Ktoré funkcie boli odstránené vo Windows 11?

Vydanie Windows 11 so sebou prináša nový vietor do plachiet segmentu operačných systémov. S jedenástkou prichádza nové používateľské rozhranie, novú ponuku Štart, prepracovaný Microsoft Store a viacero zaujímavých vylepšení, ktoré patria k modernému systému 21. storočia.

Ako sme si už ale mohli zvyknúť vďaka novým verziám Windows 10, niektoré zo starších funkcií budú odstránené. Väčšinou ide o zastarané veci, ktoré postupom času stratili svoje opodstatnenie, prípadne ich nahradilo niečo novšie a lepšie. Windows 11 v tom nie je výnimkou. V porovnaní s predchodcom v ňom už nenájdeme viacero funkcií. Jednoducho boli zrušené alebo odstránené.

Nejde o žiadne tajomstvo. Microsoft to otvorene uvádza aj na oficiálnej stránke pre svoj nový operačný systém, kde to celkom prehľadne popisuje. Otvorene si môžeme povedať, že väčšina z odstránených vecí nám ako bežným používateľom vôbec snáď nebude vôbec chýbať. O prítomnosti niektorých sme dokonca ani vôbec nemuseli vedieť. Veď koľkí z nás používali niečo také ako je aplikácia Peňaženka?

Reálne by sa teda nemalo stať, že prechod na Windows 11 oľutujeme práve kvôli tomu, že v ňom zrazu nenájdeme niektorú z kľúčových funkcií potrebných pre bežné používanie. Samozrejme, že môžu existovať výnimky. Absencia niektorých vecí môže časť používateľom zamrzieť, aj preto je dobré vedieť, do čoho vlastne človek pri prechode na Windows 11 ide. V tomto konkrétnom prípade, je dobré vedieť, ktoré veci boli vo Windows 11 odstránené.

To, že zo systému bol odstránený Internet Explorer, a že o svoje teplé miestečko prišla Cortana, asi nebude veľkým prekvapením. Naopak, trochu prekvapiť môže to, že vo Windows 11 už nenájdeme funkciu Časová Os (Timeline), hoci v našich končinách nešlo o nič extra používané. Zmizla aj samostatná funkcia Režim tabletu, ktorú nahradí novšie riešenie pre hybridné zariadenia. Nenájdeme tu ani takzvané živé dlaždice v ponuke Štart.

Prehľad vecí, ktoré boli vo Windows 11 odstránené

Cortanaviac nebude súčasťou prvého spustenia ani nebude pripnutá na paneli úloh.
Tapetu na pracovnej plochenemožno preniesť do alebo zo zariadenia po prihlásení pomocou konta Microsoft.
Internet Explorer– dokumentácia je vypnutá. Prehliadač Microsoft Edge je odporúčaná náhrada a zahŕňa režim IE, ktorý môže byť v určitých scenároch užitočný.
Funkcie manažmentupre organizácie na vytvorenie prispôsobenej ponuky Štart a panela úloh sú obmedzené:Ponuka Štart umožňuje organizáciám potlačiť rozloženie ponuky Štart, no nepodporuje zamknutie rozloženia na zabránenie úprav používateľov.Organizácie môžu ovládať pripnuté aplikácie na paneli úloh a objednávky.
Panel pre matematické vstupysa odstráni. Funkcia rozpoznávania matematického zápisu sa bude inštalovať na požiadanie a zahŕňa ovládací prvok pre matematické vstupy a rozpoznávanie. Ručný matematický zápis v aplikáciách, ako je OneNote, táto zmena neovplyvňuje.
Celoobrazovkový režim s viacerými aplikáciaminie je k dispozícii. Windows 11 podporuje v celoobrazovkovom režime len používanie jednej aplikácie.
Novinky a záujmysú vylepšené. Pridali sme novú funkciu, ktorú nájdete kliknutím na ikonu Miniaplikácie na paneli úloh.
Rýchle informácie o stavena obrazovke uzamknutia a súvisiace nastavenia sú odstránené.
Režim Sje teraz k dispozícii len pre vydanie Windows 11 Home.
Výsledky vyhľadávania z internetuWindows 11 nepodporuje vypnutie zobrazovania výsledkov vyhľadávania z internetu prostredníctvom kľúča databázy Registry. Súvisiace nastavenie skupinovej politiky táto zmena neovplyvňuje.
Nástroj na vystrihovanie a funkcia Vystrihnúť a skicovaťsa zlúčili do jednej funkcie, pričom zostal známy názov Nástroj na vystrihovanie.
Ponuka Štartje vo Windows 11 výrazne iná vrátane nasledujúcich zrušených alebo odstránených funkcií:Pomenované skupiny a priečinky aplikácií viac nebudú podporované a veľkosť rozloženia momentálne nemožno meniť.Pripnuté aplikácie a lokality nebudú po upgrade z Windows 10 migrovať.Dynamické dlaždice viac nie sú k dispozícii. Zobraziteľný dynamický obsah nájdete v novej funkcii Miniaplikácie.
Režim tabletuje odstránený a pre polohy pripojenia a odpojenia klávesnice sú k dispozícii nové funkcie.
Panel úlohsa zmenil:Na paneli úloh sa viac nenachádza aplikácia Ľudia.V upgradovaných zariadeniach sa niektoré ikony viac nemusia zobrazovať na paneli úloh (systray) vrátane predchádzajúcich prispôsobení.Zarovnanie v spodnej časti obrazovky je jediné povolené umiestnenie.Aplikácie viac nemôžu prispôsobovať oblasti na paneli úloh.
Časová ossa odstráni. V prehliadači Microsoft Edge je k dispozícii podobná funkcia.
Dotyková klávesnicaviac nebude ukotvovať ani rušiť ukotvenie rozložení klávesnice na obrazovkách veľkosti 18 palcov a väčších.
Peňaženkasa odstráni.
Služby Windows Deployment Servicessú čiastočne zastarané. Podrobnejšie informácie nájdete v tomto článku .
Microsoft Store for Business a Microsoft Store for Educationviac neobsahujú kartu Súkromný obchod. Informácie o možnostiach nasadenia aplikácie nájdete v tomto blogovom príspevku

Zmeny v oblasti predinštalovaných aplikácií

Netreba zabúdať ani na oblasť predinštalovaných aplikácií. Microsoft v súvislosti s vydaním Windows 11 upozorňuje aj na to, že niektoré aplikácie síce nebudú vyslovene odstránené či zrušené, no po čistej inštalácii systému ich vo výbave nenájdeme.

Ak by sme ich chceli používať, musíme si ich ručne nainštalovať z ponuky digitálneho obchodu Microsoft Store. Nejde teda o žiadnu veľkú tragédiu. Konkrétne sa to týka aplikácií 3D Viewer, OneNote pre Windows 10, Paint a 3D Skype.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať