je to jednoduchý systém, na cenovo dostupnom tlačidlovom telefóne a nájdeme tu veľmi solídny základ v segmente aplikácií. Takže svoje využitie môže nájsť, a často aj nachádza, ako skvelý systém pre deti a seniorov.

Ak teda hľadáte mobil pre prváčika alebo pre starého otca, tak si omrknite aj ponuku kúskov s KaiOS. Bude ich asi tak desiatka, no možno vám niečo padne do oka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať