Windows 10 je postavený na pravidelných aktualizáciách, ktoré Microsoft vydáva každý mesiac, čím tento operačný systém udržiava v stálej kondícii. Opravuje identifikované chyby, pláta bezpečnostné zraniteľnosti a okrem iného aktualizuje aj zabudované bezpečnostné riešenie Microsoft Defender.
V pozadí tohto pravidelného aktualizovania stojí skutočne dobrá myšlienka, no niekedy sa to celé, bohužiaľ, minie účinku. Z času na čas opravné aktualizácie do systému vnesú chybu, ktorá začne spôsobovať problémy väčšieho či menšieho rozsahu.
Vzhľadom na to, akú veľkú používateľskú základňu dnes pokrýva Windows 10 a s ohľadom na rozmanitosť rozličných softvérovo-hardvérových konfigurácií sa takéto veci proste môžu stať. Horšie je to v prípade, ak ide o chybu, ktorá postihuje veľkú časť používateľov, prípadne ak spôsobuje, že systém či potrebný softvér nie je možné používať.
Pozastavenie aktualizácií vo Windows 10
Niektorí používatelia si preto z preventívnych dôvodov zvyknú pozastavovať inštaláciu aktualizácií cez Windows Update. Tie sa za normálnych okolností zvyknú stiahnuť, pripraviť na inštaláciu a dokonca aj nainštalovať prakticky úplne automaticky. Vec sa však má tak, že chybovosť aktualizácie zvykne byť odhalená až pár dní po tom, čo došlo k jej formálnemu vydaniu.
Práve tu do celého procesu vstupuje funkcia pre dočasné pozastavenie aktualizácií. Windows 10 takúto možnosť ponúka priamo v systémových nastaveniach. Vďaka tomu si každý záujemca môže aktualizácie odložiť napríklad o týždeň alebo dva.
Za normálnych okolností by to mal byť dostatočný čas na to, aby boli zistené prípadné chyby v novej opravnej aktualizácii pre daný mesiac. Microsoft ju potom buď stiahne z obehu alebo vydá novšiu verziu, ktorá už problémové časti neobsahuje.
Pozastavenie aktualizácií sa hodí aj vtedy, ak potrebujete mať istotu, že vaše zariadenie nebude vyzývať na inštaláciu aktualizácie ani to nespustí automaticky. Vhodné je to napríklad v časoch extrémneho pracovného vyťaženia.
Kedy pozastaviť aktualizácie?
Microsoft opravné aktualizácie pre Windows 10 vydáva vždy v druhý utorok každého mesiaca – takzvaný “Patch Tuesday”. V našich končinách k tomu dochádza približne o 19:00. To znamená, že ak chcete aktualizácie pozastaviť z preventívnych dôvodov potrebujete to spraviť najneskôr do predmetného času.
Príklad: Prvý utorok mesiaca pripadá na 5. január. Druhý utorok mesiaca, kedy sú vydané opravné aktualizácie, je teda 12. január. Aktualizácie je vhodné pozastaviť v utorok 12. januára povedzme najneskôr o 16. hodine. To je prístup na istotu.
Pozastavenie je vhodné vykonať aj v prípade, že ste sa z médií, Facebooku, fóra alebo od známych dozvedeli, že najnovšia aktualizácia robí šarapatu, no na vašom zariadení ešte nedošlo k jej inštalácii. Opäť teda ide o preventívny krok, ktorý dočasne zabráni jej stiahnutiu a teda aj inštalácii.
V praxi je to našťastie omnoho flexibilnejšie. Cez mechanizmus pozastavenia aktualizácií sa dá dokonca aj prerušiť už naplánovaná inštalácia novej aktualizácie. Tejto možnosti sa venujem v samostatnom článku, no základný princíp je úplne rovnaký.
Ako vo Windows 10 dočasne zastaviť aktualizácie?
- Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
- Klikneme na možnosť “Aktualizácia a zabezpečenie”.
- V sekcii “Windows Update” nájdeme možnosť “Pozastaviť aktualizácie počas 7 dní”. Na tú klikneme a počkáme, kým zmena vstúpi do platnosti. Termín sa dá predĺžiť opakovaným kliknutím na toto tlačidlo (aspoň vo Windows 10 Pro).
- Prípadne klikneme na možnosť “Rozšírené možnosti” a ponuku “Pozastaviť aktualizácie” nájdeme tam. V tomto prípade je možné vybrať konkrétny dátum do kedy budú aktualizácie pozastavené. V prípade Windows 10 Pro je dostupný odklad o maximálne 35 dní.
- Ako vo Windows 10 odinštalovať aktualizácie, aj keď sa systém nespustí
- Ako vo Windows 10 vypnúť automatické aktualizácie pre Office a ďalšie produkty?
- Windows 10: Kvalitatívne aktualizácie versus aktualizácie funkcií
- Dostáva neaktivovaný Windows 10 aktualizácie?
- Ako skryť problematické aktualizácie vo Windows 10?