ako spárovať slúchadlá s mobilom

Ako spárovať Bluetooth slúchadlá s mobilom?

Bezdrôtové slúchadlá pripájané cez Bluetooth sú skvelým vynálezom. Počúvanie hudby, podcastov či sledovanie filmov získavajú úplne iný level pohodlia, keď človek nie je obmedzovaný dĺžkou kábla. A to ešte nehovorím o tom, ako sa Bluetooth slúchadlá hodia v prípade, že hudbu chcete počúvať počas prechádzky alebo cesty vlakom či v autobuse.

Štupľové bezdrôtové slúchadlá patria medzi moju obľúbenú elektroniku. Viem, že niekomu nevyhovuje tento typ slúchadiel lebo mu takpovediac nepasujú do uší, no ja som si na to zvykol a hodnotím ich veľmi pozitívne hlavne kvôli aspektu kompaktnosti.

Mám Samsung Galaxy Buds Live, no prakticky všetky bezdrôtové štuple sú dnes malou krabičkou so zabudovanou batériou a dvojicou samostatných slúchadiel. Hravo sa to celé zmestí do vrecka a dokonca so sebou máte aj rezervnú energiu uloženú v spomínanom puzdre.

Samozrejme, že nejde o jediný typ bezdrôtových Bluetooth slúchadiel. Dostupné sú aj klasickejšie modely cez hlavu, modely za uši alebo rôzne športové prevedenia slúchadiel. A hoci sa od seba líšia konštrukciu či technickými parametrami, jednu vec majú spoločné. Bluetooth slúchadlá sa dajú veľmi jednoducho spárovať so smartfónom. Alebo aj s počítačom, no na to sme sa už pozreli samostatne.

Poďme sa teda v krátkosti pozrieť ako spárovať slúchadlá s mobilom. Pre ľudí, ktorí majú skúsenosti s aspoň jedným modelom pôjde o úplne samozrejmú vec. Začiatočníkom to ale ukáže, že pripojiť Bluetooth slúchadlá k mobilu nie je vôbec žiadnou vedou a netreba sa toho báť ani omylom. Budem to demonštrovať na svojich Samsung Galaxy Buds Live, no ako som už spomínal princíp je úplne rovnaký aj pre iné modely.

Ako spárovať Bluetooth slúchadlá s mobilom všeobecne?

Najskôr si overíme, či sú slúchadlá nabité, aby sme sa zbytočne netrápili a nepúšťali sa do hľadania chýb kvôli takejto drobnosti. Väčšina modelov má nejaký indikátor, svetielko, ktoré signalizuje či slúchadlá majú alebo nemajú energiu. Obvykle zelená alebo biela dióda.

Zapneme Bluetooth na mobile. Cez systémové nastavenia alebo cez panel rýchlych akcií, ktorý na Androide vyvoláme potiahnutím prsta z hornej časti smerom dole. Ak sme vykonali len rýchle zapnutie pripojenia, tak sa ešte presunieme do sekcie Bluetooth. Buď cez spomínané systémové nastavenia lebo podržaním prsta na rýchlej akcii pre zapnutie Bluetoothu.

Tu sa zobrazuje prehľad pripojených zariadení, ako aj prehľad zariadení, ktoré sú pripravené na pripojenie. Teraz je tu otázka, či na našich slúchadlá treba aktivovať režim párovania alebo sa to vykonáva automaticky, napríklad vybraním slúchadiel z puzdra alebo prostým otvorením krytu tohto puzdra.

V prípade Samsung Galaxy Buds Live stačí otvoriť kryt nabíjacieho puzdra a slúchadlá sa automaticky prepnú do režimu párovania. To znamená, že na smartfóne sa zobrazia v ponuke “Dostupné zariadenia”. Tam stačí jednoduché kliknutie a následné potvrdenie párovania. Hotovo. To bola ukážka ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá k mobilu bez použitia špeciálnej aplikácie.

Niektoré typy slúchadiel budú vyžadovať ručné aktivovanie režimu párovania. Väčšinou ide o kliknutie na ovládaciu dotykovú plochu alebo nejaké tlačidlo. To, že sa zapol režim párovania môže byť signalizované blikaním diódy.

Ako spárovať slúchadlá s mobilom cez aplikáciu?

Ďalšou možnosťou, ktorá môže byť niekedy ešte pohodlnejšia, ale hlavne prináša prístup k dodatočným funkciám, je pripojenie cez aplikáciu od výrobcu. V prípade Samsungu je to aplikácia Galaxy Wearable, Huawei má zase aplikáciu HUAWEI AI Life, a tak ďalej.

Tento proces je omnoho jednoduchší v tom, že aplikácia zvykne popisovať jednotlivé kroky úplne do najmenších detailov. Proste tu názorne informuje čo máte spraviť v ktorom momente.

V prípade Galaxy Wearable je to kliknutie na tlačidlo “Štart”. Spustí sa proces vyhľadávania dostupných zariadení. V zozname klikneme na nájdené slúchadlá, potvrdíme proces párovania a máme hotovo.

Zobrazí sa rozhranie s prehľadom stavu nabitia slúchadiel aj puzdra, ako aj prístup k rôznym funkciám. Napríklad pre zapnutie ANC, nastavenie dotykového ovládania cez gestá alebo možnosť aktualizovať firmvér. Vo všeobecnosti sa používanie aplikácie od výrobcu oplatí práve vďaka tomu, že v nej máte prístup ku všetkým možnostiam slúchadiel a naplno tak využijete ich potenciál.

Je tu aj možnosť slúchadlá s mobilom prepojiť cez systémové nastavenia a aplikáciu doinštalovať neskôr, s tým, že párovanie už nebude potrebné.

Jednoduchá kontrola, či párovanie prebehlo správne

Ak sú slúchadlá s mobilom prepojené správne, tak by už nemala blikať žiadna dióda signalizujúca režim párovania. Blikanie by malo prestať a svetlo by malo svietiť stabilne. Niektoré modely zvyknú na znak úspešné spárovania vydať jednoduchý tón.

Ľahká kontrola, či je všetko OK, pozostáva z toho, že si v mobile pustíte nejakú hudbu. Ak vychádza zo slúchadiel tak je to jasný znak, že ste to zvládli. Potom je to už len o tom, že sa naučíte naplno využívať všetky možnosti, ktoré ponúka váš model. Napríklad ide o ovládanie hudby cez gestá, prijímanie hovorov, vyskúšanie aktívneho potláčania okolitého hluku, a tak ďalej.

Ak sa párovanie nedarí, vráťte sa k základom

Ako sme si ukázali, nie je to vôbec nič náročné. Napriek tomu sa niekedy môže stať, že spárovať slúchadlá s mobilom sa nedarí. Vtedy je dobré poriadne si vydýchnuť a vrátiť sa k základom.

  • Je na mobile zapnutý Bluetooth?
  • Sú slúchadlá dostatočne nabité?
  • Zapol sa potrebný režim párovania?
  • Nie sú slúchadlá od mobilu príliš ďaleko?
  • Nemám slúchadlá prepojené už s iným zariadením, ktoré blokuje nové párovanie?
  • Mám manuál od výrobcu? Ak áno, tak si pozriem, čo píše. Ak nie, tak Google.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zaheslovať Excel?

Pri niektorých súboroch z Excelu je vhodné siahnuť po ochranných mechanizmoch. Dostupných je hneď niekoľko možností.