Microsoft Office

Word: Ako nastaviť vkladanie textu bez pôvodného formátovania

Pri používaní textového editora Word ste si mohli všimnúť, že ak do dokumentu vkladáte text skopírovaný napríklad z webových stránok alebo z rôznych programov, tak pritom dôjde k zachovaniu formátovania pôvodného zdroja.

Pri vložení cez skratku Ctrl +V alebo použití ikony “Vložiť/Paste” sa zachová typ písma, jeho veľkosť, ako aj ďalšie atribúty. Síce to závisí od konkrétnej situácie, no vo väčšine bežných prípadov asi nepôjde o želaný efekt.

Pomôcť si viete aj cez Poznámkový blok

Možných riešení takejto situácie je viacero. Pôvodného formátovania sa dokážete zbaviť tak, že text najskôr skopírujete do prázdneho súboru v aplikácii Poznámkový blok, prípadne ho vložíte do adresného riadka webového prehliadača. Následne ho opätovne skopírujete a vložíte do Wordu.

Prípadne môžete priamo vo Worde kliknutím pravého tlačidla myši vyvolať kontextovú ponuku a ponúkaných možností vybrať ikonu “Zachovať len text/Keep text only”.

Trvalé riešenie nájdete v nastaveniach Wordu

Alebo si to celé môžete zjednodušiť a priamo v nastaveniach pre Word zvolíte, aby sa pri vkladaní text nezachovalo pôvodné formátovanie.

  • Otvorte dokument vo Worde, prípadne spustite aplikáciu Word.
  • Kliknite na záložku “Súbor/File.
  • Kliknite na položku “Nastavenia/Options”.
  • Z ponuke možností zvoľte “Rozšírené/Advanced”.
  • Približne v strede ponuky sa bude nachádzať sekcia “Vystrihnúť, kopírovať a prilepiť/Cut, copy, and paste”.
  • Pre položky “Prilepenie z iných programov/Paste from other programs” a “Prilepenie medzi dokumentami/Pasting between documents” zvoľte možnosť “Zachovať iba text/Keep Only Text”.
  • Zmenu potvrďte kliknutím na tlačidlo “OK”.

Štandartne sa teraz bude text vkladať ako bez formátovania. Stále však máte prístup k rozšíreným možnostiam pre vkladanie textu, kde je aj zachovanie pôvodného formátovania či jeho zlúčenie s tým v dokumente. Tieto možnosti nájdete v kontextovej ponuke – klik pravým tlačidlom myši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Windows 10 Pro

Ako stiahnuť Windows 10 zadarmo?

Ako stiahnuť Windows 10 zadarmo dnes už nie je otázkou, ktorá by mala evokovať niečo nekalé. Dostupná je oficiálna cesta ako na to.